ICYMI: Mayslesovci, Julie Dash, Pieter Bruegel starší
Tomáš Hudák 18/12/2020

In Case You Missed It je výber noviniek, článkov, videí a podcastov, pri ktorých by mohla byť škoda, ak by vám unikli.


Novinky:

Zomrel Kim Ki-duk.

Festival Sundance zverejnil svoj budúcoročný program. Premiéru tu budú mať nové filmy Thea Anthonyho, Salomé Jashiovej, Jaya Rosenblatta, Pacha Veleza, Bena Wheatleyho, Dasha Shawa či debuty umelkyne Amalie Ulmanovej, hudobníka Questlova a komika Jerroda Carmichaela.

Jeden z najzaujímavejších filmových časopisov posledného obdobia Fireflies začne vydávať knihy. Decadent Editions bude tvoriť desať kníh o desiatich filmoch z prvého desaťročia 21. storočia. Ohlásených je prvých päť kníh: Nick Pinkerton o Zbohom, Dragon Inn (Tsai Ming-Liang, 2003), Erika Balsom o Ten Skies (James Benning, 2004), Dennis Lim o Príbehu filmu (Hong Sang-Soo, 2005), Melissa Anderson o Inland Empire (David Lynch, 2006) a Rebecca Harkins-Cross o Žene bez hlavy (Lucrecia Martel, 2008).

Štúdio Warner Bros. oznámilo, že v roku 2021 budú mať v USA všetky ich filmy premiéru paralelne v kinách i na streamovacej platforme HBO Max. Variety zhŕňa, čo to bude znamenať nielen pre kinodistribúciu, Peter Labuza sa v magazíne Plygon pozrel na pozadie tohto rozhodnutia v kontexte iných streamovacích služieb a postavenia AT&T (vlastníka WarnerMedia, a teda aj HBO Max) na trhu a Owen Gleiberman znova vo Variety pripomína, že zmeniť sa budú musieť aj blockbustre.

David Lynch pripravuje pre Netflix nový seriál s pracovným názvom Wisteria.

Na novom komediálnom seriáli s názvom The Curse zas pracujú bratia Safdieovci spolu s Nathanom Fiedlerom, v hlavnej úlohe sa predstaví Emma Stone.

Steven Soderbergh povedal, že napísal scenár k pokračovaniu svojho filmu Sex, lži a video.


Čítanie:

Nové číslo Film Quarterly je venované brazílskej kinematografii. Aj bez predplatného je dostupný úvod Joãa Luiza Vieiru a B. Ruby Richovej, ktorý zhŕňa premeny v krajine a jej kinematografii za posledné tri desaťročia so špeciálnym zreteľom na vládu Jaira Bolsonara. Mimo hlavnej témy v časopise nájdete aj rozhovor s Jaimie Baronovou o jej novej knihe, v ktorej sa zaoberá etikou využívania archívnych materiálov v nových dielach.

Nové sympózium magazínu Reverse Shot dáva autorkám a autorom priestor na cinefilnú sebareflexiu, na skúmanie svojej predpojatosti pri obdive filmov z iných kultúr. Dostupné sú zatiaľ prvé štyri eseje, ďalšie budú pribúdať.

Na blogu Ultra Dogme nájdete pdf novej útlej knihy Gena Youngblooda Secession from the Broadcast.

Sight & Sound zverejnil dobový rozhovor s Davidom a Albertom Mayslesovcami o ich filme Gimme Shelter, ktorý obsahuje viacero úvah a polemík o direct cinema a koncepte pravdy.

Magazín Believer ponúka veľký rozhovor s Julie Dashovou o jej tvorbe a kariére.

3. decembra sa Jean-Luc Godard dožil 90 rokov. V magazíne Frieze pri tejto príležitosti nájdete esej o jeho posledných troch filmoch – Socializmus, Zbohom jazyku a Kniha obrazov.

Ako sme vás už informovali, Artavazd Pelešjan nedávno vytvoril svoj prvý film po 27 rokoch. Pri príležitosti jeho premiéry vznikli aj tieto dva profily Pelešjana – jeden napísala Carmen Gray pre ArtReview, druhý Michael Atkinson pre Sight & Sound.

Na blogu Ultra Dogme si môžete prečítať taktiež esej o filmoch Gabriela Mascara a zobrazovaní telesnosti.

Magazín Hazlitt ponúka krátke dejiny superhrdiniek vo filme.

Časopis Art in America sa pozrel na to, ako rôzne filmy pracujú s obrazom Lovci v snehu Pietra Bruegela staršieho.

V magazíne Jacobin nájdete rozhovor s Rossenom Djagalovom o jeho novej knihe, v ktorej sa zaoberá tým, ako Sovietsky zväz podporoval a ovplyvňoval kinematografiu a literatúru z krajín takzvaného tretieho sveta.

David Bordwell ponúka na svojom blogu krátke dejiny režisérskych monografií a reflektuje rozmach „masívnych monografií autorov“.


Pozeranie:

Festival Media City spustil projekt Thousandsuns Cinema, v rámci ktorého ponúka online množstvo filmov zo svojej histórie. Momentálne sú dostupné filmy Barbary Hammerovej, Michaela Snowa, Any Vazovej, Bena Riversa, Mati Diopovej či kolektívu Los Ingrávidos.

V novom čísle časopisu Cine-Files nájdete kolekciu osobných videoesejí Once Upon a Screen: Screen Traumas and Cinephilic Hauntings, v ktorých autorky a autori ako Kevin B. Lee, Jessica McGoff, Ariel Avissar či Evelyn Kreutzer reflektujú svoje rané traumatické zážitky s filmom.

Jacques Perconte a Nicole Brenez vytvorili Godardovi narodeninové video.

Youtuberka s menom eurothug4000 vytvorila esej o videoherných fotografiách.


Počúvanie:

Filmová teoretička a kurátorka Kim Knowles rozpráva v novom diele podcastu Into the Mothlight o svojej knihe Experimental Film and Photochemical Practices.


Bonus:

David Bordwell sa prihovára za nosenie rúška ukážkou z filmu The Chinese Boxer Jimmyho Wanga Yua.

Jean-Luc Godard, "Goodbye to Language"
Gabriel Mascaro, "Divine Love"