ICYMI: Pauline Kael, László Moholy-Nagy, Barbara Rubin
Tomáš Hudák 22/6/2019

In Case You Missed It je výber noviniek, textov a videí, ktoré by vás mohli zaujímať.

 

Novinky:

Kritik súčasnej brazílskej vlády a čerstvý víťaz Ceny poroty z Cannes Kleber Mendonça Filho musí vrátiť podporu približne pol milióna dolárov, ktoré využil na svoj debut z roku 2012 Zvuky zo susedstva.

Legendárne helsinské bary Corona, Dubrovnik a Kafe Mockba, ktoré spoluvlastnia bratia Aki a Mika Kaurismäkiovci, sa zatvárajú.

Štúdio Ghibli sa chystá vybudovať vlastný zábavný park založený na svetoch z filmov ako Môj sused Totoro alebo Princezná Mononoke.

V predchádzajúcom ICYMI sme upozornili na silnejúci čínsky trh. Trumpova „obchodná vojna“ medzi USA a Čínou však môže znamenať de facto zákaz pre mnohé americké filmy v Číne.

YouTube nedávno sprísnil svoje algoritmy v boji proti nenávistným prejavom a krátko na to bol z platformy vymazaný aj Triumf vôle Leni Riefenstahlovej – čo vyvoláva otázky, ako v súčasnosti pristupovať k takýmto dielam.

 

Čítanie:

Pauline Kael by mala 19. júna sto rokov. Bývalý kritik Nathan Gelgud jej vytvoril poctu vo forme krátkeho komiksu.

Emily Nussbaum si všíma, ako televízne seriály reagujú na hnutie #MeToo, ako otvárajú témy sexizmu, obťažovania a zneužívania moci.

Rebecca Liu v Another Gaze kritizuje stereotypnú televíznu postavu ženy-mileniálky a predovšetkým to, aký sa o tejto postave vedie diskurz.

Skvelé nové číslo The Baffler obsahuje aj tento text o odvrátenej strane Disneyho sveta.

J. Hoberman píše o Barbare Rubin, newyorskej undergroundovej filmárke 60. a 70. rokov.

Erika Balsom uvažuje nad kánonom a postavením žien-kritičiek.

SSENSE dal priestor deviatim autorom a autorkám, aby napísali o oblečení vo svojich obľúbených filmoch o dospievaní.

Little White Lies si všíma, že videohry sa môžu stať novým miestom, kde si herci a herečky budujú kariéru.

Legendárny avantgardný filmár Ken Jacobs sa rozprával s japonským dokumentaristom Kazuom Harom o Japonsku, politike, nakrúcaní, etike či limitoch.

Naomi Fry píše o mediálnom obraze Keanu Reevesa.

Otázka, akého pohlavia je Godzilla, je taktiež otázkou rodových stereotypov.

 

Pozeranie:

BFI pred časom objavila vo svojom archíve „stratený“ film Lászla Moholy-Nagya Tönendes ABC, teraz ho aj zverejnila na YouTube.

Dave Kehr, filmový kurátor v MOMA, sa v najnovšom diele svojej nepravidelnej série How to See pozrel bližšie na rané 68 mm nitrátové filmy, akýsi IMAX prelomu 19. a 20. storočia.

Cristina Álvarez López a Adrian Martin vytvorili videoesej pre sériu The Thinking Machine magazínu de Filmkrant o Robertovi Mitchumovi a jeho herectve.

MUBI v spolupráci s festivalom FILMADRID predstavili sedem krásnych videoesejí, napríklad „dialóg“ medzi Scorseseho Taxikárom a Akermanovej News from Home; o prepojeniach medzi filmami Stav vecí a Cudzejší ako raj; o tom, čo sa odohráva v obraze mimo centra pozornosti; alebo o prelomovom portugalskom queer filmárovi Reinaldovi Ferreirovi.

 

Bonus:

Kresťanská petícia proti novému seriálu Good Omens žiada, aby ho Netflix stiahol zo svojej ponuky – hoci ide o seriál Amazonu.

László Moholy-Nagy, "Tönendes ABC"
Kazuo Hara, "Extreme Private Eros: Love Song"
Phoebe Waller-Bridge, "Fleabag"