Jesenné seriálové novinky
Ivana Hucíková 6/11/2020

Počas chladnejších októbrových a novembrových dní (a nocí), ale aj počas ďalšieho koronového lockdownu môžete napríklad sledovať nové seriály. Zahraničných noviniek je neúrekom a do výberu sa po dlhšom čase dostala aj domáca seriálová produkcia.

OKTÓBER:

My Next Guest Needs No Introduction with David Letterman
Season 3, 4 diely
Netflix
Online od: 21. októbra 2020

David Letterman mal 33 rokov každý večer na americkej stanici NBC jednu z najsledovanejších večerných talkshow Late Night with David Letterman. V roku 2015 sa pobral do dôchodku, no na Netflixe raz za čas uvádza show My Next Guest Needs No Introduction.V predchádzajúcich dvoch sériách privítal hostí ako napríklad Barack Obama, Malala Yousafzai alebo Lewis Hamilton. V tretej sérii si na rozhovor pozval hviezdy ako Kim Kardashian West, Lizzo, Dave Chappelle alebo Robert Downey Jr.

The Queen’s Gambit
Miniséria, 7 dielov
Netflix
Online od: 23. októbra 2020

Sedemdielna miniséria z produkcie Netflixu The Queen’s Gambit je seriálovou adaptáciou rovnomenného románu Waltera Tevisa z roku 1983. Odohráva sa v polovici 50. rokov v Amerike a sleduje šachovú hviezdu Beth Harmonovú. Sirota Beth bojuje s rôznymi závislosťami, ktoré jej pomáhajú vyvažovať psychické problémy. Zároveň sa snaží stať najlepšou hráčkou šachu na svete v prostredí, kde dominujú muži.

The Undoing (Mala si to vedieť)
Miniséria, 6 dielov
HBO
Online od: 25. októbra 2020

Aj miniséria The Undoing od HBO je adaptáciou literárnej predlohy s názvom Mala si to vedieť (You Should Have Known, 2014) od americkej autorky Jean Hanff Korelitzovej. Grace Fraser (Nicole Kidman) je úspešná terapeutka v New Yorku, matka mladého syna a manželka Jonathana (Hugh Grant), vynikajúceho detského onkológa. Ich rodina patrí k miestnej smotánke a syn navštevuje prestížnu súkromnú školu. Keď sa však v rodine jeho spolužiaka odohrá tragédia, zasiahne to životy všetkých naokolo. Jonathan záhadne zmizne a Grace musí čeliť odhaleniam temných rodinných tajomstiev.

The Mandalorian
Season 2, 8 dielov
Disney+
Online od: 30.októbra 2020

Fanúšikovia seriálu zo sveta Star Wars Mandalorian sa už nevedeli dočkať jeho druhej série aj preto, že priniesol nepochybne jednu z najmilších televíznych postáv, ktorá rozcítila aj samotného Wernera Herzoga – je ním Baby Yoda!
V druhej sérii sa hlavný hrdina (Pedro Pascal) snaží nájsť žijúcich príbuzných malého Yodu, ktorí by sa ho mohli ujať. Jeho predkovia – Jediovia však Mandalorijčanov nikdy nemali v láske. Mando a Baby Yoda sa tak vydávajú na dobrodružnú cestu galaxiou, no v pätách im je Moff Gideon (Giancarlo Esposito), ktorý má s malým Yodom vlastné plány.

NOVEMBER:

Two Weeks To Live
Miniséria, 6 dielov
HBO Max
Online od: 5. novembra 2020

Kim je mladá baba, ktorá prežila väčšinu života v takmer úplnej izolácii na škótskom vidieku, kde na ňu dohliadala až príliš starostlivá mama Tina. Jedného dňa sa zatúla do miestnej krčmy, kde uverí vtipu o nukleárnej katastrofe, ktorá ľudstvu dáva len dva týždne života. Rozhodne sa preto zabiť vraha svojho otca. Ten zomrel pred jej očami, keď bola ešte dieťa.
Napriek trochu pochmúrnej zápletke však ide o komediálny seriál. V úlohe Kim sa predstaví Maisie Williams známa najmä ako Arya z Hry o tróny. Jej mamu Tinu si zahrala Sian Clifford, ktorú viacerí zas možno poznajú z komediálneho seriálu Fleabag.

The Crown (Koruna)
Season 4, 10 dielov
Netflix
Online od: 15. novembra 2020

Jeden z najpopulárnejších súčasných seriálov streamovacej platformy Netflix The Crown sa po roku vracia so štvrtým pokračovaním. Seriál sleduje život britskej kráľovnej Alžbety II. (Olivia Colman) a jej rodiny. Najnovšia séria sa zameria na roky 1977 až 1990 a predstaví tak aj dlho očakávanú princeznú Dianu (Emma Corrin) alebo premiérku Margaret Thatcherovú (Gillian Anderson).
Princ Charles sa rozhodne oženiť s Dianou Spencerovou a narodia sa im synovia William a Harry, železná lady Thatcherová čelí masovým protestom a nepokojom v celej krajine, zomiera strýko kráľovninho manžela princa Philipa a Alžbeta po prvýkrát letí nadzvukovým lietadlom Concorde.

Herec
Miniséria, 3 diely
RTVS
V programe televízie od: 15. novembra 2020

Nový slovenský trojdielny seriál Herec režiséra Petra Bebjaka (Správa, Trhlina, Čiara) vznikol v koprodukcii s Českou televíziou a rozpráva príbeh z 50. rokov o mladom ochotníckom hercovi Standovi (Jan Cina), ktorého otec padol na fronte a matka zomrela vo väzení ako odsúdená za kolaboráciu. Vzhľadom na nepriaznivý kádrový profil je Standa odkázaný neustále striedať zamestnania. Nastupuje ako údržbár na univerzitu, kam ho ŠtB nasadila na tamojšieho profesora matematiky, ktorého chce získať pre spoluprácu.
V hlavných úlohách sa predstavia Jan Cina (Národní třída, Terapie, Dáma a král), držiteľka Českého leva Jenovéfa Boková (Chvilky, Havel), Emília Vášáryová (Čiara, Eva Nová, Pelíšky) alebo Lukáš Latinák (Toman, Agáva, Muzika).

Black Narcissus
Miniséria, 3 diely
FX, BBC One
Online od: 23. novembra 2020

Aj miniséria Black Narcissus je adaptáciou literárnej predlohy, rovnomennej psychologickej drámy od britskej autorky Margaret Rumerovej Goddenovej z roku 1939.
Ide o príbeh ženského kláštora vysoko v himalájskych horách. Kláštor vznikol v paláci Mopu, ktorý bol pôvodne domovom konkubín bývalého generála, a teraz ho anglikánske mníšky chcú prebudovať na ošetrovňu a školu pre miestne deti. Niektoré mníšky však prepadnú príťažlivému, no arogantnému obchodníkovi s nehnuteľnosťami, čo na povrch vynáša mnoho problémov, potlačených túžob, ale aj spomienok z minulosti sestry Clodagh, ktoré sa prelínajú s tragickým osudom princeznej Srimati.

My Next Guest Needs No Introduction with David Letterman (Netflix)
The Queen’s Gambit (Netflix)
The Undoing (HBO)
The Mandalorian (Disney+)
Two Weeks To Live (HBO Max)
The Crown (Netflix)
Herec (RTVS)
Black Narcissus (FX)