kinotipy 4/20
Lena Bohunicki 4/4/2020

Posledné dni premýšľam nad tým, že by bolo fantastické v tomto období vlastniť kľúče od bratislavských kinosál. Každý večer zájsť s partnerkou na súkromnú projekciu za bytovku, do cenného Kina Lumière, navštíviť magickú Nostalgiu a pocítiť vzácne nutkanie narušiť striktný artový rámec nejakým, pokojne aj prihlúplym, 3D blockbusterom v odľahlých Boroch. Dnes však môžem iba hádať, kedy sa do prítmia obľúbených kinosál opäť vrátime. (Napokon, nateraz som si istá iba tým, že mi v budúcnosti bude karanténu pripomínať vôňa podomácky namiešanej dezinfekcie a antibakteriálneho mydla, najvzácnejších produktov roku 2020.) A keďže vám v apríli nemôžem ponúknuť kinotipy v pravom zmysle slova, prestavujem vám tento krátky výber filmov dostupných online na VOD platformách.

Crip Camp: A Disability Revolution (r. James LeBrecht, Nicole Newnham)
USA, 2020, dokumentárny, 102 min, Netflix

Americká skupina slobodomyseľných hipisákov organizovala v 70. rokoch letný tábor Jened pre hendikepované deti a tínedžerov. V časoch, keď boli ľudia s väčším zdravotným postihnutím takmer automaticky zatváraní do pochybných ústavov, ponúkla táto iniciatíva potrebné útočisko pre pubertiakov, ktorí boli v bežnom živote izolovaní a diskriminovaní. Táboroví vedúci im umožnili správať sa rovnako ako ich zdraví rovesníci, športovať, zažívať prvé lásky, ísť na párty a vyskúšať si rôzne iné „po prvé“. A práve niektorí z účastníkov a organizátorov neskôr vybudovali hnutie za občianske práva marginalizovaných skupín, ktoré viedlo k veľkej spoločensko-politickej revolúcii. Film z dielne Higher Ground Productions, ktorú v roku 2018 založili manželia Barack a Michelle Obamovci, vyhral cenu divákov za najlepší americký dokument na poslednom festivale Sundance.

El hoyo (r. Galder Gaztelu-Urrutia)
Španielsko, 2019, sci-fi, triler, horor, 94 min, Netflix

Snímka rozpráva príbeh väzňov, ktorí žijú vo vysokej strohej betónovej veži. Cez jej stredovú vertikálu vedie otvorená priepasť, akási potravinová diera, ktorou je raz denne spustená plošina s prídelom jedla pre ľudí na všetkých poschodiach. Zatiaľ čo väzni na najvyšších stupňoch budovy dostávajú množstvo pestrých a plnohodnotných pokrmov, tým nižšie postaveným prídu iba prázdne porozbíjané podnosy a taniere. Kriminálnici pritom spolunažívajú s ľuďmi, ktorí sem prišli dobrovoľne s vidinou kvalitnejšieho života po prepustení na slobodu. El hoyo je krutá dystopická a disharmonická sociologická štúdia, kritizujúca nespravodlivosť spoločenskej hierarchizácie a volajúca po radikálnej systémovej zmene. Film spracováva atraktívnu a dômyselnú ideu, ktorá otvára otázky konzumu a morálky, no ide skôr o komerčný filmársky počin než o titul s vyššou umeleckou hodnotou.

Die bauliche Massnahme (r. Nikolaus Geyrhalter)
Rakúsko, 2018, dokumentárny, 112 min, MUBI (do 28. apríla) a DAFilms

Významný rakúsky filmár Nikolaus Geyrhalter nakrútil dokument o jednej z najpálčivejších problematík súčasnosti – o migračnej kríze. Predstavuje situáciu okolo hraničného plotu, ktorý mal byť vybudovaný na rakúsko-talianskych hraniciach v Brennerskom priesmyku, a sprísniť tak reguláciu počtu prichádzajúcich migrantov. Tvorcovia prinášajú ľudský a empatický pohľad na obete vojny, nedávajú však priestor žiadnemu z utečencov, ale skupinám miestnych obyvateľov, ktorí sú s nimi v dennom kontakte – kedysi zvyknutých na pokojné prostredie majestátnych Álp, teraz v centre výrazných celospoločenských zmien, ktoré hýbu Európou. Die bauliche Massnahme je príspevkom do diskusie o predsudkoch a xenofóbii.

Honey Boy (r. Alma Har’el)
USA, 2019, dráma, 93 min, Amazon Prime

Americký herec Shia LaBeouf je hlavný protagonista a zároveň scenárista autobiografickej drámy Honey Boy, v ktorej stvárnil postavu svojho násilníckeho otca. LaBeouf sa prostredníctvom tohto filmu snaží vyrovnať s ich hlboko narušeným vzťahom a svojím tragickým detstvom. Ako mnohí ďalší umelci, aj on tentoraz využíva tvorbu ako autoterapiu, ktorou filtruje nahromadené toxické psychické traumy spôsobené zlou výchovou. Jeho výpoveď je síce verejná, no nanajvýš osobná, je citlivá, ale nie sentimentálna, je dramatická a vznetlivá, a rovnako i clivá a zmierlivá.

Las hijas del fuego (r. Albertina Carri)
Argentína, 2018, dráma, road movie, 115 min, MUBI (do 22. apríla)

Po dlhej dobe sa stretnú dve milenky, jedna chce nakrútiť porno, druhá navštíviť svoju rodinu. V barovej hádke s homofóbmi narazia na ďalšiu ženu a rozhodnú sa vyraziť na polyamornú cestu cez Patagóniu. Iba pár filmov bojovalo s „male gaze“ spôsobom, akým to robí Las hijas del fuego. Argentínska režisérka Albertina Carri reaguje na systémový patriarchát filmového priemyslu lesbickou a feministickou road movie, ktorá hrdo a radikálne podvracia paradigmy krásy, sexuality a reprezentácie.[1]

Napriek tomu, že Manželská história (Marriage Story, 2019) Noaha Baumbacha už nie je horúcou novinkou, tým z vás, ktorí ju doposiaľ nevideli, ju vrelo odporúčam. Je to jeden z najkvalitnejších titulov, ktoré môžete vidieť na Netflixe. Ak uprednostňujete autorské dokumenty, sledujte ponuku filmov na DAFilms,[2] kde okrem nich nájdete aj hrané tituly, zaujímavé experimenty či filmy na pomedzí žánrov. Množstvo ďalších pozoruhodných domácich i svetových snímok združuje česká streamovacia služba Aerovod. Filmová a televízna fakulta VŠMU zas zverejnila šesticu výborných študentských filmov,[3] ktoré sa v minulosti dostali na viaceré významné svetové festivaly. Sú dostupné na Vimeo, kde postupne sprístupňuje svoje vybrané filmy aj ASFK. Z tých odporúčam najmä podmanivý Portrét ženy v plameňoch (Portrait de la jeune fille en feu, r. Céline Sciamma, 2019), ktorý získal ocenenie za najlepší scenár a cenu Queer Palm z Cannes.


[1] Vlastný preklad anotácie k filmu na MUBI.

[2] Zväčša lokálnu tvorbu nájdete na dafilms.sk alebo dafilms.cz. Ak vás zaujíma viac svetová kinematografia, pozerajte dafilms.com.

[3] Magic Moments (r. Martina Buchelová, 2017), Atlantída, 2003 (r. Michal Blaško, 2017), Výlet (r. Daniel Rihák, 2018), Pura Vida (r. Martin Gonda, 2018), Betónová doba (r. Lucia Kašová, 2018), Poetika Anima (r. Kriss Sagan, 2018).

Marriage Story (r. Noah Baumbach)
Portrait de la jeune fille en feu (r. Céline Sciamma)
Crip Camp: A Disability Revolution (r. James LeBrecht, Nicole Newnham)
Las hijas del fuego (r. Albertina Carri)
El hoyo (r. Galder Gaztelu-Urrutia)
Honey Boy (r. Shia LaBeouf)
Die bauliche Massnahme (r. Nikolaus Geyrhalter)