ICYMI: Wanuri Kahiu, Harmony Korine, Disney, manifesty
Tomáš Hudák 30/3/2019

In Case You Missed It je výber noviniek, článkov, rozhovorov a videí, pri ktorých by bola škoda, ak by vám unikli.

 

Novinky:

Zomreli Agnès Varda i Barbara Hammer.

Disney definitívne prebral kontrolu nad Fox, čím de facto zaniklo samostatné štúdio s dlhou tradíciou 20th Century Fox. Disney získal aj Fox Searchlight, televíziu FX, väčšinový podiel v Hulu a Marvel môže znova pracovať s X-Menmi a Fantastickou štvorkou. Čo všetko táto kúpa môže znamenať pre filmový priemysel, popisuje tento text.

Quentin Tarantino predstavil trailer na svoj nový film Vtedy v Hollywoode. Všeobecne sa očakáva premiéra v Cannes.

Wanuri Kahiu, autorka minuloročného festivalového hitu Rafiki, je v krátkom čase spojená hneď s dvoma projektmi: filmovou adaptáciou young adult románu The Thing About Jellyfish a sci-fi seriálom Wild Seed.

Nový umelecký riaditeľ Berlinale Carlo Chatrian predstavil nových členov a členky programového tímu a asi nie je prekvapenie, že s viacerými už spolupracoval v Locarne.

 

Čítanie:

Najnovšie číslo Film Quarterly ponúka 11 manifestov pre súčasnú kinematografiu.

Nové čísla majú aj Senses of Cinema, kde je hlavnou témou tvorba Valérie Massadian, a Cinema Scope, ktorý ponúka napríklad rozhovor s Angelou Schanelec či profil Jamesa N. Kienitza Wilkinsa.

Sight & Sound zverejnil starší text, ktorý názorne popisuje, ako sú ženské autorky opomínané filmovou históriou.

The Guardian upozornil na dve charakteristiky súčasných filmov o superhrdinoch: na rozdiel od minulosti nepracujú s romantickými líniami a nebiele postavy sú stále zobrazované stereotypne.

Mubi Notebook ponúka text, ktorý hovorí o Noži v srdci Yanna Gonzaleza v kontexte zobrazovania sexuality, LGBT+ kinematografie, filmov o filme a giallo (respektíve neogiallo).

Harmony Korine má nový film a pri tejto príležitosti vznikol aj tento rozhovor pre GQ. Ako to už s Harmony Korinom býva, je veľmi zábavný.

Ešte bizarnejší rozhovor s Petrom Bogdanovichom však prináša Vulture. Reč je prakticky o celej jeho kariére, no zaznie taktiež mnoho klebiet a… skrátka hejtu.

Kritik portálu artnet Ben Davis sa začal venovať životopisným filmom o umelcoch, sleduje ich vývoj, stereotypy či sklon k mýtizovaniu. Jeho séria má zatiaľ štyri časti (prvá, druhá, tretia, štvrtá) a bude pokračovať.

Okrem mnohých iných vecí mileniáli údajne zničili aj koncept klasického kánonu kinematografie. Čo však môže byť dobrá vec.

 

Pozeranie:

[in]Transitionnové číslo s piatimi videoesejami.

Kevin B. Lee a Chloe Galibert-Laîné vytvorili videoesej o filmovej reprezentácii minulosti.

Vdrome ponúka film INAATE/SE/ od Adama a Zacka Khalilovcov.

 

Bonus:

The Onion priniesol správu, že v archívoch štúdia Disney sa našli nacistické rozprávky z obdobia druhej svetovej vojny vyrobené pre prípad, že by Nemecko vojnu vyhralo.

Yann Gonzalez, "Knife + Heart"
Angela Schanelec, "I Was at Home, But..."