kinotipy 5/20
Lena Bohunicki 30/4/2020

Trikrát hurá! Filmtopia otvára nové e-kino. Na prelome mája a júna bude prebiehať najväčší desaťdňový filmový festival, ktorý sa uskutoční kdekoľvek budete chcieť. A okrem toho, Film Europe spustila prvú česko-slovenskú digitálnu videotéku Edisonline, kde nájdete desiatky výborných festivalových filmov. I to sú aktuálne highlighty virtuálneho sveta filmových fanúšikov.

Ema (r. Pablo Larraín)
Čile, 2019, dráma, 102 min, MUBI (1. máj)

Trpkosladká štúdia osobnosti energickej reggaetonskej tanečnice Emy rozvíja príbeh emocionálnej traumy a sebaobjavovania. Ema, dynamická, sexuálne nabitá a elektrizujúca dráma o umení, túžbe a modernej rodine, predstavuje krízu súčasnej čilskej mládeže. Režisér narúša patriarchálny systém a jeho konvenčné predstavy o láske, rodine či materstve. Výbušnú atmosféru „klipových, popartových či anarchistických“ sekvencií dokresľuje výrazná hudobná vrstva filmu. Exkluzívna online premiéra novej snímky významného čilského režiséra Pabla Larraína sa uskutoční 1. mája, keď bude streamovaná zdarma. Určite si ju nenechajte ujsť.

Have a Good Trip: Adventures in Psychedelics (r. Donick Cary)
USA, 2020, dokumentárny, 85 min, Netflix (od 11. mája)

Seriálový scenárista a držiteľ Emmy Donick Cary prispieva do diskusie o výhodách a nevýhodách drog, ich historických a popkultúrnych dopadoch a vede, ktorá sa tým všetkým zaoberá. Legendárni hudobníci, slávni herci, komici a iní sa podelia o svoje skutočné príbehy a skúsenosti s drogami, ktoré tvorcovia oživujú pomocou animácií a rekonštrukcií. Medzi respondentmi sú napríklad Nick Offerman, ASAP Rocky, Nick Kroll, Sting, Rosie Perez, Ben Stiller, Paul Scheer, Natasha Lyonne či Will Forte. Cieľom dokumentárneho debutu autora je okrem pobavenia publika aj preskúmanie použitia halucinogénov na liečenie depresie a iných duševných ochorení. Keďže v čase písania tohto textu nebol dostupný žiaden teaser, trailer, ani nijaké obsažnejšie informácie, ťažko povedať, nakoľko kvalitný je výsledok tejto produkcie. Prinajlepšom to bude trip, prinajhoršom aspoň jazda, ako hlása český preklad oficiálnej anotácie.

The Grand Bizzare (r. Jodie Mack)
USA, 2018, dokumentárny, experimentálny, 61 min, MUBI (do 10. mája)

Film The Grand Bizzare by sme mohli nazvať všelijako – psychedelická mozaika, cestopisný kaleidoskop i filmová tapiséria. Experimentálna filmárka a animátorka Jodie Mack za päť rokov precestovala pätnásť krajín a zaznamenala množstvo pestrých textílií, ich vzory a textúry. Hravá, nápaditá, avantgardná, miestami až abstraktná estetika a forma 16 mm filmu, ktorý využíva tiež stop motion animáciu, filozofuje o kolonizácii, globalizácii a kapitalizme. Filmový zážitok dotvára „homemade pop soundtrack“, ale i samotné umiestnenie textilných materiálov do prekvapivého pozadia.

Retrospektíva a masterclass: Peter Mettler a Petra Costa
DAFilms (do 2. mája)

DAFilms prináša v spolupráci s festivalom dokumentárnych filmov Visions du Réel zaujímavé retrospektívy a masterclassy. Pozrieť si môžete tvorbu kanadského režiséra Petra Mettlera, ktorý sa vo svojich filmoch často pohybuje na pomedzí eseje, dokumentu a fikcie, pričom skúma limity ľudského vnímania. Dostupné sú dlhometrážne tituly Picture of Light (1994), Gambling, Gods and LSD (2002), The End of Time (2012) a Mettlerov doposiaľ posledný titul Becoming Animal z roku 2018. Predstaví sa aj brazílska dokumentaristka Petra Costa, ktorá v snímke Democracia em Vertigem (2019) otvorene kritizuje aktuálnu politickú situáciu v Brazílii, za čo ju súčasný prezident Jair Bolsonaro označuje za protibrazílsku aktivistku. Titul bol nominovaný na Oscara, avšak svojou tvorbou, v ktorej balansuje na pomedzí fikcie a dokumentu, zaujala medzinárodné festivaly už skôr. Režisérkin debut Elena (2012) mal svetovú premiéru na IDFA v Amsterdame, jej druhý film Olmo e a gaviota (2015) bol uvedený na festivale v Locarne. Costa povedie svoj online masterclass už 30. apríla a Mettler 1. mája.

Zlatá zem (r. Dominik Jursa)
Slovensko, 2020, dokumentárny, 64 min, DAFilms (1. máj)

Po úspešnej televíznej premiére angažovaného dokumentu Zlatá zem sa uskutoční i jeho online predpremiéra (prvá domáceho filmu vôbec). Titul bude exkluzívne dostupný 1. mája na portáli DAFilms od 17.00 do 24.00 h, ako symbolické vyvrcholenie programového špeciálu venovanému Dňu Zeme. Snímka zachytáva kauzu boja obyvateľov troch malých obcí na východnom Slovensku s veľkou americkou ropnou spoločnosťou. Mladý dokumentarista Dominik Jursa chce viac, než len hovoriť o ekologických dopadoch na životné prostredie – jeho cieľom je „vykresliť osudy ľudí, ktorí sa ocitli v situácií, keď kvôli svojmu vnútornému presvedčeniu jednoducho museli konať“.[1]

Solo (r. Artemio Benki)
Česko, Francúzsko, Argentína, Rakúsko, 2019, dokumentárny, hudobný, životopisný, 84 min, Filmtopia (do 2. mája)

Vo štvrtok 16. apríla 2020 zastihla audiovizuálny priestor smutná správa, režisér filmu, dokumentarista a producent Artemio Benki, pôvodom Francúz, ktorý od začiatku 90. rokov pôsobil v Prahe, zomrel vo veku 53 rokov. Jeho univerzálnym príbehom o posadnutosti tvorbou a dokonalosťou pod názvom Solo si ho teraz vďaka Filmtopii môžete pripomenúť. Snímka zachytáva mladého argentínskeho klavírneho virtuóza a skladateľa, ktorý posledné štyri roky prežil v ústave pre duševne chorých El Borda v Buenos Aires, najväčšom psychiatrickom zariadení v Latinskej Amerike. Detský hudobný génius a najsľubnejší talent svojej generácie sa pokúša nájsť spôsob, ako prekonať svoje psychiatrické ochorenie a vrátiť sa do života vonku, za múry sanatória i na koncertné pódiá, zatiaľ čo pracuje na svojej novej skladbe.[2]

Cinefilovia, sedíte? Od 29. mája do 7. júna bude YouTube hostiť historicky prvý globálny filmový festival We Are One. Dvadsiatku partnerských festivalov podujatia tvoria: Annecy International Animation Film Festival, Berlin IFF, BFI London FF, Cannes FF, Guadalajara IFF, International Film Festival & Awards Macao (IFFAM), Jerusalem FF, Mumbai FF (MAMI), Karlovy Vary IFF, Locarno FF, Marrakech IFF, New York FF, San Sebastian IFF, Sarajevo FF, Sundance FF, Sydney FF, Tokyo IFF, Toronto IFF, Tribeca FF a Venice FF. Jednotlivé festivaly zostavia svoje vlastné kurátorské výbery filmov a programovú dramaturgiu. Bohatý program, ktorý obsiahne hrané, dokumentárne, animované, krátke, hudobné, komediálne i iné snímky, budú dopĺňať panelové diskusie. Na tento festival nepotrebujete žiadnu akreditáciu ani predplatné, program môžete sledovať zadarmo (a bez reklám!).


[1] TS Film Expanded

[2] TS Filmtopia

Have a Good Trip: Adventures in Psychedelics (r. Donick Cary)
The Grand Bizzare (r. Jodie Mack)
Becoming Animal (r. Peter Mettler)
Solo (r. Artemio Benki)
Ema (r. Pablo Larraín)
Democracia em Vertigem (r. Petra Costa)
Zlatá zem (r. Dominik Jursa)