ICYMI: Ulrich Seidl, Lucile Hadžihalilović, Johan van der Keuken
Tomáš Hudák 9/9/2022

In Case You Missed It je výber noviniek, článkov, videí a podcastov, pri ktorých by mohla byť škoda, keby vám unikli.


Novinky:

Krátko pred premiérou nového filmu Ulricha Seidla Sparta na torontskom festivale publikoval týždenník Spiegel investigatívny text, v ktorom obviňuje režiséra a jeho produkčnú spoločnosť zo zlého zaobchádzania s detskými nehercami počas nakrúcania v chudobnej oblasti v Rumunsku. Deti (a ich rodičia) údajne nevedeli, že témou filmu je pedofília, boli vystavené psychickému a fyzickému nátlaku a podľa vlastných slov v určitom momente už nevedeli rozlišovať medzi realitou a fikciou.

Americká Akadémia filmových umení a vied sa ospravedlnila Sacheen Littlefeather za to, čo si musela vytrpieť pre svoj protest, keď na odovzdávaní Oscarov v roku 1973 vystúpila na pódium namiesto Marlona Branda a v jeho mene ocenenie odmietla.

MFF San Sebastián zverejnil svoj tohtoročný program, nové filmy na festivale uvedú Manuel Abramovich, Jaime Rosales či Isabel Coixet. Slovenskú kinematografiu bude zastupovať film Il Boemo Petra Václava.

V nedeľu mala premiéru nová sezóna seriálu Rick a Morty, tu je trailer.


Čítanie:

Nové číslo Senses of Cinema sa venuje tvorbe Lucile Hadžihalilović. Mimochodom, francúzska autorka sa budúci týždeň osobne zúčastní festivalu Cinematik, ktorý uvádza jej retrospektívu.

Fedor Tot píše na Mubi Notebook o juhoslovanskej čiernej vlne 60. a začiatku 70. rokov minulého storočia.

Róisín Tapponi si všíma, ako súčasné filmárky a filmári z oblasti Arabského polostrova pracujú so smädom, aby reflektovali politickú, ekonomickú, kultúrnu a spoločenskú realitu svojho regiónu.

V Documentary Magazine nájdete hneď dva zaujímavé texty. Wilfred Okiche predstavuje projekt Generation Africa, ktorého výsledkom je 25 filmov (vrátane Posledného útočiska Ousmana Samassekoua, No U-Turn Ika Nnaebueho alebo Zinder Aïchy Macky) tematizujúcich migráciu z pohľadu africkej skúsenosti. Rachel Naninaaq Edwardson sa zas venuje kolektívom Mulka Project a Karrabing Film Collective, ktoré vzišli z radov pôvodného obyvateľstva Austrálie.

Sahar Driver a Sonya Childress píšu vo Filmmaker Magazine o takzvaných impact kampaniach dokumentárnych filmov, pričom volajú po zmenách v uvažovaní, ktoré by odstránili štrukturálny rasizmus prítomný v dnešnej praxi týchto kampaní.

Internetové noviny China Media Project sa bližšie pozreli na štyri čínske propagandistické filmy, ku ktorých produkcii sa zdanlivo nikto nehlási, no sú pomerne úspešné na falošných medzinárodných festivaloch.

Simran Hans sa venuje kultu, ktorý si okolo seba vytvorila distribučná a produkčná spoločnosť A24.

V Sight & Sound si môžete prečítať o vysoko horľavom nitrátovom filme, ktorý sa využíval v prvých desaťročiach kinematografie – o tom, ako a prečo vznikol, ako sa uskladňuje alebo ako sa bezpečne premieta.


Pozeranie:

Na DAFilms si môžete pozrieť tri filmy holandského dokumentaristu Johana van der Keukena.

Projekt Venice Sala Web ponúka zdarma 12 krátky filmov z tohtoročného programu benátskeho festivalu.

Nové video zo série How to See newyorskej MoMA sleduje, ako sa mení rola žien pred i za kamerou v hororovom žánri.


Počúvanie:

V najnovšom diele podcastu Into the Mothlight hovorí Steve Polta o svojej práci v San Francisco Cinematheque a na festivale avantgardných filmov a videí Crossroads.

Amsterdam, globálna dedina (r. Johan van der Keuken)
Posledné útočisko (r. Ousmane Samassékou)