kinotipy 12/21
Lena Bohunicki 7/12/2021

Posledné tohtoročné kinotipy ponúkajú kombináciu nových online titulov a plánovaných kinodistribučných premiér. Ak sa lockdown skončí v avizovanom termíne, čoskoro si môžete pozrieť v kamenných kinosálach zopár zaujímavých snímok. Na The Hand of God Paola Sorrentina sa však môžete tešiť aj v prípade, že kiná zostanú zatvorené či ich prevádzka obmedzená. Distribuuje ho totiž Netflix. Na výber máte aj ďalšie VOD platformy, ktorých filmy som v priebehu pandémie pravidelne odporúčala. Nezabúdajte ani na kvalitnú online videotéku Edisonline či program virtuálnej kinosály Kina doma, združujúcej kinárov a kinárky z celého Slovenska.

Friends and Strangers (r. James Vaughan)
Austrália, 2021, komédia, dráma, 84 min, MUBI

Celovečerný debut austrálskeho scenáristu a režiséra Jamesa Vaughana pripomína akési zvláštne atmosférické filmové cvičenie. Keď sa Ray (Fergus Wilson) a Alice (Emma Diaz) náhodne stretnú, rozhodnú sa ísť kempovať. Na výlete sa im však prihodí séria nešťastných udalostí, ktoré pokračujú aj po návrate do Sydney. Postavy snímky Friends and Strangers sa túlajú a čo-to aj robia, ale takmer nič dôležité sa nedeje. Filmový portrét západných spoločností v štýle mumblecore je plný významov ukrytých v nezmyselných dialógoch, jedincov so psychickými problémami a rohmerovskej estetiky. Vizuálne i hudobne nekonvenčný titul, taký „mŕtvy“ až obdivuhodný, hovorí prostredníctvom irónie o bezcieľnosti mileniálov.

The Power of the Dog (r. Jane Campion)
Veľká Británia, 2021, dráma, western, 125 min, Netflix

Píše sa rok 1925. Bratia Burbankovci sú bohatí rančeri v Montane. Keď cestou na trh stretnú v reštaurácii Red Mill ovdovenú majiteľku Rose (Kirsten Dunst) a jej syna Petra (Kodi Smit-McPhee), Phil (Benedict Cumberbatch) sa správa tak kruto, že ich oboch doháňa k slzám. Vyžíva sa v ich utrpení a burcuje k smiechu aj svojich kolegov – všetkých okrem svojho brata Georgea (Jesse Plemons), ktorý sa Rose zastane a napokon sa s ňou i ožení. Neskôr sa však zdá, že si Phil berie chlapca pod svoje krídla. Ide o gesto zmierenia alebo predzvesť ďalšej hrozby? Novozélandská scenáristka a režisérka Jane Campion získala za túto antiwesternovú psychodrámu Strieborného leva na festivale v Benátkach.

Life of Crime 1984-2020 (r. Jon Alpert)
USA, 2021, dokumentárny, 121 min, HBO GO

Kľúčové tituly amerického novinára a dokumentaristu Jona Alperta One Year in a Life of Crime (1989) a Life of Crime 2 (1998) dopĺňa ďalšia snímka v štýle cinéma vérité Life of Crime 1984-2020, ktorú Alpert nakrúcal tridsaťšesť rokov v uliciach Newarku, najväčšieho mesta New Jersey. Prináša v nej neúprosný pohľad na daň za závislosť a boj proti drogám. Film sleduje pouličných dílerov a drobných kriminálnikov, ktorí sa denne snažia zohnať peniaze na ukojenie svojej závislosti. Ide o surový portrét opakujúceho sa kolobehu zločinu, väzenia a zneužívania drog, ktorý v zostupnej špirále beznádejne ničí životy a vzťahy. Alpertov titul je znepokojujúcou, ale súcitnou a triezvou štúdiou života troch hlavných protagonistov, ktorá neodvracia zrak od ich drsnej reality.

The Hand of God (r. Paolo Sorrentino)
Taliansko, USA, 2021, dráma, 129 min, Netflix (15. december)

Taliansky režisér a scenárista Paolo Sorrentino sa po viac než troch dekádach svojej kariéry vracia do rodného mesta, aby vyrozprával svoj najosobnejší príbeh o osude, rodine, športe, filme, láske aj strate. Život dospievajúceho chlapca Fabietta Schisu (Filippo Scotti) v búrlivom Neapole 80. rokov je plný nečakaných radostí, akými bol napríklad príchod futbalovej legendy Diega Maradonu, ale tiež výrazne poznačený tragédiou. Čas plynie, šťastie a smútok sa prelínajú a Fabietto si čoraz viac uvedomuje, že jeho budúcnosť bude lemovať svet filmu. Napriek tomu, že Sorrentino touto autobiografickou coming-of-age drámou vypovedá o zdrvujúcej osobnej traume, snímka evokuje ľahkosť a energiu mladosti počas horúcich letných dní. Titul The Hand of God bol ocenený Veľkou cenou poroty na poslednom ročníku MFF Benátky, odkiaľ si odniesol Cenu Marcella Mastroianniho aj predstaviteľ režisérovho alterega Filippo Scotti.

Snežiť už nikdy nebude (r. Małgorzata Szumowska)
Poľsko, Nemecko, 2020, dráma, komédia, mysteriózny, 116 min,
Film Europe (9. december)

Nový film výraznej poľskej režisérky Małgorzaty Szumowskej Snežiť už nikdy nebude sleduje, ako do života uzavretej zámožnej komunity vstupuje ukrajinský masér Žeňa (Alec Utgoff). Z príslušníkov tejto komunity cítiť aj napriek ich bohatstvu vnútorný smútok a samotu. Tajomný návštevník má zvláštny dar, jeho ruky liečia, jeho oči prenikajú do duše a jeho ruský prízvuk znie ako pieseň minulosti, ako pokojná melódia detstva, keď sa svet zdal byť bezpečnejším miestom. Ako Žeňa postupne mení ich životy, spomína na matku, ktorá zomrela na následky ožiarenia v jeho rodnom meste Pripjať po černobyľskej jadrovej havárii. Pamätá si oblaky rádioaktívneho odpadu, ktorý sa mu v snoch javí ako sneh. Film implikuje akúsi hypnotizujúcu zvláštnosť či fantastickosť, čo je pre Szumowskej filmografiu charakteristické.

The Matrix Resurrections (r. Lana Wachowski)
USA, 2021, akčný, sci-fi, 148 min, Continental film (22. december)

Ak to pandemická situácia dovolí, čoskoro sa dočkáme pokračovania kultovej sci-fi série Matrix, v ktorom sa Keanu Reeves a Carrie-Ann Moss vrátia v úlohách Nea a Trinity, obklopení ďalšími známymi tvárami. Dvadsať rokov po udalostiach Matrix Revolutions žije Neo zdanlivo obyčajný život ako Thomas A. Anderson v San Franciscu, kde mu jeho terapeut (Neil Patrick Harris) predpisuje modré tabletky. On ani Trinity sa navzájom nespoznávajú. Morpheus (Yahya Abdul-Mateen II) mu však ponúkne červenú tabletu a znovu otvorí jeho myseľ svetu Matrixu. Zdá sa, že nový film Lany Wachowskej si budeme môcť pozrieť aj online už začiatkom roka 2022, keď plánuje HBO MAX expandovať do ďalších európskych krajín.[1]


[1] V článku pracujem s oficiálnymi anotáciami a inými informáciami o vybraných filmoch.

Friends and Strangers (r. James Vaughan)
The Hand of God (r. Paolo Sorrentino)
The Matrix Resurrections (r. Lana Wachowski)
The Power of the Dog (r. Jane Campion)
Snežiť už nikdy nebude (r. Małgorzata Szumowska)
Life of Crime 1984-2020 (r. Jon Alpert)