ICYMI: Kirsten Johnson, Laura Mulvey, Hannah Arendt
Tomáš Hudák 16/10/2020

In Case You Missed It je výber noviniek, článkov, videí a podcastov, pri ktorých by mohla byť škoda, ak by vám unikli.


Novinky:

V januári tohto roku boli medializované informácie o nacistickej minulosti prvého riaditeľa Berlinale Alfreda Bauera. Historický výskum teraz potvrdil, že Bauer sa podieľal na propagande nacistického Nemecka, zatiaľ čo v povojnovom období o sebe vytváral obraz odporcu nacistického režimu.

V Paríži vznikne Ulica Chantal Akermanovej neďaleko miesta, kde režisérka žila.

Medzinárodný festival krátkeho filmu Oberhausen ohlásil, že online premietania budú trvalou súčasťou festivalu bez ohľadu na pandémiu.

Reinhard W. Wolf zhrnul výsledky viacerých štúdií o tom, ako pandémia zmenila konzumáciu digitálneho obsahu.

Iná štúdia zas ukázala, akú dôležitú úlohu zohrávajú dokumentárne filmy pri formovaní spoločenskej diskusie a budovaní solidarity v komunitách.

Christian Petzold oznámil, že pripravuje nový film, gej romancu The Red Sky. Zároveň dodal, že výsledný scenár ovplyvnili aj jeho horúčkové sny, ktoré mal, keď bol nakazený Covid-19.


Čítanie:

Nové číslo World Records Journal s témou In the Presence of Others sa venuje filozofii Hanny Arendtovej a sleduje, ako dokumentárny film, umenie či sociálne média vytvárajú priestor na zmenu. V časopise nájdete články o dekolonizácii filmu, skupine Forensic Architecture či text Ra’anana Alexandrowicza o jeho filme The Viewing Booth.

Organizácia Field of Vision, ktorá podporuje dokumentárnych filmárov a filmárky z nedostatočne zastúpených skupín, začala vydávať online magazín Field Notes. V prvom čísle si môžete prečítať o Stuartovi Hallovi, dekolonizácii dokumentárnej kinematografie či sexuálnej práci.

Desistfilm prináša korešpondenciu medzi Stanom Brakhageom a Kennethom Angerom zo začiatku 70. rokov 20. storočia.

V magazíne Sabzian si môžete prečítať rozhovor s legendárnym umelcom a experimentálnym filmárom Michaelom Snowom.

V Criterion Current nájdete rozhovor s Bernardom Montetom, choreografom filmu Claire Denisovej Beau travail.

Blížiaci sa festival v Jihlave uvedie vo svojom programe výber experimentálnych filmov poľského kolektívu Warsztat Formy Filmowej zo 70. rokov 20. storočia. V novom čísle Dok.revue pri tejto príležitosti nájdete text o tomto kolektíve, ktorého členmi boli Zbigniew Rybczyński či Józef Robakowski.

Maggie Hennefeld sa vo Film Quarterly kriticky pozrela na nové pravidlá inklúzie, ktoré od roku 2024 budú musieť spĺňať filmy uchádzajúce sa o Oscara v hlavnej kategórii. V stĺpčeku Quorum rovnakého časopisu zas Marc Francis volá po nových, experimentálnych formách spoločného sledovania filmov.

V magazíne Aperture si môžete prečítať esej o filmoch Nanuk, človek primitívny Roberta Flahertyho a Rýchly bežec Zachariasa Kunuka a o zobrazovaní a uchovávaní inuitskej kultúry.

V magazíne Jacobin nájdete (aj napriek niekoľkým nepresnostiam) zaujímavý triedny pohľad na filmy noir.


Pozeranie:

Na Netflixe môžete vidieť nový film kameramanky a dokumentaristky Kirsten Johnsonovej Dick Johnson Is Dead. Odporúčame aj text o filme v magazíne Vulture.

Organizácia Performa ponúka do 30. novembra na svojej stránke program filmov Threshold: Art in Times of Crisis. V nonstop streame môžete vidieť filmy Davida Wojnarowicza, Shirin Neshatovej, Yoko Ono, Kary Walkerovej, Williama Kentridga, Marthy Roslerovej či Artura Żmijewského.

San Francisco Cinematheque zas ponúka program Memories of Earth: (A)wake in a House of Worlds, a v rámci neho filmy Yvonne Rainerovej, Bruca Baillieho, Yoko Ono, Hollisa Framptona, Kevina Jeroma Eversona alebo Skya Hopinku.

V predchádzajúcom ICYMI sme vám odporúčali prezentáciu novej knihy Laury Mulveyovej Afterimage, záznam z podujatia si môžete pozrieť na Vimeu. Catherine Grant pri tejto príležitosti, inšpirovaná kapitolou z knihy, vytvorila videoesej o zdvojovaní vo filme Vertigo Alfreda Hitchcocka.

Alexander Valley Film Society zorganizovala diskusiu o filme Gregga Arakiho Totally Fucked Up a o New Queer Cinema, jej záznam si môžete pozrieť na YouTube.


Počúvanie:

Podcast Pamely Cohnovej Lucid Dreaming pokračuje druhou sériou, vypočuť si môžete rozhovory s Camilom Restrepom či Anou Vazovou.

V podcaste Framing Media hovorí Eleni Palis o filmových citátoch, autorstve a afroamerických autorkách a autoroch.

Nový diel podcastu Light Industry sa venuje filmovým štúdiám ako fyzickým priestorom.

Zacharias Kunuk, "Atanarjuat: The Fast Runner"
Claire Denis, "Beau travail"
Włodzimierz Borowik, "Paragraf zero"
Michael Snow, "Cityscape"