kinotipy 8/20
Lena Bohunicki 4/8/2020

osemnástich augustových kinopremiér odporúčam osobite tematizované a formálne uchopené portréty – súčasného i historického sveta, krajiny, miesta, spoločnosti a človeka. Tie upozorňujú napríklad na problematiku alternatívne žijúcich komunít, ale i masového konzumu, a otvárajú otázky morálky nielen prostredníctvom politických či náboženských ideí. Okrem tejto pätice snímok nájdete na konci článku zmienku o sérii dokumentárnych filmov o umení, tipy na letné kiná, ktorých kvalitný program by bola škoda prehliadnuť a krátku pozvánku na jeden letný filmový festival.

Kiruna – prekrásny nový svet (r. Greta Stocklassa)
Česko, dokumentárny, 87 min
SK premiéra: 13. august (Film Expanded)

Mladá distribučná spoločnosť Film Expanded uvedie v slovenských kinách ďalší zaujímavý titul. Ide o dokumentárny debut česko-švédskej absolventky FAMU Grety Stocklassy Kiruna – prekrásny nový svet. Protagonisti filmu, obyvatelia severošvédskeho mesta Kiruna, sa pripravujú na výrazný zásah do profilu mesta. Jeho veľká časť spolu s centrom sa musí z dôvodu podzemnej ťažby a prepadu pôdy presunúť na iné miesto. Na pozadí týchto zásadných krajinných pohybov sa odohrávajú menšie i väčšie drámy všedného dňa.[1] Dokument bude uvedený v predpremiére za účasti tvorcov 11. augusta ako súčasť programu podujatia Ozveny Ji.hlavy.

Šarlatán (r. Agnieszka Holland)
Česko, Írsko, Poľsko, Slovensko, životopisný, dráma, 118 min
SK premiéra: 20. august (CinemArt SK)

Medzinárodne uznávaná režisérka Agnieszka Holland zrežírovala intímny životopisný príbeh na pozadí politickej situácie v niekdajšom Československu. Už v minulosti jej obdobne koncipované projekty ako Európa, Európa, V temnote či Horiaci ker zaujali divákov i kritiku. Najnovšie pomocou siete časových rovín prezentuje portrét českého ľudového liečiteľa Jana Mikoláška (Ivan Trojan). Ten mal schopnosť diagnostikovať chorobu a liečiť ju pomocou byliniek, a to bez odborného vzdelania. V priebehu niekoľkých desaťročí ho preto vyhľadalo približne päť miliónov ľudí a v 30. rokoch minulého storočia sa stal kultovou postavou. Šarlatán balansujúci medzi otázkami morálky a homosexuálnou romantikou mal tento rok premiéru na MFF Berlinale v rámci exkluzívnej programovej sekcie Berlinale Special Gala.

Johanka (r. Bruno Dumont)
Francúzsko, dráma, 124 min
SK premiéra: 20. august (Film Europe)

V roku 2017 uviedol francúzsky filmár Bruno Dumont kontroverzný, bizarný a ironický breakcore-rap-metalový muzikál Johanka Superstar (Jeannette l’enfance de Jeanne d’Arc). Notoricky známy príbeh bojovníčky „vyvolenej Bohom“, ktorá bola obvinená z kacírstva a odsúdená na upálenie na hranici, sa autor rozhodol opätovne otvoriť. Tentoraz však posúva hranice duchovnej kinematografie inak – zdôrazňuje najmä teatrálnosť a silu dialógov. Napriek mnohým rozdielom v prístupe k téme, jeho druhú postavu Jany z Arku stvárnila rovnaká detská herečka Lise Leplat Prudhomme. Režisér získal za film na minuloročnom MFF Cannes zvláštne uznanie v sekcii Un Certain Regard.

Ďalšie jahniatko (r. Małgorzata Szumowska)
Írsko, Belgicko, Poľsko, USA, dráma, horor, 92 min
SK premiéra: 27. august (Film Europe)

Poľská režisérka Małgorzata Szumowska, ktorá sa dostala do širšieho povedomia snímkami Telo (Body/Ciało, 2015) a Tvár (Twarz, 2018), vytvorila vizuálne podmanivý psychologický triler Ďalšie jahniatko (L’Autre Agneau). Jedna z hlavných postáv Selah (Raffey Cassidy) sa narodila do izolovanej osady, obývanej alternatívne žijúcou náboženskou sektou nazývanou Stádo. Tvoria ho ženy rôznych generácií vedené „Pastierom“ Michaelom (Michiel Huisman). Všetky sú buď jeho milenkami alebo dcérami. Kritické premýšľanie i akýkoľvek vzdor voči Michaelovej vôli sú striktne odsudzované. Násťročná Selah je vodcovi absolútne oddaná, ale keď sa spriatelí so Sarah (Denise Gough), ženou vylúčenou z komunity, a zúčastní na posvätnom rituáli „rodenia jahniatok“, začína spochybňovať život v kulte i učenie, ktorému doposiaľ spolu so „sestrami“ slepo verila. Aj keď sa Szumowska zamerala na zvláštny svet periférneho spoločenstva, vďaka jej práci so symbolikou film vypovedá o širokej spoločnosti.

Krajina medu (r. Tamara Kotevska, Ljubomir Stefanov)
Macedónsko, dokumentárny, 87 min
SK premiéra: 27. august (Filmtopia)

Debut dvojice macedónskych dokumentaristov Tamary Kotevskej a Ljubomira Stefanova Krajina medu (Honeyland) bol nominovaný na Oscara v dvoch kategóriách a na festivale Sundance získal až tri ocenenia. Charakterizuje ho epická šírka, i keď vznikol z dôverného vzťahu medzi filmármi a témou. Ide o prekvapivo humorný, drsný aj nežný portrét krehkej rovnováhy medzi ľudstvom a prírodou, o pohľad na rýchlo miznúci spôsob života a nezabudnuteľné svedectvo o vytrvalosti jednej ženy.[2] Film prostredníctvom dôkladnej dramatickej výstavby naratívu apeluje na svedomie človeka v časoch extrémneho konzumerizmu, exploatácie prírodných zdrojov vrátane najsignifikantnejšej súčasti ekosystému – včiel.[3]

Medzinárodná distribučná spoločnosť Pannonia Ent. prispela do augustovej distribučnej ponuky piatimi titulmi. Ich ťažiskovou témou je história umenia. Z filmárskej perspektívy si môžete prezerať diela Gauguina, da Vinciho či Dalího a prostredníctvom filmového plátna navštíviť Rím aj Florenciu. Ak budete 6. – 9. augusta v okolí Banskej Štiavnice, nepremeškajte 22. ročník Letného filmového festivalu 4 živly. Hrané, dokumentárne, animované aj experimentálne snímky, ktoré tentoraz spája téma „exitu“, doplní pestrý sprievodný program. Slovenská národná galéria a spoločnosť Film Europe organizujú v priestoroch bratislavskej kaviarne Berlinka pravidelné letné kino. Štyri tituly zaradené do augustového programu divákom premietnu každú stredu za štvoreurové vstupné. Každý štvrtok sa zas môžete tešiť na atmosférické kino T3 – kultúrny prostriedok. Vďaka organizátorom nekonvenčne využívaného vozňa električky budete mať možnosť vidieť jeden z klenotov slovenskej kinematografie, film Boxer a smrť (1962) Petra Solana, dvojicu snímok oscarového maďarského režiséra Istvána Szabóa a divácky hit Xaviera Dolana Mami! (2014). V Parku de Palma Novej Cvernovky sa počas celého leta až do 18. augusta konajú projekcie víťazných filmov a diváckych „hajlajtov“ 23. ročníka Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Ji.hlava. Okrem Kiruny si nenechajte ujsť predpremiéru životopisného filmu o priekopníkovi videoartu Woodym Vašulkovi. Ozveny Ji.hlavy prinesú tiež zaujímavé diskusie a záverečný masterclass nemeckej režisérky Liny Zacher k filmu Fonja (2019).


[1] Film Expanded, synopsa filmu

[2] TS Filmtopia

[3] Barbora Nemčeková, Polovica pre mňa, polovica pre vás, 27. apríl 2020. [Online] https://www.kinecko.com/polovica-pre-mna-polovica-pre-vas/?highlight=honeyland

Šarlatán (r. Agnieszka Holland)
Ďalšie jahniatko (r. Małgorzata Szumowska)
Johanka (r. Bruno Dumont)
Krajina medu (r. Tamara Kotevska, Ljubomir Stefanov)
Kiruna - prekrásny nový svet (r. Greta Stocklassa)