ICYMI: Med Hondo, Lotte Reiniger, Gregg Araki
Tomáš Hudák 16/5/2020

In Case You Missed It je výber noviniek, článkov a videí, pri ktorých by mohla byť škoda, ak by vám unikli.


Novinky:

Rodina Satyajita Raya objavila množstvo doteraz neznámych fotografií a listov tohto indického autora. Zverejnené budú zrejme pri príležitosti budúcoročného stého výročia Rayovho narodenia.

Nový film Josephine Decker Shirley o spisovateľke Shirley Jackson, ktorý mal premiéru na Sundance, má prvý trailer.

Shane Meadows sa nechal počuť, že by rád pokračoval vo svojej sérii Takéto je Anglicko príbehom zasadeným do roku 2000.

Olivier Assayas pracuje spolu s A24 na seriálovej verzii svojho slávneho filmu Irma Vep.


Čítanie:

Nové číslo Journal of Cinema and Media Studies sa venuje vplyvu Netflixu na audiovizuálny priemysel v rôznych krajinách vrátane Mexika, Japonska alebo Španielska; Moving Image Artists Journal prináša texty od umelcov a umelkýň, v ktorých píšu o svojich dielach, prírode a krajine; a Sabzian zverejnil súbor textov o kórejskom autorovi Hong Sang-soovi.

Patricia R. Zimmermann a Caren Kaplan sa vo Film Quarterly rozprávajú o dronových záberoch na vyprázdnené mestá, o historických kontextoch týchto videí a o úlohe dronov v súčasnej spoločnosti.

V najnovšom (a na istý čas poslednom) čísle Film Comment nájdete profil jedného z najvýraznejších afrických režisérov Meda Honda.

Louisa Dunnigan píše v Another Gaze o filmoch Grey Gardens a Všetci moji zberači a ja, o Marie Kondo, zberateľoch a nostalgii.

Magazín Aeon prináša správu o výskume, ktorý sledoval vplyv politických dystopií na divákov a na ich politické názory.

Apichatpong Weerasethakul napísal pre Filmkrant list, v ktorom si predstavuje, ako bude vyzerať kinematografia po pandémii.

Wilfred Okiche sa rozprával so Skyom Hopinkom o jeho celovečernom debute maɬni – towards the ocean, towards the shore, identite a histórii.

Milan Kruml uvažuje na blogu Dok.revue o tom, ako môže súčasná pandémia dlhodobo ovplyvniť televíziu.

Sight & Sound zverejnil text z roku 1936, v ktorom animátorka Lotte Reiniger píše o svojej práci.

Historik Lawrence Napper sledoval v archívoch, ako britské kiná v rokoch 1918 a 1919 reagovali na pandémiu chrípky.

V Little White Lies nájdete text o tzv. Teen Apocalypse Trilogy Gregga Arakiho zo začiatku 90. rokov.

New York Times si všíma popularitu súčasných seriálov o lesbických baroch – zatiaľ čo tieto bary v USA v skutočnosti zanikajú.

Frieze píše o zvieracích videách, ktoré počas pandémie sledujeme ešte viac.


Pozeranie:

V stredu začal Medzinárodný festival krátkeho filmu v Oberhausene, celý jeho program môžete sledovať cez internet.

V novom čísle časopisu [in]Transition nájdete videoeseje o steadycame, o konflikte medzi pôvodným a prisťahovaleckým obyvateľstvom Austrálie skrz zobrazovanie krajiny, alebo o možnosti kolektívneho protagonistu v dokumentárnom filme.

Kevin B. Lee zverejnil kurikulum k svojmu univerzitnému semináru o audiovizuálnych dielach, ktoré vznikli z prostredia sietí a digitálnych obrazoviek. Približne dvadsiatka filmov a videí je doplnená jeho videoúvodmi.

Cristina Álvarez López a Adrian Martin vytvorili videoesej inšpirovanú textom Viléma Flussera Shelters, Screens and Tents; Scout Tafoya zas vo svojej eseji vzdáva hold experimentálnemu filmárovi Petrovi Huttonovi.

Londýnsky Lux ponúka v rámci projektu Picturing a Pandemic raný film o epidémii AIDS z roku 1984 s názvom Bright Eyes, ktorý sa nevenuje chorobe z medicínskeho hľadiska, ale spoločenského, pričom ju zasadzuje do historického kontextu – všíma si, ako o AIDS hovoria médiá a ako posledné storočie spoločnosť vníma homosexualitu ako chorobu.

Magazín e-flux momentálne hostí dve filmové série: From My Window / From Your Window, v spolupráci s festivalom v Oberhausene, ponúka (zatiaľ) filmy Józefa Robakowskeho, Emily Jacir a Marguerite Duras; v rámci École du soir: Six Films, from Rwanda and Beyond môžete tento týždeň vidieť starší film minuloročného víťaza oberhausenského festivalu Philberta Aimého Mbabazi Sharangaboa.

V novembri sme vám priniesli správu o novom krátkom filme Jonathana Glazera The Fall, ktorý sa bez ohlásenia objavil vo vysielaní BBC; film teraz môžete vidieť na Mubi.

Walker Art Center ponúka desiatky rozhovorov s filmármi a filmárkami ako Agnès Varda, Stan Brakhage, Claire Denis, Frederick Wiseman, Jane Campion, Guy Maddin, Matthew Barney, William Klein, Abbas Kiarostami alebo bratia Quayovci, ktoré vznikli za posledných tridsať rokov.

MFF Thessaloniki zverejnil ďalšiu sériu krátkych filmov o izolácii, nájdete medzi nimi filmy Alberta Serru, Ildikó Enyedi alebo Teony Strugar Mitevskej.

Projekt Cinémathèque française zas vyzýva deti a tínedžerov, aby zaznamenávali svoju skúsenosť s izoláciou.


Bonus:

Vassilis Economou a Vladan Petković pripravili pre festival goEast Wiesbaden online výstavu slovanských memov.

Med Hondon, "Soleil Ô"
Sky Hopinka, "małni – towards the ocean, towards the shore"