Júnové seriálové novinky
Ivana Hucíková 6/6/2018

Mesiac jún je vo svete známy aj ako PRIDE MONTH a preto aj my oslavujeme začiatok najteplejšieho a najqueer mesiaca v roku zoznamom seriálových noviniek, na ktoré sa môžete tešiť v priebehu júna 2018.

Pose
FX
Season 1
Online od: 3. júna 2018

Vogue alebo voguing, je vysoko štylizovaný tanec, ktorý sa v 80.rokoch rozšíril v Harleme a formoval sa popri kultúre veľmi populárnych „ball rooms“. Do mainstreamu sa dostal vďaka videoklipu Madonny k singlu „Vogue“ z roku 1990 a po tom, čo dokumentárny film Paris is Burning, mapujúci túto scénu a komunity, ktoré ju vytvárali, vyhral hlavnú cenu na festivale Sundance v roku 1991.
Seriál Pose sa vracia do New Yorku okolo roku 1987 a prináša príbehy mladých ľudí z černošských alebo latino komunít, ktoré v Harleme usporiadavajú ball rooms – stretnutia prevažne etnických queer komunít, organizujúce svoje vlastné módne prehliadky a súťaže vo vogue. Tento druh tanca a kultúry sa v posledných rokoch stal populárnym, no mnoho mladých ľudí, ktorí sa preň nadchli netušia, aké hlboké korene táto kultúra vlastne má a aké  dôležité je o týchto koreňoch vedieť a rešpektovať ich, rovako ako aj komunity, ktoré ich priniesli.
Pose je zároveň revolučný v tom, že ide o seriál s najväčším LGBTQ obsadením v histórii televízie, vrátane najvyššieho počtu transrodových hercov v hlavných alebo vedľajších úlohách!

Sense8
Netflix
Series Finale (2 Seasons)
Online od: 8. júna 2018

Sestry Lana a Lilly Wachowski sa autorsky podieľajú na úspešnom sci-fi seriály z produkcie Netflixu. Ten bol uvedený v roku 2015 prvou sériou, ktorá mala u kritikov aj fanúšikov veľký úspech. V roku 2017 prišla druhá séria, ale takisto aj správa o tom, že žiadna ďalšia už nevznikne. Tvorcovia však na nátlak fanúšikov pripravili dvojhodinové series finale, ktoré odpremiérujú 8. júna 2018.
Sense8 zobrazuje skupinu navzájom telepaticky prepojených  ľudí z rôznych častí sveta. Tí musia nájsť spôsob ako prežiť v spoločnosti, ktorá ich vníma ako ohrozenie, a preto ich loví a zabíja.
Seriál je cenný najmä pre otváranie tém ako je identita, sexualita, náboženstvo a gender v žánri science fiction, ale aj za širokú škálu rozmanitých postáv. Tie sú rôznych etník a náboženstiev, fungujú nie len v heterosexuálnych vzťahoch a transrodová postava je hraná transrodovou herečkou (čo v minulosti nebolo štandardom).

Queer Eye
Netflix
Season 2
Online od: 15. júna 2018

Pôvodný seriál (alebo skôr reality show) Queer Eye vznikol v roku 2003 a zobrazoval skupinu piatich gayov, ktorí formou make-over („zmenáreň“) pomáhali iným (väčšinou hetero) mužom zmeniť svoje bývanie, vizáž, stravovacie návyky alebo šatník. Vo februári 2018 prišiel Netflix s remake-om, ktorý sa stal tak populárnym, že len niekoľko mesiacov po uvedení úspešnej prvej série vypúšťajú 15. júna aj druhú.
Kým v roku 2003 šlo tvorcom o boj za toleranciu, v roku 2018 im ide o akceptáciu. Súčasný remake pokračuje v rovnakom koncepte ako pôvodný seriál z roku 2003 len s novou zostavou piatich dizajnérov (Fab Five), ktorí sa snažia zmeniť život napríklad silne veriacemu otcovi šiestich detí, policajtovi alebo mladému gayovi, ktorý ešte neprešiel verejným coming out-om. Napriek tomu, že tento koncept môže pôsobiť trochu ako preplácaná reality show, je to balzam na dušu. Vidieť totiž mužov aj inak ako alfa samcov a spoznávať ich zraniteľné stránky je v súčasnej dobe toxickej maskulinity viac než príjemné.

*BONUS v podobe tipov na seriály patriace k tým najlepším, ktoré dávajú priestor LGBTQ témam a aktuálne, zaujímavo, reálne a prípadne s humorom  zobrazujú moderné queer postavy a príbehy:

Orange Is the New Black– 5 Seasons (Season 6 bola ohlásená na Júl 2018) (Netflix)
RuPaul’s Drag Race– 10 Seasons (VH1, ale staršie série sa dajú nájsť aj na Netflixe)
Transparent – 4 Seasons (Amazon)
Master of None – 2 Seasons (Netflix)
Broad City – 4 Seasons (Comedy Central)
The Handmaid’s Tale – 2 Seasons (Hulu, HBO GO)
Unbreakable Kimmy Schmidt – 4 Seasons (Netflix)
 
HAPPY PRIDE MONTH!

POSE (FX) - Trailer
POSE (Zdroj: FX)
POSE (Zdroj: FX)
SENSE8 (Zdroj: Netflix)
SENSE8 (Zdroj: Netflix)
Queer Eye (Zdroj: Netflix)
Queer Eye (Zdroj: Netflix)