ICYMI: Nový Yorgos Lanthimos, sci-fi Claire Denis, stratený Kubrick a Agnès Varda sledujúca semifinále
Tomáš Hudák 19/7/2018

In Case You Missed It je nová rubrika Kinečka, ktorá vás upozorní na novinky, články, videá (…) za posledné približne dva týždne, pri ktorých by bola škoda, ak by vám unikli. Skrátka, výber zahraničnej tlače v digitálnej dobe.

 

Nové filmy:

V posledných dňoch hneď niekoľko festivalov zverejnilo svoj program. Začneme Locarnom, kde sa v hlavnej súťaži predstavia Hong Sangsoo, Radu Muntean, Dominiga Sotomayor či Kent Jones. V súťaži krátkych filmov sa objaví aj český film Rekonstrukce dvojice režisérov Jiří Havlíček, Ondřej Novák; čestným leopardom bude ocenený Bruno Dumont.

Prvé filmy ohlásil aj San Sebastián, o hlavnú cenu sa bude uchádzať napríklad nová Clare Denis (sci-fi s Robertom Pattinsonom!) alebo Naomi Kawase.

Londýnsky festival zas zverejnil, že otváracím filmom bude heist film Steva McQueena Widows. Trailer si môžete pozrieť tu.

Objavil sa trailer na nový film Yorgosa Lanthimosa The Favourite z prostredia britského kráľovského dvora začiatku 18. storočia – ale inak sa zdá, že je to starý dobrý Lanthimos.

Nový zombie film s názvom The Dead Don’t Die ohlásil Jim Jarmusch; Mia Hansen-Løve začala nakrúcať svoj film Bergman Island odohrávajúci sa na ostrove Fårö; a strih svojho nového filmu I Was at Home, But… nedávno údajne dokončila Angela Schanelec.

A nakoniec, nový projekt má aj Sacha Baron Cohen. Seriál Who Is America? je typickou cohenovskou satirou na súčasnú Ameriku a ako ukazuje tento klip, zdá sa, že Cohen je v najlepšej forme.

 

Čítanie:

Nedávno bol objavený scenár Stanleyho Kubricka z roku 1956, ktorý sa považoval za nedokončený a stratený. Ide o adaptáciu novely Stefana Zweiga, no do výroby sa nedostal zrejme kvôli tomu, že Kubrick v tom čase pracoval na Chodníkoch slávy.

Wes Anderson spolu so svojou partnerkou Juman Malouf pripravujú výstavu vo viedenskom Kunsthistoriches Museum. Už názov veľa napovedá: The Spitzmaus Mummy in a Coffin and Other Treasures from the Kunsthistorisches Museum.

David Cronenberg sa nechal počuť, že umelec je zločinec.

Na začiatku júla zomreli Robby Müller aj Claude Lanzmann. Umelecký riaditeľ festivalu v Locarne a budúci umelecký riaditeľ Berlinale Carlo Chatrian pri tejto príležitosti napísal osobný blog o láske k filmu a o tom, čo týchto dvoch tak rozdielnych velikánov spája: „It’s the idea that an image is always greater than what it reproduces and its duty is to give reason to this greatness, even by deciding to film the void, because when that single proof of the unsayable appears it will have a unique flavor.“ (Mimochodom, o dôležitosti Lanzmannovho projektu Šoa odporúčame starší text Timothyho Snydera.)

Radu Jude získal so svojím filmom Je mi jedno, že sa do dejín zapíšeme ako barbari hlavnú cenu v Karlovych Varoch. V rozhovore s Carmen Grey hovorí o historickej pamäti, vyrovnávaní sa s minulosťou, nacionalizme či slobode tvorby.

Ešte v júni získal Yann Gonzalez Cenu Jeana Viga. Tento rozhovor pre desistfilm srší láskou k filmu.

Kto má rád artists’ film, odporúčame profil Scotta Barleyho od Matta Turnera v Sight&Sound aj s odkazmi na viaceré jeho krátke filmy. („One-man wild landscape artist Scott Barley has been creating elegantly etherealised collages of nature’s sublime…“)

Trochu z iného súdka („I’ve been waiting for a film with full frontal nudity.“) je zas profil Lakeith Stanfielda, známeho vďaka Atlante, Get Out, alebo Short Term 12.

Zabudnutú históriu zastupuje text o americkej filmovej priekopníčke Lois Weber („a 1915 newspaper profile boasted that, after D.W. Griffith, she ‚ranked as second among American photoplay directors‘”), ktorá vo svojej tvorbe spájala feminizmus s nadprirodzeným.

 

Tipy na víkend:

Na Mubi si môžete pozrieť tak trochu zabudnutý televízny film Jeana-Luca Godarda Vzostup a pád malej televíznej spoločnosti sprevádzaný úvodnou esejou Jeremyho Carra.

DAFilms zas ponúka filmy ocenené na minuloročnom FIDMarseille. Mimochodom, tohtoročnú medzinárodnú súťaž vyhrali ex aequo Albert Serra a Dora Garcia.

Ak radšej počúvate, už spomínaný Steve McQueen je hosťom najnovšieho dielu výborného podcastu The Cinematologists, v ktorom hovorí o svojej práci filmára i výtvarného umelca.

Podcast You Must Remember This o tajomstvách Hollywoodu práve začal novú sezónu, ktorá bude venovaná legendárnej knihe klebiet Hollywood Babylon od slávneho experimentálneho filmára Kennetha Angera.

Vo viedenskom Mumoku otvorili výstavu venovanú Kurtovi Krenovi a Ernstovi Schmidtovi, zásadným postavám rakúskej povojnovej avantgardy.

 

Bonus:

Agnès Varda ma tieto dni veľkú retrospektívu v londýnskom BFI Southbank, čo jej nebránilo v sledovaní majstrovstiev.

Wes Anderson and Juman Malouf, Kunsthistorisches Museum Vienna
Claire Denis, High Life
Scott Barley, Sleep Has Her House
Lois Weber, Shoes. Courtesy Milestone Films and the EYE Filmmuseum, Amsterdam