ICYMI: Ruth Beckermann, Jean Eustache, Garrett Bradley
Tomáš Hudák 21/10/2022

In Case You Missed It je výber noviniek, článkov a videí, pri ktorých by mohla byť škoda, keby vám unikli.


Novinky:

Časopis Another Gaze začína vydávať knihy pod značkou Another Gaze Editions. Prvými publikáciami budú román Lorenzy Mazzetti s názvom The Sky is Falling a zbierka textov a rozhovorov s Marguerite Duras o jej filmoch s názvom My Cinema.

Škótska organizácia Centre for the Moving Image, ktorá organizuje MFF Edinburgh a spravuje známe kiná Filmhouse v Edinburghu a Belmont v Aberdeene, zo dňa na deň ukončila svoju činnosť a prepustila takmer celý personál. Budúcnosť jedného z najstarších filmových festivalov na svete, ako aj dôležitých kultúrnych inštitúcií v krajine je tak neistá.

Najnovší dokumentárny film Laury Poitras All the Beauty and the Bloodshed o Nan Goldin, ktorý bol na benátskom festivale ocenený Zlatým levom, má prvý trailer.


Čítanie:

V novom čísle časopisu Cinema Scope nájdete text o Elaine May alebo rozhovory s Kelly Reichardt, Cyrilom Schäublinom a Olivierom Assayasom.

Criterion Current zverejnil sériu esejí o šiestich filmoch, ktoré boli nedávno reštaurované v rámci World Cinema Project Martina Scorseseho: Muna moto Dikonguého-Pipu, Prisioneros de la tierra Maria Sofficiho, Two Girls on the Street Andrého de Toth, Sambizanga Sarah Maldoror, Chess of the Wind Mohammada Rezu Aslaniho a Kalpana Udaya Shankaru.

V magazíne New Yorker si môžete prečítať veľký text o tom, ako hinduistický nacionalizmus posledné roky ovplyvňuje bollywoodsku kinematografiu.

Kat Sachs sa bližšie pozrela na zobrazovanie interrupcií od počiatkov kinematografie až po súčasnosť.

Wesley Morris sa vo svojej eseji venuje miestu trashu v kultúre USA a uvažuje, prečo sa vytratil z kinematografie.

Elena Gorfinkel napísala pre Artforum profil Doris Wishman, kultovej americkej režisérky, ktorej soft-core filmy predovšetkým 60. a 70. rokov minulého storočia tematizovali ženskú telesnosť a sexualitu.

V novom čísle časopisu Frieze nájdete profil americkej dokumentaristky Garrett Bradley.

Mekhitar Garabedian sa v magazíne Sabzian venuje slávnemu filmu Jeana Eustacha Mamička a kurva (La maman et la putain)

Nedávno sme informovali o tom, že Americká Akadémia filmových umení a vied sa ospravedlnila Sacheen Littlefeather za to, čo si musela vytrpieť pre svoj protest na odovzdávaní Oscarov v roku 1973. Magazín New Yorker sa bližšie pozrel na to, kto bola Littlefeather, čo sa v ten večer stalo a aké to pre ňu malo následky. Krátko po publikovaní článku Littlefeather zomrela.

V Mubi Notebook nájdete text o kolektíve Ajabu Ajabu, ktorý sa snaží rozvíjať filmovú kultúru v Tanzánii.


Pozeranie:

Na DAFilms si môžete pozrieť deväť filmov rakúskej dokumentaristky Ruth Beckermann.

Zvučku tohto ročníka MFDF Ji.hlava vytvoril Roberto Minervini.

Jubilejný 60. ročník festivalu Viennale má až šesť autorských trailerov, ktoré nakrútili Claire Denis, Rjúsuke Hamaguči, Narcisa Hirsch, Sergej Loznica, Nina Menkes a Albert Serra.

Royal Ocean Film Society vytvoril video o kríze vo VFX priemysle, ktorej súčasťou sú zlé pracovné podmienky, neprimerané tlaky zo strany štúdií či finančná neistota.

Nová videoesej Cristiny Álvarez López a Adriana Martina skúma typický záber kameramana Michaela Ballhausa, ktorý pozostáva z 360-stupňového otáčavého pohybu.

Mamička a kurva (r. Jean Eustache)
Waldheimov valčík (r. Ruth Beckermann)