kinotipy 4/22
Lena Bohunicki 7/4/2022

V dňoch 4. – 10. apríla sa v bratislavskom Kine Lumière uskutoční bilančná prehliadka Týždeň slovenského filmu, ktorá už po ôsmykrát predstaví domáce snímky uplynulého roka a ponúkne zaujímavý sprievodný program v podobe hodnotiacich panelov, seminárov či diskusií. V sobotu 9. apríla prebehne 11. ročník odovzdávania národných filmových cien Slnko v sieti. Tento mesiac sa dočkáme aj pokračovania série Fantastické zvery: Tajomstvá Dumbledora (r. David Yates, 2022). Severan (2022) amerického režiséra Roberta Eggersa vás zaujme, ak obľubujete akčné hollywoodske blockbustery založené na vizuálnych efektoch a hviezdnom obsadení. Vo filme sa objavia osobnosti ako Alexander Skarsgård, Nicole Kidman, Anya Taylor-Joy, Willem Dafoe, Ethan Hawke, Claes Bang, Björk či Gustav Lindh. Jednou z viac ako dvadsiatich aprílových kinopremiér je aj nový titul Petra Bebjaka. V česko-slovenskom kriminálnom trileri Tieňohra sa štyridsaťročný záchranár (Milan Ondrík) vyrovnáva s tragickou smrťou svojej ženy (Dominika Morávková). Životopisná dráma českého režiséra Tomáša Hodana Posledné preteky (2022) je zas inšpirovaná skutočným príbehom lyžiarov, ktorí sa zúčastnili na dramatických pretekoch v Krkonošiach v roku 1913. Do distribúcie prichádza aj francúzsko-belgická historická dráma z 19. storočia Stratené ilúzie (r. Xavier Giannoli, 2021), nakrútená podľa rovnomenného románu Honoré de Balzaca. V aktuálnych kinotipoch nájdete výber pozoruhodných filmových noviniek, tentoraz prevažne ženských autoriek.

Last and First Men (r. Jóhann Jóhannsson)
Island, 2020, experimentálne sci-fi, 70 min, Filmtopia (7. apríl)

Experimentálna audiovizuálna sci-fi báseň oceňovaného islandského tvorcu, hudobného skladateľa a režiséra Jóhanna Jóhannssona Last and First Men je zasadená do ďalekej budúcnosti, v ktorej sa ľudstvo ocitá na pokraji zániku. Z jeho niekdajšej slávy zostávajú už iba osamelé a surreálne monumenty vysielajúce naliehavé posolstvo do prázdnoty vesmíru. V jedinom filme Jóhanna Jóhannssona, dokončenom po jeho smrti, sa reálne betónové ornamenty menia na znepokojujúce objekty. Hypnotizujúce kontrastné čiernobiele zábery 16 mm kamery Sturlu Brandtha Grøvlena v spojení s majestátnym minimalizmom Jóhannssonovej hudby ponúkajú unikátny zážitok mimo známeho času a priestoru. Vizuálne podmanivé poetické zábery dotvára hlas Tildy Swinton, predčítajúcej rovnomenný sci-fi román britského autora a filozofa Olafa Stapledona. „Last and First Men je rekviem za vesmír obsahujúce ozveny Kubricka, Tarra a avantgardy a premieňajúce film na čistú syntézu zvukov a obrazov; miesto nemožného, ​​kde sa stretáva najhlbšia minulosť s najvzdialenejšou budúcnosťou.“[1]

Najhorší človek na svete (r. Joachim Trier)
Nórsko, 2021, dráma, komédia, romantický, 129 min, ASFK (7. apríl)

Takmer tridsaťročná Julia (Renate Reinsve) stále hľadá svoje miesto vo svete plnom možností, zatiaľ čo jej starší partner Aksel (Anders Danielsen Lie) sa plánuje usadiť a začať novú životnú etapu. Keď sa Julia zoznámi na večierku s charizmatickým Eivindom (Herbert Nordrum), situácia sa ešte skomplikuje. Najhorší človek na svete dopĺňa voľnú trilógiu[2] nórskeho režiséra a scenáristu dánskeho pôvodu Joachima Triera. Ide o romantický a energický generačný portrét balansujúci na pomedzí drámy a komédie, osviežujúco zbavený nadužívaných klišé a podstatne autentickejší než väčšinová produkcia žánrovo príbuzných snímok. Trier si za tento vtipný a citlivo koncipovaný titul o živote moderného človeka a súčasných vzťahoch odniesol ocenenie z New Yorku a Reinsve získala cenu za výnimočný herecký výkon na festivale v Cannes, kde sa film stal diváckym hitom.

Gabi od 8 do 13 (r. Engeli Broberg)
Švédsko, Nórsko, 2021, dokumentárny, 79 min, Film Expanded (14. apríl)

Gabi nezapadá do rodových noriem a škatuliek vytvorených spoločnosťou. Medzi chlapcami a dievčatami nevidí veľký rozdiel. Podľa toho sa aj oblieka a vyjadruje. U svojej matky Tracy a nevlastného otca Thomasa nachádza pochopenie a podporu. Keď však opustí liberálny Štokholm a presťahuje sa do menšieho mesta, zisťuje, že nie všetci sú rovnako chápaví. S nástupom puberty navyše okrem kolektívu prestáva rozumieť aj vlastnému telu. „Gabi od 8 do 13 je zjavnou ozvenou Chlapčenstva (Boyhood, 2014) Richarda Linklatera. V oboch pozorujeme, ako nám pred očami rastie dieťa, čo so sebou prináša pôžitok dokumentu aj drámy. Do života hlavných protagonistov sme vtiahnutí prostredníctvom intímnej observácie a citu pre meniace sa ročné obdobia či výročné oslavy. Lyrická kamera Tommyho Olssona harmonicky balansuje medzi komfortnými domácimi interiérmi, zasneženými pustinami a trblietajúcimi sa jazerami v krajine.“[3] Vo svojom inšpiratívnom časozbernom debute švédska režisérka Engeli Broberg skladá z intímnych každodenných okamihov v priebehu piatich formatívnych rokov citlivý portrét dieťaťa, ktoré opúšťa svet hier a hľadá identitu a prijatie.

Stop-Zemlia (r. Kateryna Gornostaj)
Ukrajina, 2021, dráma, 122 min, Filmtopia (21. apríl)

Tínedžerská dráma Stop-Zemlia ponúka autentický a citlivý pohľad na vnútorné prežívanie ukrajinskej mládeže. Introvertná stredoškoláčka Maša (Maria Fedorčenko) sa považuje za outsiderku, pokiaľ sa nespriatelí s Janou (Jana Isajenko) a Seňom (Arsenij Markov). Počas toho, ako sa snaží zvládnuť intenzívne obdobie pred ukončením školy, sa však zamiluje a prvýkrát opúšťa svoju komfortnú zónu. Debutujúca ukrajinská režisérka a scenáristka Kateryna Gornostaj prináša prostredníctvom estetického vizuálu a malých drám spestrujúcich životy šestnásťročných ľudí realistickú reprezentáciu premenlivého a citlivého obdobia dospievania a vytvára osobný príbeh sebaobjavovania i trpezlivosti. Niektorí kritici prirovnávajú film Stop-Zemlia k seriálu Eufória z produkcie HBO – ako väčšina tínedžerov aj títo nosia farebný mejkap, experimentujú s alkoholom, drogami či sexom. Snímka mala svetovú premiéru na Berlinale, kde získala Krištáľového medveďa.

Uvoľniť päste (r. Kira Kovalenko)
Rusko, 2021, dráma, 97 min, Film Europe (24. apríl)

Dej druhého celovečerného titulu ruskej režisérky Kiry Kovalenko Uvoľniť päste je zasadený do malého banského mesta Mizur rozprestierajúceho sa medzi strmými útesmi vysokohorského prostredia Severného Osetska. Hlavný protagonista Zaur (Alik Karajev) sa sem po istých dramatických udalostiach presťahoval spolu s deťmi. Je to prísny otec, ktorý nadovšetko oceňuje disciplínu a nevníma rozdiel medzi starostlivosťou a nadmernou ochranou. Kým jeho prvorodený Akim (Soslan Chugajev) odišiel za prácou do najbližšieho mesta Rostov, najmladší syn Dakko (Chetag Bibilov) sa stále rozhoduje, čo chce od života, a ich sestra Ada (Milana Aguzarova) aktívne plánuje útek. I keď je dospelá, otec sa k nej správa ako k dieťaťu. Ada však rýchlo pochopí, že začať nový život nebude také jednoduché. Navyše, Akimov návrat vynesie na povrch nevyslovené a nezahojené rodinné traumy. Kovalenkovej dráma zaujala divákov aj kritiku. Na festivale v Cannes získala autorka ocenenie Un Certain Regard a z Európskych filmových cien si odniesla cenu strihačka snímky Mucharam Kabulova.[4]



[1] Berlinale
[2] Trierovu trilógiu započali filmy Repríza (2006) a Oslo 31. augusta (2011).
[3] Allan Hunter, ‘Gabi, Between Ages 8 and 13’: CPH:DOX Review, streendaily.com, 23. 4. 2021.
[4] V článku pracujem s oficiálnymi anotáciami a inými dostupnými informáciami o vybraných tituloch.

Najhorší človek na svete (r. Joachim Trier)
Gabi od 8 do 13 (r. Engeli Broberg)
Stop-Zemlia (r. Kateryna Gornostaj)
Uvoľniť päste (r. Kira Kovalenko)
Last and First Men (r. Jóhann Jóhannsson)