kinotipy 7/21
Lena Bohunicki 2/7/2021

V lete sa máme na čo tešiť! V dňoch 1. – 4. júla sa v Žiline uskutoční festival animovaných filmov Fest Anča. Do 14. júla môžete vidieť queer filmy „stratené v Covide“, ktoré uvádza Filmový festival inakosti v bratislavskom Kine Lumière vo vybrané stredy a soboty. V rámci podujatia Ozveny Ji.hlavy uvedie distribučná spoločnosť Film Expanded v spolupráci s MFDF Ji.hlava každý utorok do 17. augusta v exteriérových priestoroch bratislavskej Novej Cvernovky divácke hajlajty či víťazné filmy uplynulého ročníka jihlavského festivalu. Júlové kinotipy sa atypicky sústredia takmer výhradne na dokumentárne snímky. Štyri zo siedmich vybraných titulov pritom zrežírovali začínajúce, no už teraz výrazné slovenské dokumentaristky. Blíži sa tiež jedna z najväčších kinematografických udalostí roka. Do distribúcie totiž prichádza dlhoočakávaný titul Leosa Caraxa Annette. Okrem aktuálneho výberu by som vás rada upozornila aj na francúzske komédie Na palubu! (Guillaume Brac, 2020) či Mucha v kufri (Quentin Dupieux, 2020).

Neviditeľná (r. Maia Martiniak)
Slovensko, 2020, dokumentárny, 87 min, CinemArt SK (1. júl)

Víťazný film Jedného sveta Neviditeľná sa „nekončí záverečnými titulkami, ale núti nás zamyslieť sa nad otázkou slobody a rešpektu k rozhodnutiam žien počas pôrodu. V čase, keď v niektorých európskych krajinách musia ženy opäť bojovať za právo rozhodovať o svojom vlastnom tele, film nežne, no naliehavo poukazuje, aká dlhá cesta je ešte pred našou spoločnosťou. Nenápadne presné zábery, prepracovaná dramaturgia a znamenite vybrané postavy činia z filmu dôležité a nadčasové dielo, spracúvajúce zásadnú celospoločenskú tému“, hodnotí snímku medzinárodná porota festivalu. Neviditeľná prináša príbehy troch žien, prostredníctvom ktorých približuje pôrodnú realitu na Slovensku. Režisérka Maia Martiniak sa vo svojom debute snažila zviditeľniť neviditeľné a zistiť, prečo systém na Slovensku zlyháva. Film vznikal sedem rokov a jeho svetová premiéra sa uskutočnila na filmovom festivale v Kodani CPH:DOX.

The Sailor (r. Lucia Kašová)
Slovensko, 2021, dokumentárny, 78 min, Film Expanded (1. júl)

Námorník Paul Johnson sa celý život plavil na mori. Žil nespútane, opíjal sa, miloval a nikdy sa neusadil na pevnine. Po krátkej kariére v námorníctve počas vojny na Shetlandoch si kúpil osem metrov dlhý čln a rozhodol sa sám preplávať Atlantický oceán. V tom čase, v roku 1956, to bolo najmenšie a najstaršie plavidlo, ktorému sa to podarilo. Teraz má osemdesiat a on, ani jeho loď už nie sú schopní vyplávať. Kým sedí na lodi, vypije denne liter vodky, keďže rum je v týchto časoch už príliš drahý, a uvažuje o živote a smrti. Zdá sa, že cieľom jeho cesty je samota. Dokumentárny debut Lucie Kašovej The Sailor hovorí o vzťahu medzi slobodou a sebeckosťou. Režisérka v ňom hľadá odpoveď na otázku: Majú splnené sny vždy na svojom konci takú trpkú príchuť?

Na značky (r. Mária Pinčíková)
Slovensko, Česko, 2021, dokumentárny, 79 min, Film Expanded (1. júl)

Praha, júl 2018. Pätnásťtisíc žien a mužov všetkých generácií sa stretáva na jednom mieste, aby zacvičili veľkolepé masové choreografie. Sú súčasťou Sokola, hnutia, ktoré vzniklo pred takmer stošesťdesiatimi rokmi s cieľom rozvíjať pomocou telocviku a jeho verejnej prezentácie národnú uvedomelosť, kultúrnosť a demokratické hodnoty. Sokol sa stal – a je ním dodnes – synonymom komunitnej vzájomnosti. Debutová snímka nádejnej slovenskej dokumentaristky Márie Pinčíkovej Na značky! sleduje dvoch protagonistov na ich ceste za vytúženým cieľom. Mladý cvičenec Radek nesie na svojich pleciach nielen svojich sokolských bratov, ale aj neľahké bremeno dospievania. Tréner Mirek má za úlohu dať dohromady hlavnú skladbu Všesokolského zletu. Termín vystúpenia sa blíži a introvertný Radek i svojrázny Mirek sa spolu s ostatnými cvičencami a organizátormi ocitnú vo víre organizačných zmätkov, v ktorých sa zrkadlí nielen étos sokolského bratstva, ale i všetky odtiene ľudskej povahy.

Jak Bůh hledal Karla (r. Vít Klusák, Filip Remunda)
Česko, Poľsko, Slovensko, 2020, dokumentárny, 97 min, Filmtopia (8. júl)

Čo sa stane, keď je predstaviteľ jedného z najateistickejších národov
v Európe vyslaný do majoritne pobožného Poľska? Dokument v štýle Borata o dvoch susediacich štátoch s odlišným pohľadom na náboženstvo. Komediálna road movie, v ktorej česko-slovenský filmový štáb vyráža na letnú cestu po Poľsku, aby spoznal poľského Boha a vieru v neho. Ako je možné, že uprostred Európy vedľa seba existujú dva národy, ktoré sú si v mnohom blízke a zároveň vzdialené: Česi, programoví bezverci, a Poliaci, ktorí sa rodia ako zaregistrovaní katolíci? A kde v tom všetkom stoja Slováci? Jak Bůh hledal Karla je portrét rozdielnych mentalít troch európskych národov, ktoré hľadajú spoločnú reč nad tým najpodstatnejším, zmyslom života. Dvojica režisérov Vít Klusák a Filip Remunda nakrúcali túto snímku šesť rokov a v čase, keď mala ísť do kín, prišla do Európy pandémia Covid-19. Mohlo by sa zdať, že film je prekliaty, ale nie je. Pri stretnutí s poľským kňazom bol totiž požehnaný, a je teda na správnej ceste.

Biela na bielej (r. Viera Čákanyová)
Slovensko, Česko, 2020, dokumentárny, 74 min, Film Expanded (8. júl)

Biela na bielej formou videodenníka dokumentuje režisérkin pobyt na poľskej antarktickej stanici, kde v roku 2017 nakrúcala svoju debutovú snímku FREM (2019), ktorej hlavnou postavou je umelá neurónová sieť. Počas pobytu vedie autorka chatové konverzácie s umelou inteligenciou, dotýkajúce sa povahy filmu, umenia a zmyslu života. Odhaľujú tiež spôsob myslenia oprostený od ľudskosti a emocionality, nútiaci k hlbokej introspekcii. Vo filme je zachytený súboj s vlastným telom a mysľou
v extrémnych podmienkach. Víťazný film MFDF Ji-hlava Biela na bielej je pokus o vyjadrenie zážitku dočasného pozorovateľa, ktorý sa ocitne v nepoškvrnenej prírode — monumentálnej, krásnej a indiferentnej zároveň.

Nová šichta (r. Jindřich Andrš)
Česko, 2020, dokumentárny, 91 min, Filmtopia (29. júl)

Dvadsaťpäť rokov prežil Tomáš Hisem pod zemou ako baník na Ostravsku. Trh práce sa však prudko mení, bane sa zatvárajú a baníci sa rekvalifikujú. Tomáš si napriek neveriacim pohľadom svojich kamarátov volí špecializáciu, ktorá má k jeho pôvodnej profesii naozaj veľmi ďaleko. Rozhodne sa vymeniť šachtu za digitálny priestor a stať sa programátorom. Intímny a zároveň zľahka humorný časozberný portrét režiséra Jindřicha Andrša sleduje komornú, ale epickú odyseu obyčajného človeka a svojím nevtieravým humanizmom evokuje napríklad diela klasikov britského sociálneho realizmu. Režisér zaň získal dve významné ocenenia na DOK Leipzig, tri na MFDF Ji.hlava a cenu innogy pre objav roka na Cenách českej filmovej kritiky.

Annette (r. Leos Carax)
Francúzsko, Mexiko, USA, Švajčiarsko, Belgicko, Japonsko, Nemecko, 2021, 139 min, ASFK (8. júl)

Los Angeles, súčasnosť. Henry (Adam Driver) je stand-up komik
s divokým zmyslom pre humor, ktorý sa zamiluje do svetovo uznávanej opernej speváčky Ann (Marion Cotillard). Pod reflektormi tvoria vášnivý
a očarujúci pár. Narodením ich prvého dieťaťa Annette, tajomného malého dievčaťa s výnimočným osudom, sa ich životy obrátia naruby. Originálny muzikál o láske, vášni a sláve vizionárskeho režiséra Leosa Caraxa pracuje s príbehom a hudbou bratov Rona a Russella Maelovcov z americkej pop-rockovej skupiny Sparks. Carax sa svojou prvou anglicky hovoriacou snímkou Annette vrátil k dlhometrážnej tvorbe po dlhých deviatich rokoch. Film určený milovníkom kinematografie, hudby a kultúry otvorí blížiaci sa ročník festivalu v Cannes (6. – 17. júla), kde bude súťažiť o Zlatú palmu. [1]


[1] V článku sú použité informácie z tlačových správ, presskitov a oficiálnych anotácií k vybraným titulom.

Jak Bůh hledal Karla (r. Vít Klusák, Filip Remunda)
The Sailor (r. Lucia Kašová)
Biela na bielej (r. Viera Čákanyová)
Nová šichta (r. Jindřich Andrš)
Na značky (r. Mária Pinčíková)
Annette (r. Leos Carax)
Neviditeľná (r. Maia Martiniak)