ICYMI: Modrý zamat, Sofia Coppola, Gordon Parks, Locarno VOD
Tomáš Hudák 22/2/2019

In Case You Missed It je výber noviniek, článkov a videí, ktoré nás v poslednom období bavili.

 

Novinky:

Criterion Collection vydáva v máji film Modrý zamat a medzi bonusmi bude aj 51-minútová kompilácia vystrihnutých scén či alternatívnych klapiek, vrátane pôvodného úvodu filmu.

Lucrecia Martel bude režisérkou nového koncertného predstavenia Björk.

V krátkom slede za sebou pocítili dvaja prominentní čínski umelci silu cenzúry. Najnovší film Čanga I-mou bol na poslednú chvíľu „z technických príčin“ stiahnutý z Berlinale, krátky film Ai Weiweia bol zas vypustený z poviedkového filmu Berlin, I Love You.

Keďže svet sa čoraz viac posúva od fyzických nosičov k streamovaniu, Samsung ohlásil, že prestane vyrábať blu-ray prehrávače.

Aziz Ansari pripravuje nový stand-up a zdá sa, že k obvineniu z neprimeraného sexuálneho správania, tentoraz pristupuje s väčšou pokorou.

Francúzska šermiarska federácia oficiálne uznala súboj so svetelnými mečmi ako šport.

 

Čítanie:

Alison Willmore reflektuje Oscary – čo je to za udalosť, ako je možné, že Bohemian Rhapsody a Zelená kniha sú stále medzi favoritmi a ako má Hollywood rád filmy o marginalizovaných skupinách, no pritom ich odmieta počúvať.

Photogénie prináša úvahu nad filmom Je mi jedno, že sa do dejín zapíšeme ako barbari a nad tým, ako môže umenie zobraziť históriu.

Soraya Roberts si všimla, že v poslednom období vzniklo niekoľko coming-of-age seriálov, ktoré sa neboja tabu dievčenskej masturbácie.

Dazed prináša rozhovor s Annou Backman Rogers, autorkou monografie o Sofii Coppola. Coppola je podľa nej nedocenenou autorkou, ktorá jedinečným spôsobom prevracia mužský pohľad.

Los Angeles Review of Books píše o dokumentárnej sérii Shut Up and Dribble, ktorá mapuje spoločenskú angažovanosť basketbalistov v NBA, ich boj proti rasizmu a sociálnej nerovnosti. Za sériou stojí LeBron James, ktorému jeden konzervatívny komentátor odkázal, aby „bol ticho a dribloval“.

Časopis Mediapolis má nové číslo a jeden z článkov sa venuje zobrazovaniu mesta New Orleans vo filmoch – rasizmu, komodifikácii kultúry minorít či spoločenskej zodpovednosti po hurikáne Katrina.

Náš nový obľúbený blog Daffy Duck in Hollywood sa tentoraz venuje Jamesovi Deanovi ako LGBT+ ikone.

Andrea Long Chu píše o tom, či možno Matrix chápať ako film o transsexualite.

Thomas Quist píše o malých témach vo filme, pričom sa zameral na sedenie.

The New York Times má sériu článkov o tom, ako rok 1919 zmenil spoločnosť. Jeden z nich napísal David Bordwell a zameral sa na rozmach hviezdneho systému v Hollywoode a začiatok vertikálnej integrácie.

The Brooklyn Rail píše o výstave raných fotografií Gordona Parksa, zásadného povojnového fotografa, ktorý sa zameriaval na afroamerickú komunitu (jeho fotografie inšpirovali napríklad videoklip k skladbe Element. od Kendricka Lamara), ale aj filmového režiséra, „otca“ blaxploitation.

 

Pozeranie:

Locarno je ďalším festivalom, ktorý experimentuje s vlastným VOD. Do 12. marca ponúka na svojej stránke každý deň jeden krátky film zo sekcie Pardi di domani.

The New Yorker ponúka krátku históriu červeného koberca.

 

Bonus:

Hitler reaguje na smrť Bruna Ganza.

Sofia Coppola, "Lost in Translation"
Elia Kazan, "East of Eden"
Radu Jude, "I Don't Care If We Go Down in History as Barbarians"
Roy Andersson, "Songs from the Second Floor"