Januárové seriálové novinky
Ivana Hucíková 12/1/2020

Nový rok sa začína masívnym počtom premiér seriálových noviniek a pokračovaní, ktoré sa na televízne obrazovky a streamovacie služby dostávajú práve počas prvého mesiaca roku 2020. Máte teda čo robiť, aby ste ich stihli všetky vidieť. Tu je výber tých, ktoré budú určite stáť za to!

Dracula
Season 1, 3 diely
Netflix
Online od: 4. januára 2020

Novinka od Netflixu sleduje legendárneho grófa Draculu a zaujímavého netradičného potomka Van Helsinga, ktorý ho prenasleduje po východnej Európe za účelom likvidácie. Trojdielny seriál je adaptáciou rovnomennej knihy Brama Stokera a kombinuje svojský humor a hororové scény. Tie sa natáčali vo veľkej miere aj u nás na Slovensku, a to hlavne na Oravskom hrade, v Zuberci a v Banskej Štiavnici.

Giri/ Haji
(Duty/Shame)
Season 1, 8 dielov
Netflix
Online od: 10. janurára 2020

Seriál britskej BBC sa po októbrovej televíznej premiére dostáva vďaka Netflixu aj do celosvetovej streamovacej distribúcie. Sleduje tokijského detektíva Kenza, ktorý vycestuje do Londýna hľadať svojho údajne mŕtveho brata Yuta. Ten je obvinený z brutálnej vraždy bratranca člena Yakuzy, čo môže rozpútať vojnu gangov.
Seriál mal v Anglicku veľmi dobré ohlasy a predpovedá sa mu aj rovnako veľký medzinárodný úspech.

AJ and the Queen
Season 1, 10 dielov
Netflix
Online od: 10. januára 2020

Fanúšikovia legendárneho RuPaula sa počas čakania na pokračovanie jeho show RuPaul’s Drag Race môžu tešiť z netflixovskej novinky v podobe komediálneho seriálu AJ and the Queen. Samotný Ru v ňom hrá drag queen Ruby Red, ktorá cestuje naprieč Amerikou v prívese a v spoločnosti desaťročného osirelého dieťaťa. Obom tento road trip zmení život.
Aj napriek tomu, že RuPaul, bohužiaľ, vôbec nevie hrať, môže byť tento seriál celkom vtipná oddychovka. Objavia sa v ňom aj hviezdy z Drag Race, ako napríklad Valentina, Bianca Del Rio, Alexis Mateo, Manila Luzon, Vanessa Vanjie Mateo, Katya, Kennedy Davenport či Latrice Royale.

The Outsider
Season 1, 10 dielov
HBO GO
Online od: 12. januára

HBO v prvom mesiaci roka 2020 prinesie desaťdielnu adaptáciu rovnomenného hororového románu Stephena Kinga s názvom The Outsider. Seriál sleduje policajného detektíva Ralpha Andersona a vyšetrovanie vraždy jedenásťročného chlapca, ktorého zohavené telo sa našlo v lesoch Georgie. Napriek tomu, že polícia celkom rýchlo vypátra a zatkne podozrivého vraha, dôkazy sa ukážu ako protichodné. Zdanlivo jednoznačný a ľahký prípad sa postupne komplikuje a naberá čoraz desivejšie obrátky.

The Healing Powers of Dude
Season 1
Netflix
Online od: 13. januára 2020

Táto rodinná novinka od Netflixu sleduje jedenásťročného Noaha a jeho psa menom Dude. Noah trpí úzkosťami a sociálnou fóbiou a Dude je jeho emocionálna podpora. Všade ho berie so sebou a pomáha mu prekonávať každodenné problémy a nepríjemné situácie. Noah sa v škole aj vďaka nemu spriatelí s telesne hendikepovanou Amarou a hyperaktívnym Simonom.
Seriál humorným spôsobom prináša na obrazovky často obchádzané príbehy ľudí a detí, ktoré majú určité znevýhodnenie a snažia sa o lepšiu akceptáciu samých seba, ale aj v spoločnosti.

The New Pope
Season 1, 9 dielov
HBO GO
Online od: 13. januára 2020

Dlhoočakávané pokračovanie minisérie The Young Pope geniálneho talianskeho režiséra Paola Sorrentina (v hlavnej úlohe so skvelým Judeom Lawom) sa po dlhých troch rokoch konečne vracia na HBO, tentoraz však s pozmeneným názvom – The New Pope.
Pápež Pius XIII (Jude Law) je v kóme, vo Vatikáne preto musia zvoliť nového. Tým sa stane anglický intelektuál John Brannox, ktorého stvárňuje legendárny John Malkovich. Nový pápež si svoje postavenie užíva až do momentu, keď sa Pius preberie z kómy.
Už trailer na túto seriálovú novinku napovedá, že pôjde o výnimočný projekt, o ktorom sa bude ešte veľa hovoriť. K hviezdnemu obsadeniu sa v nových dieloch pridajú aj Sharon Stone a Marilyn Manson!

Little America
Season 1, 8 dielov
Apple TV+
Online od: 17. januára 2020 

Aj nováčik medzi streamovacími službami Apple TV+ sa chystá v roku 2020 predstaviť niekoľko veľkolepých projektov. V januári prinášajú na obrazovky televízií zaujímavý seriál o skúsenosti imigrantov v USA. Na jeho tvorbe sa podieľala dvojica Emily V. Gordon a Kumail Nanjiani, známi filmom The Big Sick, a takisto tvorca úspešného seriálu z dielne Netflixu Master Of None – Alan Yang. Little America tak prinesie osem polhodinových dielov inšpirovaných skutočnými skúsenosťami a zážitkami súčasných imigrantov v Amerike.

Sex Education
Season 2, 8 dielov
Netflix
Online od: 17. januára 2020

Minuloročný hit Netflixu, seriál Sex Education, sa vracia so svojím druhým pokračovaním. Po tom, ako spolužiaci Otis a Maeve založili v prvej sérii na svojej strednej škole polotajnú sexuálnu poradňu sa v druhom pokračovaní bude musieť táto stredná škola vysporiadať (okrem iného) hlavne s epidémiou chlamýdií.
Tento seriál by si nemali nechať ujsť nielen tínedžeri, ale aj dospelí, pretože veľmi súčasným a progresívnym spôsobom otvára dôležité témy sexuálnych vzťahov bez odsudzovania alebo hanby a môže tak prispieť aj k u nás veľmi často podcenenej výchove a vzdelávaniu v tejto oblasti.

Seven Worlds, One Planet
Season 1, 7 dielov
BBC WORLD
Online od: 18. januára 2020

Pred dvoma rokmi prišla BBC s fascinujúcim dokumentárnym seriálom Blue Planet II. Ten sa teraz dočkal pokračovania pod názvom Seven Worlds, One Planet. Pracovalo na ňom 1500 členov štábu, ktorí počas 1794 natáčacích dní precestovali sedem kontinentov a viac ako štyridsať krajín. Výsledkom je sedem pútavých dokumentárnych častí približujúcich prírodu a život zvierat. Rozprávačom je opäť legenda Sir David Attenborough a podobne ako pri Blue Planet II, aj tu sa o hudobnú kompozíciu postaral Hans Zimmer, dvorný skladateľ Christophera Nolana.
Už pri Blue Planet II bol veľmi citeľný ekologický odkaz seriálu. Po roku globálnych klimatických štrajkov 2019 bude aj odkaz tohto projektu viac než aktuálny.

Awkwafina Is Nora From Queens
Season 1
Comedy Central
Online od: 22. januára 2020

Čerstvá držiteľka Zlatého glóbusu za najlepšiu herečku v hlavnej úlohe filmu The Farewell Awkwafina prichádza aj na televízne obrazovky v komediálnom a čiastočne autobiografickom seriáli s názvom Awkwafina Is Nora From Queens. Nora (skutočné meno Awkwafiny) žije v New Yorku so svojím otcom a babičkou a aj vďaka nim a jej bratrancovi sa snaží zistiť, ako byť zodpovednou a dospelou ženou, čo sa jej nie vždy darí.
Scenár seriálu napísala Awkwafina a niekoľko dielov režírovala napríklad aj Natasha Lyonne, známa najmä zo seriálov Orange Is The New Black alebo Russian Doll.

Shrill
Season 2, 8 dielov
HULU
Online od: 25. januára 2020

Aj ďalší komediálny seriál zožal minulý rok veľký úspech a tento mesiac prichádza s novým pokračovaním. Druhá séria seriálu Shrill sleduje hrdinku Annie, ktorá úspešne čelí svojím démonom, matke a internetovému trollovi s novým priateľom po jej boku. Veľmi rýchlo si však uvedomuje, že dať výpoveď v práci nebol až taký dobrý nápad a že Ryan asi tiež nie je až taký ideálny partner, akého by momentálne potrebovala.
Seriál zostáva verný oslavovaniu žien všetkých tvarov, no najmä tých kyprých, a nebojí sa ich zobrazovať aj v scénach, ktoré by sa na prvý pohľad mohli zdať tabu. V roku 2020 je to ale už snáď norma a nie ojedinelý prípad!

BoJack Horseman
Season 6B, 8 dielov
Netflix
Online od: 31. januára 2020

Jeden z najúspešnejších animovaných seriálov všetkých čias BoJack Horseman minulý rok v októbri zverejnil polovicu dielov svojho šiesteho pokračovania. Koncom januára sa fanúšikovia BoJacka dočkajú ďalších ôsmich epizód. Tie však zároveň budú aj úplne poslednými, keďže sa šiestou sériou BoJack Horseman, Diane, Princess Carolyn a Mr.Peanutbutter s divákmi rozlúčia. Napriek tomu sa v týchto záverečných častiach určite bude na čo pozerať.

Dracula (Netflix)
Giri/ Haji (Netflix)
AJ and the Queen (Netflix)
The Outsider (HBO)
The Healing Powers of Dude  (Netflix)
The New Pope (HBO)
Little America (Apple TV+)
Sex Education (Netflix)
Seven Worlds, One Planet (BBC)
Awkwafina Is Nora From Queens (Comedy Central)
Shrill (Hulu)
BoJack Horseman (Netflix)