kinotipy 7/22
Lena Bohunicki 6/7/2022

V lete sa môžete opäť tešiť nielen na klasické premiéry v kamenných kinosálach, ale aj na atmosférické letné kiná. V hlavnom meste nezmeškajte projekcie v kultúrnej električke T3 zaparkovanej na dunajskom nábreží či ďalší ročník cyklu Ozveny Ji.hlavy v parku Novej Cvernovky. Exteriérové premietania sa už tradične odohrajú napr. pri ružinovskom Štrkovci či v Líščom údolí, no vycestovať môžete aj na nádvorie Historickej radnice v neďalekej Modre či do amfiteátrov v Pezinku alebo Senci. Navyše kočovný Bažant Kinematograf prinesie open-air kino do viacerých slovenských miest, a ak čítate tento článok pred 9. júlom, stále stihnete záver 56. ročníka MFF Karlovy Vary. Aktuálne kinotipy tvorí výber štyroch kvalitných festivalových titulov z celkových šestnástich júlových distribučných noviniek.

Jablká (r. Christos Nikou)
Grécko, Poľsko, Slovinsko, 2020, dráma, komédia, 90′, ASFK (7. júl)

Svet zasiahla záhadná pandémia. Ľudia bez dôvodu strácajú pamäť, a tak si pod dohľadom lekárov a psychológov znovu budujú identitu. Amnézia postihne aj apatického muža v strednom veku Arisa (Aris Servetalis), ktorý začína podstupovať absurdnú terapiu. Debutujúci režisér a scenárista Christos Nikou svojím štýlom pripomína tzv. grécku divnú vlnu, ale využíva aj prvky melodrámy či trpkej komédie. Jablká sú groteskný portrét doby vnucujúcej ľuďom pochybné návody na šťastie. Ide však o viac než kritiku znecitliveného sveta. Scenár je inšpirovaný smrťou autorovho otca a týka sa predovšetkým nebezpečenstva zabudnutia, či už na osobnej, alebo kultúrnej úrovni. „Ako môžete prijať niečo, čo vás tak hlboko zraňuje, a napriek tomu sa optimisticky posunúť ďalej s tým, že si toho druhého uchováte v pamäti?“ pýta sa Nikou.[1] Bizarne surrealistická a tragikomická dráma Jablká získala sedemnásť ocenení z festivalov po celom svete a na ďalších takmer tridsať bola nominovaná.

Muréna (r. Antoneta Alamat Kusijanović)
Chorvátsko, Brazília, USA, Slovinsko, 2021, dráma, 96′, Filmtopia (14. júl)

Debutová dráma Muréna chorvátskej režisérky a scenáristky Antonety Alamat Kusijanović vyniká prenikavým štýlom, precíznou štúdiou charakterov a efektne zachytenou atmosférou leta. Dospievajúca Julija (Gracija Filipovic) trávi dni na skalnatom brehu Jadranu, v útulnom penzióne, ktorý prevádzkuje jej manipulatívny a žiarlivý otec Ante (Leon Lucev). Napätie medzi ním, dcérou a manželkou Nelou (Danica Curcic) narastá po tom, čo ich príde navštíviť starý rodinný priateľ Javier (Cliff Curtis). Prítomnosť šarmantného cudzinca poskytne Juliji možnosť úniku a vyvolá závan slobody, ktorý sa však prelína s atmosférou žiadostivosti a násilia. Kameramanka filmu Hélène Louvart citlivo sníma intenzívny coming-of-age príbeh i autentické herecké výkony a vytvára divácky atraktívne snovo-halucinačné podvodné sekvencie. Titul bol ocenený aj Zlatou kamerou na festivale v Cannes.

Najkrajší chlapec na svete (r. Kristina Lindström, Kristian Petri)
Švédsko, 2020, dokument, životopisný, 93′, Film Europe (14. júl)

V roku 1970 precestoval významný režisér Luchino Visconti celú Európu a hľadal chlapca, ktorý by zosobnil absolútnu krásu v jeho adaptácii románu Thomasa Manna Smrť v Benátkach. V Štokholme objavil hanblivého 15-ročného tínedžera Björna Andrésena a takmer okamžite ho celosvetovo preslávil. Andrésen strávil krátku, no intenzívnu časť búrlivej mladosti medzi benátskym Lidom, Londýnom, filmovým festivalom v Cannes a vzdialeným Japonskom, kde jeho androgýnny vzhľad vyvolal kultúrnu senzáciu. Päťdesiat rokov po premiére Smrti v Benátkach máme v portréte Najkrajší chlapec na svete možnosť sledovať jeho pozoruhodnú cestu, zrekonštruovanú z Andrésenových spomienok, dejín kinematografie, poľnej slávy i tragických udalostí. Dnes takmer 60-ročný muž s dlhými šedivými vlasmi a bradou nahráva popové piesne v Japonsku, nakrúca nízkorozpočtové filmy a prijíma vreckové od pochybných producentov.

Erupcia lásky (r. Sara Dosa)
Kanada, USA, 2021, dokument, 93′, Filmtopia (28. júl)

Erupcia lásky americkej autorky Sary Dosy vyniká jedinečným vizuálnym spracovaním – kombináciou očarujúcich autentických záberov, hudby a živého strihu. Divácky hit z festivalu Sundance, pripomínajúci estetiku Wesa Andersona, hovorí nielen o vybuchujúcich sopkách, ale aj o dynamike jedinečného vzťahu dvoch svojráznych vedcov. Pokojná Katia a priamočiary Maurice Krafftovci mali v živote dve vášne – seba navzájom a sopky. Počas celých dvoch dekád sa títo vulkanológovia dali zvádzať ich krásou a nebezpečenstvom a na ceste za poznaním zachránili desiatky tisíc životov. Tento nevšedný príbeh a dych vyrážajúce zábery činných sopiek nasnímané na 16 mm film zo šokujúcej blízkosti môžete teraz vidieť na plátnach kín. Lyrická archívna koláž vychádza zo stoviek hodín vzácnych a nikdy predtým nezverejnených materiálov manželov Krafftovcov. Humor, náklonnosť a neutíšiteľná zvedavosť boli neoddeliteľnou súčasťou ich partnerstva a zanechali po sebe dedičstvo, ktoré navždy obohatilo naše chápanie prírody. Snímkou nás v úlohe rozprávačky prevedie umelkyňa, performerka a filmárka Miranda July.[2]


[1] Ryan Gilbey, Forget me not: what if a virus stole our memories?, theguardian.com, 2. 5. 2021.

[2] V článku pracujem s oficiálnymi anotáciami a inými dostupnými informáciami o vybraných tituloch.

Najkrajší chlapec na svete (r. Kristina Lindström, Kristian Petri)
Erupcia lásky (r. Sara Dosa)
Muréna (r. Antoneta Alamat Kusijanović)
Jablká (r. Christos Nikou)