ICYMI: Maya Deren, Don DeLillo, Jean-Marie Straub a Danièle Huillet
Tomáš Hudák 9/12/2022

In Case You Missed It je výber noviniek, článkov, videí a podcastov, pri ktorých by mohla byť škoda, keby vám unikli.


Novinky:

Časopis Sight & Sound zverejnil výsledky ankety o najlepšie filmy všetkých čias, ktorú organizuje každých desať rokov. Medzi kritikmi a kritičkami sa na prvom mieste umiestnil film Jeanne Dielman Chantal Akerman, režiséri a režisérky zvolili 2001: Vesmírna odysea (2001: A Space Odyssey) Stanleyho Kubricka.

Festival Sundance ohlásil svoj budúcoročný program, nové filmy na ňom uvedú Fox Maxy, Deborah Stratman, Sebastian Silva, Nicole Holofcener či Ira Sachs.

Už sme informovali o problémoch, s ktorými zápasí MFF Edinburgh. Národný fond Screen Scotland teraz odkúpil značku a práva na festival, vďaka čomu vzniká nádej, že jeden z najstarších filmových festivalov na svete nezanikne.


Čítanie:

V nadväznosti na výskumný projekt re-selected, ktorý sa zaoberal históriou filmových kópií na festivale, začína festival krátkeho filmu v Oberhausene vydávať re-selected Dossier. Prvé vydanie sa venuje slovenským filmom v Oberhausene pred rokom 1991.

Sight & Sound vo veľkom článku mapuje nástup digitálnej kinematografie na prelome tisícročí, keď s digitálnymi kamerami začali nakrúcať Agnès Varda, Pedro Costa, David Lynch, Lars von Trier, Thomas Vinterberg, Jia Zhangke či George Lucas.

Sight & Sound zverejnil taktiež starší text o tvorbe Jeana-Marieho Strauba a Danièle Huillet.

Richard Brody píše v magazíne New Yorker o tvorbe Maye Deren.

Leonardo Goi sa na Mubi Notebook bližšie pozrel na to, ako filmy ovplyvnili tvorbu Dona DeLilla, a, naopak, ako dopadli adaptácie jeho kníh.

V stĺpčeku Quorum časopisu Film Quarterly sa Leshu Torchin venuje tomu, čo sama nazýva „kultúrou ľahostajnosti“ vo filmovom priemysle.

Na Criterion Current nájdete osobnú esej Adama Pirona o filme The Daughter of Dawn Norberta A. Mylesa z roku roku 1920, ktorý bol ako jeden z prvých filmov vôbec nakrútený s pôvodným obyvateľstvom Severnej Ameriky.

Magazín Atlantic si všíma, že viacero súčasných animovaných seriálov pracuje s postavou dobrého otca.


Pozeranie:

Na Another Screen môžete vidieť vyše 20 iránskych filmov a zároveň podporiť organizácie bojujúce za ľudské práva v Iráne.

Magazín e-flux ponúka krátky film Haruna Farockiho Jean-Marie Straub and Danièle Huillet at Work on Franz Kafka’s “Amerika”.

Nové video youtubového kanálu Pop Culture Detective s názvom Marvel’s Defenders of The Status Quo sa venuje ideológii superhrdinských filmov, konkrétne tomu, ako postavy nevyužívajú svoje sily na zlepšenie sveta, ale iba na udržiavanie súčasného stavu.


Počúvanie:

V podcaste magazínu e-flux si môžete vypočuť rozhovor Lukasa Brasiskisa s Erikou Balsom o výstave a knihe Feminist Worldmaking and the Moving Image, ktorú Balsom zostavovala spolu s Hilou Peleg.

Meshes of the Afternoon (r. Maya Deren)
The Chronicle of Anna Magdalena Bach (r. Jean-Marie Straub, Danièle Huillet)