ICYMI: Lizzie Borden, Julie Ducournau, František Vláčil
Tomáš Hudák 31/7/2021

In Case You Missed It je výber noviniek, článkov, videí a podcastov, pri ktorých by mohla byť škoda, keby vám unikli.


Novinky:

Festival v Benátkach ohlásil svoj tohtoročný program, novinky na ňom predstavia Jane Campion, Pablo Larraín, Ana Lily Amirpour, Yuri Ancarani, Michelangelo Frammartino či Oleg Sencov. Slovenskú kinematografiu bude zastupovať Peter Kerekes s filmom Cenzorka.

Park Chan-wook pripravuje adaptáciu románu Sympatizant Nguyena Viet Thanha.

MFDF Ji.hlava aj tento pripravil správu East West Index o tom, ako sú filmy z jednotlivých regiónov zastúpené na najväčších dokumentárnych festivaloch.

Britská vláda ohlásila, že uvažuje nad privatizáciou televízneho kanálu Film4, ktorý posledných približne 40 rokov výrazne podporuje mladé britské talenty a nekomerčnú kinematografiu.


Čítanie:

Sabzian publikoval poslednú časť knihy Out of the Shadows, ktorú tvorí séria textov o egyptskej dokumentaristke Atteyat Al-Abnoudyovej.

So Mayer píše pre Criterion Current o feministickej klasike Working Girls Lizzie Bordenovej. Na A. V. Club zas nájdete rozhovor s režisérkou.

Objavili sa dva rozhovory s experimentálnou filmárkou Courtney Stephensovou: konverzácia v Desistfilm prechádza celou jej tvorbou, zatiaľ čo tá v Another Gaze sa venuje jej najnovšiemu filmu Terra Femme.

Justine Smith sa v trojdielnej eseji (prvá, druhá, tretia časť) bližšie pozrela na zobrazovanie holokaustu v kinematografii.

Sophie Monks Kaufman sleduje, ako sa filmový priemysel správa k detským hviezdam.

Variety sa venuje minulosti i súčasnosti hollywoodskych odborov a tomu, prečo nereflektujú etnické zloženie Kalifornie.

John Semley v magazíne Baffler píše o filme Space Jam Nová legenda, o súčasnej práci s intelektuálnym vlastníctvom a o spájaní filmových svetov do veľkých univerz.

Radim Procházka v texte na blogu Dok.revue uvažuje, či je český film dostatočne v kontakte so zahraničím.

Dina Iordanova sa v krátkosti pozrela na históriu režisérok v Cannes a na status autora/autorky.

Eric Kohn píše v IndieWire o tom, ako sa musia zmeniť severoamerické filmové festivaly, aby prežili a ostali relevantné.


Pozeranie:

DAFilms ponúka retrospektívu českého autora Františka Vláčila.

Na Mubi nájdete tri filmy britskej filmárky a umelkyne Ayo Akingbadeovej.

UniFrance zverejnil na YouTube krátky film Julie Ducournauovej z roku 2011 Junior.


Počúvanie:

V novej sérií podcastov Lucid Dreaming sa Pamela Cohn rozpráva s Claire Simonovou, Louisom Hendersonom či Ezequielom Yancom.

V nedávnych podcastoch časopisu Film Comment hovorí Erika Balsom o tvorbe Jamesa Benninga, najmä o jeho filme Ten Skies, o ktorom nedávno napísala knihu, zatiaľ čo A. S. Hamrah sa venuje filmom, ktoré reflektujú odvrátenú stranu USA.

Lizzie Borden, "Working Girls"
Courtney Stephens, "Terra Femme"