ICYMI: Straub-Huillet, Don DeLillo, Joan Jonas
Tomáš Hudák 10/7/2020

In Case You Missed It je výber noviniek, článkov a videí, pri ktorých by mohla byť škoda, ak by vám unikli.


Novinky:

Zomrel Ennio Morricone.

Kirill Serebrennikov bol odsúdený na tri roky väzenia podmienečne a pokutu za údajné finančné zločiny. Umelecká komunita v Rusku považuje proces za politicky motivovaný.

Festival v San Sebastiáne ohlásil prvé súťažné filmy, je medzi nimi viacero titulov s nálepkou Cannes 2020, napríklad novinky Naomi Kawase či Françoisa Ozona.

Legendárny seriál Beavis and Butt-Head sa vráti s dvoma novými sezónami.


Čítanie:

Sonya Childress a Natalie Bullock Brown kriticky reflektujú súčasný stav dokumentárnej kinematografie a upozorňujú, že dokumentárny svet sa stále nezbavil koloniálneho dedičstva, najmä pri zobrazovaní „iného“.

Erika Balsom píše v novom čísle Cinema Scope o female gaze.

V magazíne Photogénie nájdete text o práci s literárnym textom v raných filmoch Jeana-Marieho Strauba a Danièle Huilletovej. Magazín vydal taktiež svoje tretie tematické číslo venované bolesti. Prečítať si môžete texty o filmoch Roberta Bressona, Lynne Sachsovej, Catherine Breillatovej, Gregoryho Markopoulosa alebo Stana Brakhaga.

Nick Pinkerton sa pozrel na filmy z 90. rokov, ktoré tematizujú v tom čase rozmáhajúci sa internet.

Phoebe Chen sa v New York Review of Books venuje sérii dokumentárnych filmov Tell Me: Women Filmmakers, Women’s Stories, ktorú momentálne ponúka Criterion Channel, pričom sa zameriava najmä na filmy zo 70. rokov 20. storočia, ktoré vzišli z prostredia feministických a ľavicových kolektívov.

Los Angeles Review of Books píše o nákazách a ranej kinematografii, o rôznych epidémiách i využívaní nákazy ako metafory.

Ringer prináša príbeh jediného scenára, ktorý napísal Don DeLilloGame 6.

Baffler si všíma zlé pracovné podmienky v animačných a VFX štúdiách (v Kanade) a pridáva aj krátku historickú odbočku k veľkému štrajku v Disneyho štúdiu v roku 1941.

Atlantic sa venuje mýtu Bruca Leeho a zobrazovaniu tohto herca v popkultúre.

Súčasná pandémia ukázala, ako majú vlády jednotlivých krajín problém informovať svoje obyvateľstvo. Sight & Sound aj pri tejto príležitosti ponúka krátke dejiny britského Central Office of Information, ktorý v rokoch 1946 – 2011 vyrábal, okrem iného, informačné filmy.

Pamela Hutchinson píše v Little White Lies o hollywoodskej priekopníčke Dorothy Arznerovej.


Pozeranie:

Tento víkend sa koná online festival Hyperlinks venovaný filmom a internetovej kultúre. Vidieť môžete tri filmy Lawrenca Leka, No Data Plan Mika Reverezu, The Human Surge Eduarda Williamsa či Empty Metal Bayleyho Sweitzera a Adama Khalila.

Arthur Jafa vytvoril video k novej skladbe Kanyeho Westa.

Vizuálny umelec Neïl Beloufa zverejnil svoj projekt Screen Talk, webovú minisériu a zároveň počítačovú hru o svete, ktorý ohrozuje neznámy vírus. (Filmové časti boli nakrútené už v roku 2014.)

Mubi ponúka dve nové série: krátky profil kameramana Seana Prica Williamsa, v rámci ktorého môžete vidieť jeho spolupráce s Alexom Rossom Perrym, Robertom Greenom alebo Nathanom Silverom; a veľký fokus na nový brazílsky film, ktorý bude trvať až do septembra, aj s úvodom od Ely Bittencourtovej.

MoMA zverejnila sedem diel videoartových umelkýň od 70. rokov po súčasnosť, v ktorých hovoria o svojich životoch a osobných priestoroch. Súčasťou programu Video Lives je aj diskusia kurátora Stuarta Comera s priekopníčkou videoartu Joan Jonasovou.

Ryan Barnett vytvoril videoesej o formálnom experimentovaní vo filmoch Bustera Keatona, pričom vychádza najmä z porovnania jeho filmu Kameraman s filmom Dzigu Vertova Muž s kinoaparátom.


Bonus:

NASA vytvorila 10-ročné časozberné video Slnka.

Jean-Marie Straub, Danièle Huillet, "Eyes Do Not Want to Close at All Times, or, Perhaps One Day Rome Will Allow Herself to Choose in Her Turn"
Camille Billops, James Hatch, "Suzanne, Suzanne"