kinotipy 11/21
Lena Bohunicki 5/11/2021

V dňoch 5. – 11. novembra sa uskutoční Medzinárodný festival dokumentárnych filmov Jeden svet. Prebiehať bude tentoraz v hybridnom režime a ponúkne viac než 50 titulov z celého sveta. Vidieť ich môžete vo vybraných kamenných kinosálach, no dostupné budú tiež online na webstránke festivalu či platforme dafilms.sk. Po oceňovanej dráme Krajina nomádov (Nomadland, 2020) prichádza do našich kín režisérka, scenáristka, producentka a strihačka Chloé Zhao s akčným fantasy príbehom Eternals (2021). V distribúcii bude ďalších 24 filmov, napr. americká životopisná dráma o počiatkoch kariéry slávnych svetových tenistiek Sereny a Venus Williams King Richard (r. Reinaldo Marcus Green, 2021) alebo intímny portrét Karel (r. Olga Malířová Špátová, 2021) o jednom z našich najúspešnejších spevákov Karlovi Gottovi. V druhej polovici mesiaca môžete zájsť do kina aj na pokračovanie kultovej série Krotitelia duchov: Dedičstvo (r. Jason Reitman, 2021). Moju novembrovú TOP 6 však nájdete nižšie.

Francúzska depeša, Liberty, Kansas Evening Sun (r. Wes Anderson)
USA, Nemecko, 2021, komédia, dráma, romantický, 108 min, CinemArt SK (11. november)

V oficiálnej synopse sa o novom filme režiséra Wesa Andersona píše ako o milostnom liste novinárom, ktorý sa odohráva v detašovanej redakcii amerických novín vo fiktívnom francúzskom meste 20. storočia a oživuje sériu reportáží publikovaných v časopise Francúzska depeša. Anderson opakovane čerpá inšpiráciu od spisovateľov – od J. D. Salingera v Taká zvláštna rodinka (The Royal Tenenbaums, 2001), od Roalda Dahla vo filme Fantastický pán Lišiak (Fantastic Mr. Fox, 2009) či Stefana Zweiga v Grandhotel Budapešť (The Grand Budapest Hotel, 2014). Tentoraz ho ovplyvnil archív slávnych aj zabudnutých prispievateľov do časopisu New Yorker. Ako ktorýkoľvek iný titul z jeho filmografie je aj tento charakteristický nezameniteľným autorským štýlom a hustou intertextuálnou spleťou odkazov, rétorických figúr a poloskrytých významov, ktorými je naratív formovaný či ozvláštnený. Tradične sa môžete tešiť aj na skvelé herecké obsadenie, nechýbajú osobnosti ako Tilda Swinton, Frances McDormand, Bill Murray, Jeffrey Wright, Adrien Brody, Benicio Del Toro, Owen Wilson či Léa Seydoux.

Čiary (r. Barbora Sliepková)
Slovensko, 2021, dokumentárny, 80 min, Film Expanded (11. november)

Celovečerný debut slovenskej dokumentaristky Barbory Sliepkovej Čiary osciluje medzi intímnymi portrétmi zdanlivo náhodných protagonistov a spoločensko-kritickou výpoveďou o vplyve urbanistickej transformácie na osobný i komunitný život. Priam neorealisticky štylizované zábery ukazujú každodenný ruch súčasnej Bratislavy, ktorej obyvatelia sa musia okrem vlastných strastí vyrovnávať s neustálym šramotom mestskej výstavby, kolabujúcou dopravou a rastúcimi cenami bytov. Osobité obrazové kompozície a neurotická orchestrálna hudba spoluvytvárajú audiovizuálnu báseň o realite moderného mestského života, v ktorej možno aj maľovanie čiar na cestách vnímať ako filozofickú úvahu.[1] Víťazný film uplynulého 25. ročníka MFDF Ji.hlava je zaradený aj do festivalového programu Jedného sveta a určite si ho nenechajte ujsť.

Drahí súdruhovia! (r. Andrej Končalovskij)
Rusko, 2020, dráma, historický, 120 min, Film Europe (17. november)

Dej filmu významného ruského režiséra Andreja Končalovského Drahí súdruhovia! je zasadený do provinčného mestečka na juhu Sovietskeho zväzu v roku 1962. Oddaná funkcionárka komunistickej strany a idealistická veteránka z druhej svetovej vojny Ľudmila opovrhuje všetkým, čo vníma ako protisovietsky postoj. Spolu s ďalšími funkcionármi strany ju zaskočí štrajk v miestnej továrni, do ktorého sa zapojí aj jej vlastná dcéra. Keďže situácia sa rýchlo vymkne spod kontroly, Ľudmila začne po dcére zúfalo pátrať, pričom čelí zákazom vychádzania, hromadnému zatýkaniu a bezohľadným pokusom úradov zakryť štátne násilie. Jej kedysi nespochybniteľnou vierou v stranícku líniu otriasa rastúce povedomie o ľudských stratách.

Očista (r. Zuzana Piussi)
Slovensko, Česko, 2021, dokumentárny, 75 min, Filmtopia (18. november)

Procesy, ktoré spustila smrť Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, viedli k mnohým odhaleniam zlyhávania inštitúcií, ale zároveň priniesli Slovensku nádej na zlepšenie situácie. Nový film výraznej slovenskej dokumentaristky Zuzany Piussi Očista sleduje príbeh snahy o započatie reformy justície, ktorá by mala viesť k naplneniu spravodlivosti. Korupcia v súdnictve nie je len abstraktný pojem, môže ničiť ľudské životy, spôsobiť šikanu aj obrovské majetkové transfery. Film reflektuje dva výnimočné prípady konfrontácie s justíciou. Autorka prezentuje obyčajnú ženu, ktorá je žalovaná o 300 000 eur za to, že údajne poškodila dobré meno privatizéra fabriky, v ktorej robila celý život, a tiež prípad najvyššie postaveného Slováka v NATO, odstaveného nekalými praktikami. A to všetko po rokoch, keď väčšina sudcov o problémoch mlčala alebo sa na nich podieľala. Autorka získala za svoj nový titul zvláštne uznanie poroty na tohtoročnej Ji.hlave.

Klan Gucci (r. Ridley Scott)
USA, 2021, životopisný, triler, dráma, kriminálny, 164 min, Film Forum
(25. november)

Životopisná dráma Ridleyho Scotta Klan Gucci je inšpirovaná šokujúcim skutočným príbehom impéria talianskeho módneho domu. Tri desaťročia rodinnej histórie, v ktorej nechýbajú láska, zrada, dekadencia, pomsta ani vražda, skladajú mozaiku toho, čo všetko so sebou nesie slávna značka Gucci. V snímke stvárňuje Lady Gaga Patriziu Reggiani, ktorá bola v roku 1998 odsúdená za zosnovanie vraždy svojho bývalého manžela a niekdajšej hlavy módneho impéria Maurizia Gucciho (Adam Driver) a odsedela si 16 rokov vo väzení. Vo filme si zahrali aj Jared Leto, Jeremy Irons, Salma Hayek či Al Pacino.

U Petrovovcov zúri chrípka (r. Kirill Serebrennikov)
Rusko, Francúzsko, Nemecko, Švajčiarsko, 2021, dráma, 145 min,
Film Europe (25. november)

Po filme Leto (2018) zrežíroval ruský filmár Kirill Serebrennikov rovnomennú adaptáciu oceňovaného románu Alexeja Saľnikova U Petrovovcov zúri chrípka. Zobrazuje v nej deň v živote komiksového výtvarníka a jeho rodiny v postsovietskom Rusku. Petrov (Semion Serzin) sa lieči z chrípky a jeho priateľ Igor (Jurij Kolokolnikov) ho sprevádza na dlhej prechádzke. Počas nej sa čoraz viac stiera hranica medzi fantáziou a realitou, a tak sledujeme akési halucinačné blúdenie po postsovietskych reáliách. V meste zasiahnutom chrípkovou epidémiou zápasí ústredná rodina Petrovovcov s ďalším dňom v krajine, kde minulosť nikdy nie je minulosťou a súčasnosť je presiaknutá chľastom. Ide o mrazivý horúčkovitý sen o násilí a nehe, v ktorom sa veci pod nánosom obyčajnosti menia na celkom neobyčajné.[2]


[1] MFDF Ji.hlava

[2] V článku pracujem s oficiálnymi anotáciami a informáciami z presskitov či iných zdrojov.

Francúzska depeša, Liberty, Kansas Evening Sun (r. Wes Anderson)
U Petrovovcov zúri chrípka (r. Kirill Serebrennikov)
Karel (r. Olga Malířová Špátová)
Očista (r. Zuzana Piussi)
Krotitelia duchov: Dedičstvo (r. Jason Reitman)
Eternals (r. Chloé Zhao)
Klan Gucci (r. Ridley Scott)
King Richard (r. Reinaldo Marcus Green)
Čiary (r. Barbora Sliepková)
Drahí súdruhovia! (r. Andrej Končalovskij)