Industry Days 2018
Publikované 19/3/2018

Nenechajte si ujsť Industry days na tohtoročnom Febiofeste. Toto podujatie je určené predovšetkým producentom, filmovým profesionálom a študentom filmových škôl, avšak aj širšej verejnosti, ktorá má záujem o špecifické témy týkajúce sa produkcie filmov. Nosným pilierom podujatia je panel pripravovaných slovenských projektov Works In Progress, ktorý každoročne dopĺňajú panelové diskusie a prednášky na vybrané témy.

V roku 2018 je program Industry Days zameraný predovšetkým na tvorbu, produkciu a distribúciu krátkych filmov. Súčasťou programu sú aktivity zamerané na prepojenie filmu a ďalších kreatívnych priemyslov. Industry Days v úzkej spolupráci s SFÚ-NKC budú súčasťou MFFK Febiofest tretíkrát

20.3.

10.00 – KINO LUMIÈRE, K2

Industry Days: Works in Progress

Zaujíma vás, aké slovenské filmy sa dostanú do kín v najbližšom čase? V rámci Industry Days Febiofestu sa už po tretí raz predstavia slovenským aj zahraničným filmovým profesionálom, novinárom i širokej verejnosti pripravované slovenské filmy: celovečerné projekty doplnia aj pripravované krátkometrážne snímky, ktoré vznikajú v profesionálnom prostredí, a zároveň študentské projekty. Na úvod druhej časti prezentácií predstaví Massimo Nardulli projekt Less Is More.

14.00 – KINO LUMIÈRE, K2

Industry Days: Menej je niekedy viac – prečo potrebujeme krátke filmy • The Importance of Being Short

Aká je v súčasnosti pozícia krátkometrážnej tvorby u nás a v zahraničí? Aká je podpora a profesionálne zázemie pre krátky film na Slovensku a prečo u nás vznikajú krátke filmy prevažne len na filmových školách? Panelová diskusia so zástupcami festivalov krátkych filmov, tvorcami a sales agentmi, doplnená o masterclass s úspešným tvorcom krátkych filmov, vám ukáže, že produkovanie krátkych filmov je rovnako dôležité ako produkovanie celovečerných.

16.00 – KINO LUMIÈRE, K2

Industry Days: Masterclass: Jacqueline Lentzou

Prednáška mladej filmárky Jacqueline Lentzou, absolventky London Film School. Má na konte viacero úspešných krátkych filmov. Jej absolventská snímka Thirteen Blue (2013) bola uvádzaná na mnohých medzinárodných festivaloch, kde získala viacero ocenení (MFF Reykjavík – Zlaté vajce, Film + Video Film Festival Atény – 1. cena, Cinémed Montpellier, Sapporo Short Fest a ďalšie). V roku 2014 natočila film Luz (Kinofest Manchester, Festival International De Signes de Nuit). Bola súčasťou výberu Talents Sarajevo (2014) a Berlinale Talents (2015), s filmom Fox sa zúčastnila aj na Berlinale Short Film Station. V roku 2015 sa realizovaná snímka Fox stretla s festivalovým úspechom (MFF Locarno, MFF Sarajevo). Do Bratislavy zavíta vďaka programu The Pop Up Film Residence.

22.00 – LUNA BAR Industry party: Dirty Animation

DJ Karma je zdarma a VJ TooMuchDada pripravili multimediálnu animovanú party. Na popovo-filmový set si spolu s návštevníkmi zatancujú aj hrdinovia slovenskej animácie. 3.

21.3.

11.00 – KINO LUMIÈRE, K2

Industry Days: Slovenská filmová krajina – zdroje a rezervy • Slovakia, a Country of Film – Funds and Reserves

Panelová diskusia o aktuálnom stave a výzvach slovenského filmového priemyslu z hľadiska financovania, infraštruktúry a služieb a prezentácie. Slovenská filmová produkcia sa v posledných rokoch výrazne posilnila aj vďaka systematickému financovaniu z verejných zdrojov (Audiovizuálny fond, Rozhlas a televízia Slovenska). Postupne sa slovenský filmový priemysel otvára aj zahraničiu prostredníctvom programu podpory zo strany AVF. Aké sú ďalšie možnosti financovania filmovej tvorby a ktoré oblasti priemyslu je nevyhnuté posilniť, aby sa zo Slovenska stala medzinárodne relevantná a konkurencieschopná filmová krajina? Diskusiu organizuje MFFK Febiofest a Asociácia nezávislých producentov a zúčastnia sa na nej zástupcovia inštitúcií, producentského prostredia a profesijných organizácií.

14.30 – KINO LUMIÈRE, K2

Industry Days: Potenciál medzisektorových inovácií s prepojením na filmový priemysel

Stretnutie odborníkov v rámci európskeho projektu CREADIS3, európskej iniciatívy v oblasti kultúrneho a kreatívneho priemyslu, ktorá spája regióny zo šiestich európskych krajín: Stredné Fínsko, Emilia Romagna (Taliansko), Valónsko (Belgicko), Západné Grécko, Baskicko (Španielsko) a Slovensko prostredníctvom Ministerstvo kultúry SR. Projekt je zameraný na prepojenie a nastavenie verejných politík so zameraním na podporu rozvoja kultúrneho a kreatívneho priemyslu a s orientáciou na vytváranie inovatívneho a hospodárskeho rozvoja európskych regiónov. Verejná časť stretnutia európskych odborníkov zo súkromného a z verejného sektora bude organizovaná v rámci Industry Days na MFFK FebioFest prostredníctvom verejnej prednášky Claudie Schnugg, rakúskej nezávislej vedkyne zaoberajúcej sa prepojeniami vedy a umenia, na tému „Potenciál medzisektorových inovácií s prepojením na filmový priemysel“. Za Ministerstvo kultúry SR podujatie spoluorganizuje odbor rozvoja kultúry a kreativity.