Januárové seriálové novinky
Ivana Hucíková 15/1/2019

Rok 2019 sa bude v seriálovej tvorbe niesť v znamení návratu úspešných a divácky veľmi obľúbených projektov. Azda tým najočakávanejším je posledná séria fantasy seriálu Game of Thrones z dielne HBO, ktorá sa na obrazovky vráti 14. apríla. Na 4. júla ohlásil svoje tretie pokračovanie seriál Stranger Things a v druhom januárovom týždni prichádza po skoro štvorročnej pauze aj nová séria detektívneho seriálu True Detective.

Príbeh služobníčky
Season 1, 10 dielov
Dvojka (RTVS)
Online od: 5. januára 2019

Jeden z najúspešnejších súčasných televíznych projektov sa od nového roka dostáva aj na slovenské obrazovky. Prvú sériu seriálu na motívy rovnomennej knihy Margaret Atwood odvysiela RTVS každú sobotu večer o 22:00. Slovenskí diváci tak objavia dystopický svet republiky Giliád, ktorá si násilným spôsobom nárokuje na rozhodovanie o reprodukčných právach žien. V dobe, kedy sa do slovenského parlamentu znovu dostáva práve otázka slobodného prístupu k potratom, ide o viac než aktuálny seriál a dôležitú tému aj pre naše prostredie.

Tidying Up with Marie Kondo
Season 1, 8 dielov
Netflix
Online od: 1. januára 2019

Marie Kondo, svetoznáma japonská konzultantka upratovania domácností a autorka knižných bestsellerov Kúzelné upratovanie (2015) a Upratané (2016), sa prostredníctvom nového dokumentárneho seriálu z dielne Netflixu dostáva do povedomia širšej verejnosti aj za hranicami rodného Japonska. Útla a sympatická Marie je autorkou takzvanej KonMari metódy – špecifického spôsobu upratovania vecí, ktoré nás obklopujú, založeného na princípe vnútorného pocitu šťastia. V ôsmich častiach televíznej show Marie cestuje do rôznych kútov Ameriky, kde svoju metódu upratovania domácnosti predstavuje napríklad veľkej rodine, osamelej vdove alebo mladému páru. Tí nakoniec zisťujú, že jej filozofia napomáha s upratovaním nielen ich materiálnych svetov, ale do veľkej miery funguje ako terapeutická forma psychohygieny.

Sex Education
Season 1, 8 dielov
Netflix
Online od: 11. januára 2019

Otis Milburn je utiahnutý stredoškolák, ktorý žije so svojou matkou. Tá sa živí ako sexuálna terapeutka, čo v ich malej domácnosti spôsobuje dusnú a pre Otisa aj trápne ošemetnú atmosféru. Keď sa v škole prevalí, kým jeho matka je, rozhodne sa situáciu využiť vo svoj prospech. Spolu so šikovnou bad girl spolužiačkou Maeve zakladá undergroundovú stredoškolskú sexuálnu poradňu, kde uplatňuje vedomosti odpozerané z domu. Prostredníctvom svojich spolužiakov tak približuje divákom zvláštny a zároveň úchvatný svet sexuality súčasných tínedžerov. V úlohe Otisovej mamy sa predstaví vynikajúca Gillian Anderson, známa najmä z Aktov X (FOX, 1993-2018) alebo skvelého detektívneho seriálu The Fall (BBC Two, 2013-2016).

True Detective
Season 3, 8 dielov
HBO
Online od: 13. januára 2019

Nové diely detektívneho seriálu sa v mnohom vracajú k overeným prvkom, ktoré dobre fungovali v jeho úvodnej sérii z roku 2014. Divákom sa tak príbeh z amerického juhu znovu predstaví cez tri časové línie a dvoch hlavných predstaviteľov. V prvej línii vyšetruje detektív Hays v roku 1980 spolu so svojím partnerom, agentom Westom, zmiznutie dvoch malých detí. Hrôzostrašný prípad sa znovu otvára o 10 rokov neskôr, kedy sa v ňom objavujú nové dôkazy. Agent Hays sa k nevyriešenému prípadu vracia aj ako vyslúžilý policajt na dôchodku, keď ho v roku 2015 osloví na spoluprácu producent dokumentárneho kriminálneho projektu.
V hlavnej úlohe agenta Haysa sa predstaví držiteľ Oscara za film Moonlight Mahershala Ali a autor seriálu Nic Pizzolatto si po prvýkrát vyskúša úlohu režiséra.

Broad City
Season 5, 10 dielov
Comedy Central
Online od: 24. januára 2019

Ak vám chýba seriál Leny Dunham Girls, skúste trochu bizarnejšiu a divokejšiu verziu dvoch kamošiek žijúcich v drsnej džungli New Yorku. Ilana a Abbi sú typické miléniálky – nechce sa im pracovať, žúrujú, skúšajú ľahké drogy, zápasia s rodinnými a partnerskými vzťahmi. Nikdy nemajú peniaze, no za to majú veľké sny o svojej budúcnosti. Svojský humor dvojice autoriek seriálu a predstaviteliek hlavných úloh – Ilany Glazer a Abbi Jacobson – v roku 2014 zaujal Amy Poehler, ktorá sa rozhodla ich seriál produkovať a pomohla mu dostať sa z webu do televízie. Tento rok sa ich spolupráca chýli ku koncu, seriál sa piatou sériou lúči so svojimi divákmi. Broad City patrí medzi neobjavené klenoty seriálovej comedy tvorby a okrem jedinečného humoru prináša aj veľmi reálny pohľad na mesto New York cez optiku mladých ľudí, pre ktorých je život v tomto magickom a zároveň drsnom meste často na hrane únosnosti.

Príbeh služobníčky (Zdroj: Hulu)
Tidying Up with Marie Kondo (Zdroj: Netflix)
Sex Education (Zdroj: Netflix)
True Detective (Zdroj: HBO)
Broad City (Zdroj: Comedy Central)