ICYMI: Sarah Maldoror, Stephen Dwoskin, Sarah Polley
Tomáš Hudák 1/7/2022

In Case You Missed It je výber noviniek, článkov a videí, pri ktorých by mohla byť škoda, keby vám unikli.


Novinky:

Zomrel francúzsky filmový teoretik a filozof Jean-Louis Schefer.

Zomrel francúzsky herec Jean-Louis Trintignant, ktorý hral okrem iného hlavnú rolu v slovenskom filme Alaina Robbe-Grilleta Muž, ktorý luže.

Tretia sezóna seriálu Tuca & Bertie má premiéru 10. júla, tu je prvý trailer.

Pablo Larraín pripravuje nový film, čiernu komédiu, ktorá predstavuje Augusta Pinocheta ako 250-ročného upíra.


Čítanie:

Počas nedávneho festivalu v Cannes bol prominentný ruský kritik Anton Dolin podobne ako po predchádzajúce roky členom panelu, ktorý hodnotil súťažné filmy pre magazín Screen – tentoraz však zastupoval Lotyšsko, kam emigroval krátko po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu. Elīna Reitere sa vracia k tejto kauze a uvažuje o kultúrnom kolonializme a o tom, aké je ťažké definovať národnú kultúru.

V novom čísle časopisu Frieze píše Ela Bittencourt o tom, ako sa filmy 60. a 70. rokov minulého storočia inšpirovali surrealizmom, aby reflektovali komplikovanú prítomnosť, pričom sa venuje dielam ako Sedmokrásky Věry Chytilovej alebo Touki Bouki Djibrila Diopa Mambétyho. Shiv Kotecha sa zas venuje tvorbe afroamerického filmára a umelca Tonyho Cokesa, ktorého politické diela pracujú najmä s textom o obraze.

Ela Bittencourt sa zároveň pre Metrograph Journal rozprávala s prominentným režisérom z Guiney-Bissau Florom Gomesom. Na stránkach magazínu nájdete aj esej autorky Chrystel Oloukoi o slávnom antikoloniálnom filme Sambizanga od Sarah Maldoror.

Vo Film Quarterly si môžete prečítať rozhovor s Lindsey B. Green-Simms o jej novej knihe Queer African Cinemas.

Na Mubi Notebook nájdete profil americko-britského avantgardného filmára Stephena Dwoskina s dôrazom na to, ako tematizoval pohľad, voyeurizmus a telo.

Rachel Pronger z kolektívu Invisible Women v krátkosti predstavuje tvorbu scénografky a producentky Polly Platt, ktorá sa podieľala na filmoch ako Posledné filmové predstavenie (The Last Picture Show) a Papierový mesiac (Paper Moon) Petra Bogdanovicha alebo Cena za nežnosť (Terms of Endearment) Jamesa L. Brooksa. Text zároveň argumentuje, že Platt môžeme chápať ako filmovú autorku aj napriek tomu, že oficiálne nie je pod žiadnym filmom podpísaná ako režisérka.

Guardian zverejnil úryvok z novej knihy Sarah Polley s názvom Run Towards the Danger, v ktorom opisuje svoje traumatické zážitky z nakrúcania filmu Dobrodružstvá baróna Prášila (The Adventures of Baron Munchausen) Terryho Gilliama, keď mala osem rokov. Polley sa zároveň vyrovnáva so svojou skúsenosťou a reflektuje, ako sama dlho verila mýtu o geniálnom umelcovi, ktorého chaotické správanie sa bežne toleruje, dokonca považuje za samozrejmosť.

Variety sa venuje popularite takzvaných no context profilov na Twitteri, ktoré zverejňujú obrázky z obľúbených seriálov zvyčajne s krátkym výrokom bez akéhokoľvek kontextu.


Pozeranie:

Na DAFilms teraz nájdete desať filmov oceňovaného poľského dokumentaristu Pawła Łozińskeho.

Na Mubi Notebook si môžete pozrieť sedem videoesejí, ktoré boli vybrané do projektu organizovaného festivalom Filmadrid a Mubi. Tohtoročné eseje a venujú tvorbe Chantal Akerman či Pera Portabellu alebo obrazom žien a mužov vo filmoch francúzskej novej vlny.

Touki Bouki (r. Djibril Diop Mambéty)
Trixi (r. Stephen Dwoskin)