Kinotipy 12/19
Lena Bohunicki 6/12/2019

Z decembrovej ponuky štrnástich distribučných kinofilmov som tentoraz vybrala štyri festivalové tituly. Sú artové, béčkové, poetické, politické, duchárske aj sociálne. Nič vianočné, i keď občas predsa len trochu gýčové. Skúste.

 

Parazit
Južná Kórea, dráma, komédia, triler, 132 min
Réžia: Bong Joon-ho
SK premiéra: 05.12.2019 (ASFK)

Juhokórejský režisér Bong Joon-ho si týmto filmom vyslúžil svoju prvú Zlatú palmu na MFF Cannes. Parazit je príbehom chudobnej štvorčlennej rodiny, ktorá prežíva vďaka malým krádežiam a podvodom. Situácia sa začína meniť, keď sa syn Ki-woo (Choi Woo-sik) stane súkromným lektorom angličtiny v luxusnom dome podnikateľa Parka (Lee Sun-kyun). Chlapec využije naivitu a dobrosrdečnosť Parkovej manželky Yeon-kyo (Cho Yeo-jeong) a v bohatej domácnosti získava postupne zamestnanie pre ostatných členov svojej rodiny. Tvorcovia, ktorí efektívne využívajú miešanie žánrov drámy, komédie a trileru, poukazujú najmä na problematiku sociálnych rozdielov a hierarchizácie spoločnosti. Snímka mimoriadnym spôsobom syntetizuje divácke a artové aspekty.

 

Zbohom, synu
Čína, dráma, 175 min
Réžia: Wang Siao-šuaj
SK premiéra: 05.12.2019 (Film Europe)

Takmer trojhodinová rodinná sága zachytáva tri desaťročia modernej čínskej histórie prostredníctvom manželského páru poznačeného osudovou tragédiou. Emotívnu melodramatickú líniu lemujú sociokultúrne transformácie čínskej spoločnosti od obdobia kultúrnej revolúcie v osemdesiatych rokoch minulého storočia až po súčasný turbokapitalizmus. O výrazných kvalitách titulu Zbohom, synu svedčí aj fakt, že bol nominovaný na Zlatého medveďa za najlepší film a získal Strieborných medveďov za najlepší mužský aj ženský herecký výkon na MFF Berlinale.

 

Také krásne šaty
Veľká Británia, horor, komédia, mysteriózny, 123 min
Réžia: Peter Strickland
SK premiéra: 12.12.2019 (ASFK)

Hlavným protagonistom posledného filmu britského režiséra Petra Stricklanda sú prekliate červené šaty. Komediálne ladená snímka Také krásne šaty útočí svojou temnou mysterióznou atmosférou na divácke zmysly a disponuje široko otvoreným poľom interpretačných možností. Autor využíva prepracované scénografické detaily, sexuálne motívy, množstvo odkazov a alúzií, symbolické rekvizity či farebnosť. Napriek tomu, že sa dej filmu odohráva v roku 1993, oplýva estetikou sedemdesiatych rokov dvadsiateho storočia. Stricklandov titul je postmodernou poctou niekoľkým filmovým žánrom a vzdáva hold najmä béčkovej kinematografii. Autor vo viacerých rozhovoroch priznáva, že sa inšpiroval umeleckými inštaláciami amerického sochára Edwarda Kienholza, ale tiež obchodným domom Jacksons v Readingu.

 

Antológia mesta duchov
Kanada, dráma, fantasy, 97 min
Réžia: Denis Côté
SK premiéra: 26.12.2019 (Film Europe)

Postarší manželský pár žijúci na vidieku v kanadskej provincii Québec sa vyrovnáva so smrťou syna, dvadsaťjedenročného Simona. Táto tragická udalosť však ovplyvňuje aj ostatných vyše 200 obyvateľov dediny, ktorí sú prinútení prehodnocovať svoje vlastné životy. Samotný Denis Côté pochádza z tejto frankofónnej oblasti, ktorá leží uprostred anglosaského štátu a podľa režiséra si stále hľadá svoju identitu. Autor pracuje s bezčasím a poetickou melanchóliou, „využíva tradičnú ikonografiu duchárskych filmov na metaforické rozprávanie o našom strachu z ‚iného‘“.[1] Z farebne desaturovaných záberov a šedivej hmly kanadskej zimy sa vynárajú úvahy o smrti a osude. Antológia mesta duchov, nakrútená na 16mm materiál, bola tento rok nominovaná na Zlatého medveďa na MFF Berlinale.

 

[1] Oficiálny text distribútora filmu.

Antológia mesta duchov (r. Denis Côté)
Parazit (r. Bong Joon-ho)
Zbohom, synu (r. Wang Xiaoshuai)
Také krásne šaty (r. Peter Strickland)