kinotipy 6/20
Lena Bohunicki 2/6/2020

Keďže to aktuálna situácia dovoľuje, kiná sa v rámci obmedzených možností opäť postupne otvárajú. Tentoraz preto prinášam nielen výber júnových online premiér, ale i kinofilmov. Z desiatky titulov, prichádzajúcich do slovenských kín, predstavujem novú, až na bodku rovnomennú filmovú adaptáciu románu Jane Austenovej Emma., a tri filmy, ktoré pre opatrenia v súvislosti s COVID-19 nestihli svoju lokálnu marcovú distribúciu (To musí byť nebo, La Gomera, Mladý Ahmed). Ďalšie dve, diametrálne odlišné snímky (Hrejivá komédia o depresii, šialenstve a nesplnených snoch, Da 5 Bloods) budú čoskoro uvedené na online platformách a Benkiho Solo prechádza z virtuálnych štruktúr do reálneho priestoru.

Hrejivá komédia o depresii, šialenstve a nesplnených snoch
(r. Michal Ďuriš)
Slovensko, 2017, krátkometrážny, komédia, 22 min
Online: 6. jún (We Are One: A Global Film Festival)

Vydarený absolventský film Michala Ďuriša s príznačným názvom Hrejivá komédia o depresii, šialenstve a nesplnených snoch zobrazuje rodinu v polčase rozpadu. Dňa 6. júna o 19.15 h si tento študentský kraťas z FTF VŠMU môžete pozrieť online. Do programu globálneho filmového festivalu We Are One ho zaradil Medzinárodný filmový festival Karlove Vary do svojho výberu Future Frames. V rámci neho sa publiku pravidelne predstavujú krátkometrážne tituly začínajúcich talentovaných mladých tvorcov. V roku 2018, počas premiéry na festivale študentských filmov Áčko, ktorý sa každoročne koná v priestoroch Filmovej a televíznej fakulty VŠMU, patrila Hrejivá komédia k divácky najúspešnejším snímkam. Ocenená vtedy bola produkcia Zuzany Hlavčákovej a scenár, ktorý vznikal ako kolektívne dielo. Trailer k filmu si môžete pozrieť tu.

Da 5 Bloods (r. Spike Lee)
USA, 2020, dráma, vojnový, 154 min
Online: 12. jún (Netflix)

Americký režisér Spike Lee naposledy zaznamenal výrazný pozitívny ohlas publika i kritiky titulom BlacKkKlansman. Tentoraz prichádza na VOD platformu Netflix so svojím najnovším filmom Da 5 Bloods, ktorým opätovne otvára afroamerickú problematiku. Scenár k filmu napísal Lee spolu s Dannym Bilsonom, Paulom De Meom a Kevinom Wilmottom. A aj preto, že ide o rovnaký autorský tím ako pri oscarovej snímke BlacKkKlansman, sú divácke očakávania znova vysoké. Tvorcovia predstavujú príbeh štyroch amerických vojnových veteránov Paula (Delroy Lindo), Otisa (Clarke Peters), Eddieho (Norm Lewis) a Melvina (Isiah Whitlock, Jr.). Tí sa vracajú do Vietnamu po desaťročiach od skončenia vojny. Plánujú nájsť telesné pozostatky svojho niekdajšieho kapitána a zlato, ktoré tam kedysi zakopali. Počas výpravy sú konfrontovaní nielen so svojou násilníckou minulosťou, ale i prírodnými živlami.

Solo (r. Artemio Benki)
Česko, Francúzsko, Argentína, Rakúsko, dokumentárny, hudobný, životopisný, 84 min
SK premiéra: 11. jún (Filmtopia)

Film nedávno zosnulého dokumentaristu a producenta Artemia Benkiho Solo je univerzálnym príbehom o posadnutosti tvorbou a dokonalosťou. Snímka zachytáva mladého argentínskeho klavírneho virtuóza a skladateľa, ktorý posledné štyri roky prežil v ústave pre duševne chorých El Borda v Buenos Aires, najväčšom psychiatrickom zariadení v Latinskej Amerike. Detský hudobný génius a najsľubnejší talent svojej generácie sa pokúša nájsť spôsob, ako prekonať svoje psychiatrické ochorenie a vrátiť sa do života vonku, za múry sanatória i na koncertné pódiá, zatiaľ čo pracuje na svojej novej skladbe.[1]

To musí byť nebo (r. Elia Suleiman)
Francúzsko, Katar, Nemecko, Turecko, Palestína, komédia, 97 min
SK premiéra: 11. jún (Film Europe)

Palestínsky kandidát na Oscara a víťaz Ceny kritiky v Cannes To musí byť nebo je po desaťročnej odmlke ďalším celovečerným titulom izraelského režiséra Eliu Suleimana, ktorý v ňom zároveň stvárnil hlavnú postavu. Autor hovorí o domove a jeho definícii prostredníctvom osobného príbehu, odohrávajúceho sa počas vojny. „Film To musí byť nebo je venovaný Palestíne, do ktorej sa Suleiman nebojí svojím svojráznym, zreteľne ironicky cieleným, ale zároveň poetickým humorom zaťať rovnako ako do Francúzska alebo USA. Práve tam putuje hlavná postava vtipnej i dojemnej snímky – trochu prehliadaný režisér hľadajúci prostriedky na film, ktorý nevyznieva dosť palestínsky.“[2]

La Gomera (r. Corneliu Porumboiu)
Rumunsko, Francúzsko, Nemecko, Švédsko, komédia, 97 min
SK premiéra: 18. jún (ASFK)

Skorumpovaná polícia, mafiánska organizácia, ukrytých tridsať miliónov eur a šifrovaný jazyk na Kanárskych ostrovoch. To je hlavná naratívna os piateho celovečerného titulu kritikou uznávaného rumunského režiséra Cornelia Porumboia. Cristiho (Vlad Ivanov), protidrogového inšpektora z Bukurešti spolupracujúceho s mafiou, odpočúva prokurátorka Magda, ktorú však sleduje ďalšia inštitúcia. Pretože má Cristi záujem zinkasovať časť z financií, snaží sa dostať z väzenia drogového priekupníka Zsolta (Sabin Tambrea). Ten ako jediný vie, kde sa milióny nachádzajú. Aby však Cristi svoje ambície naplnil, musí odcestovať na ostrov La Gomera, kde so svojou kriminálnou spojkou komunikuje prostredníctvom tajného jazyka el slibo. Jazyk, pripomínajúci vtáčí spev, je založený na pískaní, vďaka čomu dokáže prekonávať aj veľké vzdialenosti.

Mladý Ahmed (r. Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne)
Belgicko, Francúzsko, dráma, 84 min
SK premiéra: 25. jún (Film Europe)

Celosvetovo preslávené režisérske duo bratov Dardennovcov prichádza do slovenských kín s drámou o trinásťročnom belgickom moslimovi Ahmedovi (Idir Ben Addi), ktorý aj napriek liberálnej výchove podľahne extrémistickej interpretácii Koránu. „Fanatická viera dovedie Ahmeda až ku krajnému činu. Vo svojom novom filme majstri sociálneho realizmu skúmajú, ako hlboko sa ukrýva ľudskosť pod nánosom náboženskej doktríny a čo môže zvrátiť náboženský fanatizmus – výchova, sociálna otvorenosť alebo prvá láska,“ píše sa v tlačovej správe k minuloročnej prehliadke festivalových filmov Be2Can, ktorej bola snímka súčasťou. Tvorcovia si z Cannes odniesli ocenenie za réžiu, a to aj vďaka mimoriadne aktuálnej téme, ktorej sa v titule venujú.

Emma. (r. Autumn de Wilde)
Veľká Británia, komédia, dráma, 124 min
SK premiéra: 25. jún (CinemArt SK)

Romány slávnej anglickej spisovateľky Jane Austenovej patria k obľúbeným námetom filmových tvorcov. Tentoraz si jej literárne dielo o krásnej, ale povýšeneckej Emme vybrali pre svoje debuty režisérka Autumn de Wilde a scenáristka Eleanor Catton. Hlavná protagonistka, dcéra pasívneho vdovca (Bill Nighy) Emma (Anya Taylor-Joy), sa ujme prepychového rodinného panstva. Čas si kráti manipulatívnym dohadzovaním partnerov pre svojich blízkych. Kým okolité vzťahy rieši s vášňou, sama lásku odmieta. V dvojhodinovej satirickej dráme o šľachtickej spoločnosti z 19. storočia kladú autorky dôraz najmä na vernú dobovú atmosféru (scénografia, kostýmy, účesy a i.) a hravú hudobnú zložku filmu.


[1] TS Filmtopia

[2] TS Film Europe

Emma. (r. Autumn de Wilde)
Da 5 Bloods (r. Spike Lee)
Solo (r. Artemio Benki)
Hrejivá komédia o depresii, šialenstve a nesplnených snoch (r. Michal Ďuriš)
La Gomera (r. Corneliu Porumboiu)
To musí byť nebo (r. Elia Suleiman)
Mladý Ahmed (r. Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne)