Kinečko ponúka na Mikuláša NIEČO NAVIAC
Publikované 5/12/2018

Niečo naviac si pozrite online pod textom.

Stačil jeden chromozóm v DNA navyše a všetko bolo inak. Pri príležitosti témy mesiaca “female gaze” vám ponúkame trochu nečakaný a predsa, ženský pohľad vo filme.

Niekoľko hodín po narodení malej Dorotky vykreslila lekárka rodičom vidinu čiernej budúcnosti s dieťatkom postihnutým Downovým syndrómom a ponúkla im možnosť zbaviť sa jej. Odmietli. Dnes je z Dorotky teenegerka, ktorá má svoje sny a túžby tak ako všetci mladí ľudia v jej veku. Jeden sen prerástol všetky – túži sa stať veľkou herečkou…

Spoločnosť o problematike Downovho syndrómu vie pomerne málo. Pritom je najčastejšou genetickou poruchou, ktorá spôsobuje mentálne postihnutie. Nezriedka sa vníma cez negatívne emócie a strach – strach rodičov, že sa ich dieťa narodí postihnuté a nezvládnu jeho výchovu, ako aj strach spoločnosti z „mongoloidných“ jedincov, ku ktorým nedokáže zaujať postoj. Veríme, že sprístupnenie filmu Niečo naviac na internete zviditeľní túto tému aj divákom, ktorí nemajú možnosť navštíviť kino a tak prispeje v maximálnej možnej miere k búraniu mýtov o živote s Downovým syndrómom.

Ak ešte stále nie ste presvedčení, že Niečo naviac treba vidieť, prečítajte si recenziu Zuzany Točíkovej Vojtekovej.