Jednotka intenzívneho života, ktorá má Českého leva za najlepší dokument, prichádza do kín
Publikované 24/3/2022

Tlačová správa, 24. marec 2022

Režisérka Adéla Komrzý počas troch rokoch dokumentovala Oddelenie paliatívnej starostlivosti vo Všeobecnej fakultnej nemocnici na Karlovom námestí v Prahe. Tím odborníkov pomáha pacientom a pacientkám nájsť riešenie a urobiť rozhodnutie, ktoré pre nich v čase nekonečných možností umelého predlžovania života môže byť dobré. Film s naliehavým posolstvom získal cenu Český lev za najlepší dokument minulého roka a po premiére na MFF Febiofeste prichádza vo štvrtok 24. marca prichádza aj do slovenských kín. Distribúciu filmu na Slovensku ako aj podujatia s diskusiami pripravila spoločnosť FILM EXPANDED Distribution Company.

Režisérka Adéla Komrzy sa do nakrúcania sa pustila po osobnej skúsenosti, keď známemu v nemocnici umierala sestra. „Žiaľ, všetko prebehlo nešťastne. Nikto nebol o priebehu zo strany lekárov dobre informovaný, rodina sa topila v hmle a nemala možnosť sa so skutočnosťou vyrovnať. S odstupom času som začala cítiť istú nespravodlivosť a hnev, ktorý vznikol z otázky: ako je možné, že sme to celé nezvládli lepšie? Uvedomovala som si, že smrť, rovnako ako pôrod, je neoddeliteľnou súčasťou ľudského života. Odchod by predsa mal prebehnúť dôstojne. Mal by mať skrátka vytvorené dobré podmienky. Ešte k tomu v situácii, keď v nemocniciach v súčasnosti umiera 80 % českej spoločnosti (v západnom svete sú tieto čísla porovnateľné), je dôležité niečo zmeniť a do nemocníc a komunikácie
vrátiť ľudskosť,” vraví režisérka.

„Jednotka intenzívneho života patrí k vlajkovým lodiam tohtoročného katalógu Film Expanded,” vyjadril sa jej kreatívny riaditeľ Matej Sotník. „A to nielen preto, že sa stala Najlepším dokumentom nedávnych Českých levov, Cien českej kritiky či získala tiež Špeciálnu cenu poroty na karlovarskom festivale. Prestížne ocenenia totiž len potvrdzujú, že debut talentovanej Adély Komrzý je nesmierne silným a dôležitým filmom o téme, ktorá sa môže týkať nás všetkých. Ako prežiť posledné roky života dôstojne a čo najkvalitnejšie, aj keď sú naše telá ťažko choré? Paliatívna terapia je u nás pomerne málo známy fenomén, ktorý chceme predstaviť širokej slovenskej spoločnosti a ukázať možnú nádej pre jednotlivcov či ich blízkych.”

Synopsa filmu
Lekári Ondrej a Katarína sa pri svojej práci často dotýkajú nedotknuteľného. Priekopníci nemocničnej paliatívnej terapie otvárajú v dokumente Adély Komrzý témy, ktoré z našich životov v podstate zmizli. V prostredí robotickej medicíny a zbožšťovaných bielych plášťov orientujúcich sa na chorobu ako takú, sa do pozornosti vracia človek.

V intímnych rozhovoroch lekári so svojimi pacientmi hľadajú odpovede na otázku, na ktorú sa v nemocniaciach, kde život končí pre väčšinu ľudí, bohužiaľ zabúda: „Ako žiť dobrý život aj s chorobou?“ Film zaznamenáva tri roky na Oddelení paliatívnej starostlivosti v pražskej nemocnici. Tím odborníkov pomáha pacientom nájsť riešenia a urobiť rozhodnutie, ktoré pre nich v dobe nekonečných možností umelého predlžovania života môže byťsprávne. Pretože život neznamená iba to, že srdce bije a pľúca dýchajú.

Distribučná stratégia filmu spočíva v jeho uvádzaní nielen v kinách, ale aj na netradičných projekčných miestach. Film tak poputuje na lekárske konferencie či stredné zdravotnícke školy a do kontaktu s ním prídu priamo profesionáli a profesionálky z medicínskeho oboru. Kinári a kinárky po celom Slovensku zároveň môžu siahnúť po možnosti zorganizovať projekciu pre lekárov či školy vo svojom kine.


Distribúciu filmu finančne podporil Audiovizuálny fond.

Aktuálny zoznam premietaní:
24.3. / 17:00 / Kino Lumiére, Bratislava
25.3. / 18:50 / Kino Lumiére, Bratislava
26.3. / 16:50 / Kino Lumiére, Bratislava
28.3. / 20:00 / Kino Úsmev, Košice
30.3. / 21:00 / Kino Úsmev, Košice
31.3. / 21:00 / Kino Lumiére, Bratislava
31.3. / 10:00 / Kino lúky Petržalka, Bratislava
5.4. / 19:30 / Kinoklub Tatra, Nitra
11.4. / 19:00 / Kino Tatran, Poprad
26.4. / 17:00 / Stanica Záriečie, Žilina
26.4. / 20:00 / Stanica Záriečie, Žilina