kinotipy 10/20
Lena Bohunicki 8/10/2020

I októbrové kinotipy sú oklieštené opatreniami v súvislosti s koronavírusom. V jednej kinosále môže sedieť maximálne 50 ľudí, v dôsledku čoho bol z distribúcie stiahnutý aj raritný dokument Králi videa (r. Lukáš Bulava, 2020) o rýchlodabovaných filmoch, ktoré sa počas minulého režimu predávali na čiernom trhu, či francúzsko-japonská koprodukcia Pravda (2019) režiséra Hirokazua Koreedu. Kinodistribučné snímky tak tentoraz opäť dopĺňa výber online titulov. Dobrou správou je, že Filmový festival inakosti sa bude konať v pôvodnom termíne, teda v dňoch od 14. do 19. októbra, súbežne v mestách Bratislava a Košice. Ak vám osud audiovízie nie je ľahostajný, zúčastnite sa na projekciách a podporte tak pracovníkov lokálneho filmového priemyslu.

Lekcja miłości (r. Małgorzata Goliszewska, Katarzyna Mateja)
Poľsko, 2019, dokumentárny, 72 min, HBO GO (4. október)

Dlhé roky robila Jola presne to, čo sa od nej očakávalo. Manželom týraná matka šiestich detí sa obliekala do pestrých šiat a výrazne sa maľovala, aby budila dojem, že je všetko v poriadku. Jedného dňa v sebe však našla silu, opustila manžela a začala žiť naplno. Teraz chodí s kamarátkami na pláž, tancuje v Café Smile, píše básne a piesne. Spieva o láske, o akej vždy iba snívala, ale nikdy ju nezažila. Zásadné otázky sa znova vynárajú, keď spozná gentlemana Wojtka.[1]

Raj na zemi (r. Jaroslav Vojtek)
Slovensko, dokumentárny, 78 min
SK premiéra: 5. október (ASFK)

Ústredným protagonistom snímky Raj na zemi je novinár a fotoreportér Andrej Bán, zaznamenávajúci krízové situácie v krajinách ako Kosovo, Gruzínsko, Afganistan, Ukrajina či Haiti. Dokument slovenského režiséra Jara Vojteka získal cenu primátora mesta Piešťany na MFF Cinematik, v tomto roku najväčšom slovenskom filmovom festivale. Porota ocenila „citlivý portrét fotografa, burcujúceho svedka bezprávia a bezmocnosti druhých v krízových oblastiach sveta, ktorý je empatickým zahĺbením sa do jedného životného osudu, citlivo odkrývajúcim komplikované prelínanie osobného a profesijného v ňom“.[2]

Efekt Vašulka (r. Hrafnhildur Gunnarsdóttir)
Island, Dánsko, Česko, Švédsko, dokumentárny, 85 min
SK premiéra: 6. október (Film Expanded)

Dokumentárny dvojportrét islandskej režisérky Hrafnhildur Gunnarsdóttir Efekt Vašulka hovorí o takzvaných „prarodičoch generácie YouTube“. Do druhej polovice 60. rokov minulého storočia v USA vás navrátia okrem popredných priekopníkov videoartu Woodyho Vašulku a Steiny Vašulkovej aj osobnosti ako Andy Warhol, Laurie Anderson, Salvador Dalí, Patti Smith, Philip Glass, Nam June Paik, Miles Davis, Ellen Stewart, Jackie Curtis, Jimi Hendrix či Mick Jagger. Jedným z prínosov islandsko-dánsko-česko-švédskej koprodukcie je skutočnosť, že nepripomína iba zrod a históriu nového umeleckého odboru, ale tiež úprimne vypovedá o súčasnom živote manželov Vašulkovcov a poukazuje na to, ako ich umelecká tvorba stále ovplyvňuje súčasné generácie.

The 40-Year-Old Version (r. Radha Blank)
USA, 2020, komédia, dráma, 129 min, Netflix (9. október)

Vo svojom hranom debute hovorí newyorská režisérka, scenáristka a hlavná protagonistka filmu Radha Blank o živote v strednom veku prostredníctvom rapu. The 40-Year-Old Version je čiastočne autobiografická štúdia fiktívnej osobnosti hip-hopového kabaretu. Ústredná postava RadhaMUSprime, kedysi nádejná spisovateľka z Harlemu, po štyridsiatke znovu objavuje svoju kreativitu. Neuspokojivý život lektorky scenáristiky na strednej škole sa rozhodne okoreniť písaním priamočiarych rapových textov. Čiernobielo štylizovaná one-woman-show nakrútená na 35mm formát získala cenu za najlepšiu réžiu na poslednom ročníku festivalu Sundance.

David Byrne’s American Utopia (r. Spike Lee)
USA, 2020, dokumentárny, hudobný, 139 min, HBO GO (17. október)

Celosvetovo preslávený tvorca Spike Lee najnovšie zdokumentoval divadelné predstavenie bývalého frontmana skupiny Talking Heads Davida Byrna. Byrneov premyslený a bujarý teatrálny koncert Americká utópia, založený na jeho poslednom albume a rovnomennom turné, žiaril minulý rok na Broadwayi. Táto scénická hudobná performancia oslavujúca život nie je pozoruhodná iba vďaka filmárskemu citu Spika Leeho, ale tiež ideovo, vyzýva totiž k spolupatričnosti a protestom proti nespravodlivosti.

Corpus Christi (r. Jan Komasa)
Poľsko, dráma, 115 min
SK premiéra: 22. október (ASFK)

Dvadsaťročný Daniel (Bartosz Bielenia) prejde v reedukačnom zariadení pre mladistvých duchovnou premenou. Po prepustení cestuje za prácou do malého poľského mesta a zhodou náhod sa ujíma starostlivosti o miestnu farnosť. Ako rozbúri príchod tejto kontroverznej postavy stojaté vody v malomeste? Film Jana Komasa bezkonkurenčne prevalcoval posledné udeľovanie poľských národných filmových cien Orły, kde získal viac ako desať ocenení, a bol tiež nominovaný na Oscara.

Corpus Christi bude uvedený v silnom tandeme spolu s pestrofarebným animovaným kraťasom Sh_t Happens (r. Michaela Mihályi, David Štumpf), ktorý mal svetovú premiéru na 76. medzinárodnom filmovom festivale Biennale v Benátkach. Originálna snímka slovenských študentov pražskej FAMU, ktorá je ironickým prerozprávaním známeho biblického príbehu, precestovala festivaly po celom svete a zožala pozitívne kritiky i divácke ohlasy doma aj v zahraničí.

Espero Tua (Re)volta (r. Eliza Capai)
Brazília, 2019, dokumentárny, 93 min, MUBI

Keď sa v poslednom desaťročí prehĺbila ekonomická a spoločenská kríza v Brazílii, študenti spustili protesty a obsadili stovky škôl. Požadovali lepšie verejné vzdelávanie a koniec úsporných opatrení. Tretí celovečerný dokument Elizy Capaiovej sleduje mládežnícky aktivizmus trojice stredoškolských študentov, zastupujúcich množstvo obyvateľov Brazílie. Ich energia, entuziazmus, idealizmus, ale i naivita dávajú nádej na lepšiu budúcnosť celej krajine. Titul kombinuje rôznorodý materiál zbieraný od protestov v roku 2013 až po voľby v roku 2018. Espero Tua (Re)volta (Your Turn) mal premiéru na minuloročnom Berlinale, kde súťažil v sekcii Generácia 14plus a vyhral cenu Amnesty International a cenu za mier.

V programe Filmového festivalu inakosti neprehliadnite lesbickú drámu zo 40. rokov 19. storočia Amonit (r. Francis Lee) v hlavných úlohách s Kate Winslet a Saoirse Ronan či francúzsky dokumentárny film o sedemročnom transrodovom dievčati Dievčatko (r. Sébastien Lifshitz), ktorý sa na Berlinale uchádzal o Zlatého medveďa. Na FFi sa môžete dodatočne zúčastniť aj priamo zo svojich domovov, pretože v termíne od 21. do 25. októbra bude prebiehať jeho online verzia. Vo virtuálnom režime sa tentoraz výnimočne uskutoční i Týždeň slovenského filmu, ktorý budete môcť sledovať v dňoch 20. – 26. októbra.


[1] HBO, synopsa filmu

[2] MFF Cinematik, záverečný ceremoniál, 15. september 2020

The 40-Year-Old Version (r. Radha Blank)
Efekt Vašulka (r. Hrafnhildur Gunnarsdóttir)
David Byrne's American Utopia (r. Spike Lee)
Corpus Christi (r. Jan Komasa)
Raj na zemi (r. Jaro Vojtek)
Espero Tua (Re)volta (r. Eliza Capai)
Lekcja miłości (r. Małgorzata Goliszewska, Katarzyna Mateja)
Sh_t Happens (r. Michaela Mihályi, David Štumpf)