ICYMI: Slabošpyckyj, Rivers, Hammer, Beckermann, Gifaanisqatsi
Tomáš Hudák 9/11/2018

In Case You Missed It, máme pre vás niekoľko noviniek, textov a videí, ktoré by vás mohli zaujímať.

 

Novinky:

BBC usporiadalo anketu o najlepšie neanglicky hovorené filmy. Tu si môžete pozrieť výsledný rebríček a tu si prejsť, kto ako hlasoval (ICYMI, Kinečko zastupuje Saša Gabrižová). V rebríčku 100 filmov sú však iba 4 režírované ženami, čo ihneď vyvolalo diskusiu o tom, ako vzniká a je reprodukovaný kánon.

Kelly Reichardt nakrúca nový film.

Lucrecia Martel pripravuje dokumentárny film o vražde aktivistu Javiera Chocobara.

Nový film pripravuje aj Myroslav Slabošpyckyj.

Organizácia Film Independent, ktorá sa snaží kultivovať prostredie nezávislého filmu na americkom západnom pobreží, ohlásila zánik Filmového festivalu v Los Angeles, aby sa mohla viac venovať celoročným aktivitám.

Kontroverzia okolo postavy Apua zo seriálu Simpsonovci pokračuje, keď sa objavila správa, že tvorcovia plánujú postavu skrátka vyradiť. Prišiel s ňou nezávislý producent Adi Shankar, ktorý taktiež v apríli vyhlásil súťaž na scenár, ktorý by sa s „problémom“ okolo Apua vysporiadal a teraz by víťazný scenár chcel posunúť do výroby. Al Jean, jeden z producentov Simpsonovcov, túto správu poprel – bez toho, aby ju poprel.

Americká Library of Congress začala sprístupňovať svoj archív. Momentálne je možné vidieť asi 300 filmov (od spravodajských klipov cez reklamy až po fikciu), medzi nimi viaceré z konca 19. a začiatku 20. storočia.

 

Čítanie:

Imogen Sara Smith napísala chválu malých postáv a charakterových hercov a herečiek. Film noir pre ňu nie je o detektívoch, gangstroch a femmes fatales, ale o chyžných, barmanoch či nočných vrátnikoch. V tomto texte sa zamerala na jednu z najznámejších charakterových herečiek klasického Hollywoodu Thelmu Ritter.

Bilge Ebiri sa pre Vulture pozrel na japonský povojnový horor, ktorý vychádzal z miestnej kultúry plnej duchov alebo bol prostriedkom na vyrovnávanie sa s atómovou traumou.

O francúzskom fantastique, ťažko uchopiteľnej skupine filmov, ktoré nabúravajú realizmus, pracujú so snovosťou a prípadne obsahujú prvky nie spektakulárneho hororu a science fiction, zas pre Sight&Sound píše Virginie Sélavy. Vo svojom texte prepája filmárov a filmárky ako Méliès, Clair, Cocteau, Carné, Denis, Noé, Hadžihalilović alebo Ducournau.

Maggie Hennefeld analyzuje vo Film Quarterly show Sachu Barona Cohena Who Is America? a zároveň popisuje, ako sa zmenil politický humor od čias Jona Stewarta a Stephena Colberta.

Alta ponúka zabudnutý príbeh o tom, ako v roku 1953 Harold Lloyd, niekdajší slávny autor grotesiek, fotil vo svojej vile vychádzajúcu hviezdu Marilyn Monroe, zatiaľ čo ona neustále opakovala vetu: „I hate a careless man.“ Je to príbeh klasického Hollywoodu, hviezdneho systému, politiky, atómového veku a vlastne aj sexizmu.

Ben Rivers nakrútil krátky film Trees Down Here pre benátske Bienále architektúry. Film môžete teraz vidieť na Mubi a zároveň si prečítať rozhovor s ním a s Tomom Emersonom zo štúdia 6a, ktoré mu film zadalo, o tom, ako je možné nakrúcať architektúru.

Dokumentaristky Lana Wilson a Penny Lane sa rozprávajú nielen o filmových protagonistoch a etike.

Na záver nie vyslovene filmový, no stále veľmi zaujímavý a na film aplikovateľný text. David Bordwell na svojom blogu analyzuje naratívne postupy a dôveryhodnosť rozprávača v troch súčasných knihách o Donaldovi Trumpovi.

 

Pozeranie:

Don Hertzfeldt zverejnil na svojom youtube kanáli reštaurovanú verziu svojho krátkeho filmu Rejected z roku 2000.

Video esej o pohľade z prvej osoby v hororoch.

Na Mubi začala retrospektíva Ruth Beckermann, postupne bude možné vidieť 11 jej filmov.

Barbara Hammer, zásadná postava americkej avantgardy posledných päťdesiatich rokov („Vytvorila jedny z prvých obrazov toho, ako sa vidia lesbické ženy, ako vidia svoju sexualitu, vzťahy a mytológiu, bola priekopníčkou alternatívneho pohľadu paralelného k mainstreamovému svetu, v ktorom sme boli ako lesbické ženy neviditeľné.Sarah Drury), mala vo Whitney Museum „performatívnu prednášku“, na ktorej hovorila o svojej tvorbe i smrteľnej chorobe.

 

Bonus:

Tilda Swinton a Sandro Kopp nakrútili videoklip plný ich rozkošných psov.

The Guardian ponúka fotografie z chystanej výstavy o kinách v Baltimore.

Gifaanisqatsi (alebo voľné pokračovanie filmu Koyaanisqatsi) je vyskladané z náhodných gifov za sprievodu hudby Philippa Glassa.

René Clair, "The Phantom of the Moulin-Rouge"
Ishirô Honda, "Mothra"
Ben Rivers, "Trees Down Here"
Lana Wilson, "A Cure for Fear"