Júlové seriálové novinky
Ivana Hucíková 30/7/2018

Letné mesiace nezvykli bývať zaujímavým obdobím pre seriálové novinky. No v posledných rokoch sa aj tie postupne zaradili do kalendára televíznych a online staníc. V mesiaci júl tak vychádza hneď niekoľko skvelých seriálov.

Ostré predmety (Sharp Objects)
HBO
Season 1, 8 dielov (miniséria)
Online od: 8. júla 2018

Ostré predmety sú seriálovou adaptáciou prvej rovnomennej knihy od Gillian Flynn (Gone Girl). Réžie sa ujal vynikajúci Jean-Marc Vallée, divákom známy najmä z mega úspešného seriálu Big Little Lies. Ten do hlavných úloh matky a dcéry obsadil Amy Adams a Patriciu Clarkson a keď projekt zastrešil producent filmu Get Out – Jason Blum, nemohlo byť pochýb o tom, že pôjde o jeden z najlepších seriálových počinov tohto roka.
Reportérka Camille Preaker (Amy Adams), ktorá bojuje s alkoholom a sklonmi k sebapoškodzovaniu, sa po rokoch vracia do svojho rodného mestečka Wind Gap v štáte Missouri, kam bola vyslaná napísať článok o vyšetrovaní dvojnásobnej vraždy mladých dievčat. Camille sa tak popri vyšetrovaní vrážd vracia aj do rodičovského domu svojej matky Adory (Patricia Clarkson). Tá v nej aj po rokoch znovu privoláva starých démonov, od ktorých ušla do veľkého mesta. Ponurá atmosféra, skvelý soundtrack a vynikajúce herecké výkony už v úvodnom dieli potvrdili vysokú kvalitu seriálu Ostré predmety.

Castle Rock
Hulu
Season 1, 10 dielov
Online od: 25.  júla 2018

Aj pri tomto seriáli sa zišla ďalšia hviezdna kombinácia známych mien – Stephen King (spolupráca na scenári) a J.J. Abrams (producent).
Psychologicko-hororový seriál Castle Rock sa odohráva vo fiktívnom rovnomennom mestečku v štáte Maine a sleduje právnika Henryho Deavera (André Holland) ako sa tam vracia po tom, čo dostane znepokojujúci telefonát z väzenia Shawshank. Jeden z väzňov v zariadení odmieta komunikovať s kýmkoľvek okrem Deavera. Seriál tak sleduje tajomný vývoj nielen tejto udalosti, ale aj iných znepokojivých príbehov, ktoré sa začnú diať v mestečku Castle Rock.

Orange Is The New Black
Netflix
Season 6, 13 dielov
Online od: 27. júla 2018

Populárny seriál stanice Netflix Orange Is The New Black o americkej ženskej väznici Litchfield sa dočkal svojej šiestej série. Čerstvých 13 dielov pokračuje v príbehu z predchádzajúcej série a sleduje hlavnú hrdinku Piper Kerman a udalosti po vzbure vo väznici.
Seriál vyvoláva búrlivé diskusie najmä v USA, kde je momentálne najviac väznených žien na svete (zväčša Afroameričaniek či Latino žien). Do diskusie tak prináša aj neustále aktuálnu tému systematického násilia páchaného na týchto komunitách a deštrukcie ich rodinného a spoločenského zázemia, najmä ak sa jedná o väznenie žien.

*BONUS*
Hannah Gatsby – Nanette
Netflix Stand Up Comedy Special

Netflix ponúka každý mesiac hneď niekoľko skvelých nových stand-up shows od známych, ale aj menej známych komikov. V júli však stanica priniesla stand-up comedy special Nanette od tasmánskej komičky Hannah Gatsby, ktorú kritika oprávnene chválila po celom svete a označovala ako radikálnu, prelomovú a revolučnú.
Nanette je totiž show dekonštruujúca podstatu comedy shows a zameriava svoj pohľad priamo a kriticky na “heterosexuálneho bieleho muža”. Žiada ho, aby prešiel rovnakým tlakom spoločnosti, akým denne prechádzajú odsudzovaní ľudia. Gatsby na to používa vlastné skúsenosti ženy, ktorá ako lesbička nezapadá do “tradičného” binárneho rodového prerozdelenia spoločnosti a ktorá navyše pochádza z malej Tasmánie, kde sú názory na témy okolo LGBTQ ešte stále veľmi konzervatívne. V Nanette Gatsby tvrdí, že sa rozhodla skončiť s comedy shows, pretože celý život v nich stavala na zhadzovaní seba samej alebo svojich skúseností, a odteraz už niečo podobné odmieta. Show priamo poukazuje na témy ako mizogýnia, beztrestné velebenie známych mužov z umeleckého prostredia za ich pochybnú minulosť či systematické násilie páchané na marginalizovaných komunitách. Nastavuje tak zrkadlo spomínaným mužom, no tiež celej spoločnosti.

Sharp Objects (zdroj: HBO)
Castle Rock (zdroj: Hulu)
Orange Is The New Black (zdroj: Netflix)
Hannah Gadsby: Nanette (zdroj: Netflix)