ICYMI: Sarah Maldoror, Lewis Klahr, Julia Stoschek
Tomáš Hudák 14/6/2020

In Case You Missed It je výber noviniek, článkov a videí, pri ktorých by mohla byť škoda, ak by vám unikli.


Novinky:

Festival v Cannes zverejnil svoj tohtoročný výber aj napriek tomu, že sa neuskutoční. Nachádzajú sa v ňom dva filmy Steva McQueena či novinky od Naomi Kawase, Wesa Andersona, Francisa Leeho a Maïwenn.

Julia Stoschek Collection, jedna z najväčších súkromných zbierok pohyblivého obrazu, oznámila zámer natrvalo sprístupniť všetkých 860 diel zo svojej zbierky zdarma online. Momentálne je dostupných vyše 70 videí.

Medzinárodné bienále súčasného umenia v Rige sa tento rok pre pandémiu neuskutoční. Výstavné priestory sa však stanú dejiskom experimentálneho filmu ako „dialógu medzi dokončenými, nedokončenými a neprítomnými dielami“.

Najväčšiemu filmovému archívu v Ukrajine, Národnému centru Alexandra Dovženka, hrozí zánik pre chýbajúce financovanie zo strany štátu.


Čítanie:

Kolektív Celluloid Liberation Front napísal profil nedávno zosnulej „matky africkej kinematografie“ Sarah Maldororovej.

Nové číslo časopisu Comparative Cinema sleduje, ako súčasný film a televízia zobrazujú techno-kapitalistickú spoločnosť – zaoberá sa technológiou ako „božským“ garantom morálky (Black Mirror), vyprázdňovaním súboja medzi ekonomickými vrstvami (Návrat Temného rytiera, Snowpiercer) či láskou medzi mužom-človekom a ženou v podobe umelej inteligencie, ktorá reprodukuje patriarchát (Ex Machina, Ona).

Strelka Magazin ponúka pohľad na sovietsky sci-fi film z hľadiska ekológie od Natalije Majsovej.

Imogen Sara Smith píše o ženskej chôdzi vo filmoch, o rytme, pohľade, flânerie a rode.

Chantal Akerman by mala 6. júna 2020 70 rokov. Fábio Andrade pri tejto príležitosti zverejnil svoj starší text o jej poslednom filme No Home Movie, v ktorom uvažuje o domácich filmoch, priestore či blízkosti.

Erika Balsom uvažuje o zverejňovaní artists’ filmov a videí na internete, ktoré sa výrazne rozprúdilo počas pandémie.

Projekt Invisible Women ponúka profil dôležitej režisérky britskej black cinema Ngozi Onwurahej.

Sabzian zverejnil spomienky Alexandra Promia, jedného z prvých lumièrovských kameramanov, ktorý od roku 1896 cestoval po svete a zachytával veľké udalosti i obyčajný život v mnohých mestách. Promio v nich opisuje svoju prácu i nadšenie z nového vynálezu.

Dan Schindel píše pre Hyperallergic o rôznych formách minimalizmu vo filme, špeciálne dokumentárnom.


Pozeranie:

Wexner Center for the Arts ponúka do 18. júna najnovší film (respektíve kolekciu šiestich krátkych filmov) Lewisa Klahra Circumstantial Pleasures. V Bomb Magazine si zároveň môžete prečítať rozhovor s týmto experimentálnym filmárom a animátorom.

Zásadný film afroamerickej (avantgardnej) kinematografie Killer of Sheep Charlesa Burnetta je teraz v reštaurovanej verzii dostupný online vďaka Milestone Films.

Do 18. júna môžete na stránke MoMA vidieť aj undergroundovú klasiku Right On! režiséra Herberta Dansku, film-performanciu skupiny The Last Poets.

Ruský pavilón z tohtoročného benátskeho bienále architektúry sa presunul do online priestoru. Jeho súčasťou je aj séria filmov Other Zones, ktorú zostavil riaditeľ Medzinárodného festivalu experimentálnych filmov v Moskve Vladimir Nadein.

Richmond Art Gallery bude najbližšie týždne v rámci projektu God In Reverse: When Wisdom Defies Capture ponúkať krátke filmy umelcov, umelkýň a kolektívov ako Lawrence Abu Hamdan, Slavs and Tatars, The Otolith Group alebo Susan Schuppli.

Na Vdrome môžete vidieť krátky film Laury Huertas Millánovej The Labyrinth.

Magazín Desistfilm ponúka nový krátky film Jacquesa Perconta Avant l’effondrement du Mont Blanc.

Otar Koberidze, Mikhail Kariukov, "Toward a Dream"
Pavel Klushantsev, "Road to the Stars"
Ngozi Onwurah, "Welcome II the Terrordome"
Lewis Klahr, "Circumstantial Pleasures"