ICYMI: Pedro Costa, Marlon Riggs, Jodie Mack
Tomáš Hudák 2/7/2021

In Case You Missed It je výber noviniek, článkov a videí, pri ktorých by mohla byť škoda, keby vám unikli.


Novinky:

Zomrel Menelik Shabazz, jeden z priekopníkov britskej černošskej kinematografie a zakladateľ kolektívu Ceddo.

Festival v Locarne ohlásil svoj tohtoročný program, novinky na ňom predstavia Bertrand Mandico, Salomé Lamas, Jay Rosenblatt, Yann Gonzalez či Neus Ballús. Českú a slovenskú kinematografiu bude zastupovať Diana Cam Van Nguyen s filmom Milý tati.

Sarah Polley pripravuje svoj prvý film po takmer desiatich rokoch, adaptáciu románu Miriam Toewsovej Women Talking.

V Cannes bude mať premiéru nový film Maureen Fazendeirovej a Miguela Gomesa The Tsugua Diaries, zverejnený je prvý trailer.


Čítanie:

Nové číslo časopisu World Records spochybňuje v súčasnosti rozšírené presvedčenie, že dokumentárny film potrebuje príbeh.

Nové číslo časopisu MIA sa venuje postave detektívky v televíznej tvorbe.

V novom čísle magazínu Cinema Scope nájdete rozhovor Alexandrou Koberidzeovou či texty o Raduovi Judem a Montem Hellmanovi.

Sabzian publikoval veľký rozhovor Rubena Desiereho s Pedrom Costom.

V magazíne Immerse si môžete prečítať rozhovor Kevina B. Leeho s Graysonom Earleom o desktop video tvorbe či politickom umení.

K. Austin Collins napísal pre Criterion Current dlhú esej o tvorbe priekopníckeho afroamerického queer filmára Marlona Riggsa. V rovnakom magazíne sa Amanda Lee Koe venuje dôležitému queer filmu z čias Weimarskej republiky Mädchen in Uniform režisérky Leontine Saganovej.

Na Alt Kino nájdete krátky profil experimentálnej filmárky Jodie Mackovej.

Blog Invisible Women zas priniesol profil Sandry Lahireovej, jednej z najvplyvnejších feministických experimentálnych filmárok konca 20. storočia.

Alexandra Juhasz, tiež koeditorka spomínaného čísla World Records, napísala kritickú esej o tom, ako sa z dokumentárnej tvorby vytráca heterogénnosť.

The Guardian sa bližšie pozrel na to, ako sa štúdio Disney zaplietlo do súčasných „kultúrnych vojen“.

V najnovšom stĺpčeku Full Bloom Patrick Holzapfel píše o filme Chantal Akermanovej One day Pina asked…


Pozeranie:

Na Mubi nájdete filmy Delphine Seyrigovej a Carole Roussopoulosovej v novej sérii Sex, Truth, And Videotape: French Feminist Activism.

Johannes Binotto pokračuje vo svojej sérii videoesejí Practices of Viewing, tentoraz sa bližšie pozrel na sledovanie so stlmeným zvukom.

Alan Warburton vytvoril videoesej o dejinách počítačovej grafiky, o vzťahu medzi dátami a estetikou a o povahe súčasných syntetických obrazov.

Pedro Costa, "Colossal Youth"
Jodie Mack, "Blanket Statement #1: Home Is Where the Heart Is"