ICYMI: Kira Muratova, Joan Didion, Mahamat-Saleh Haroun
Tomáš Hudák 25/3/2022

In Case You Missed It je výber noviniek, článkov a videí, pri ktorých by mohla byť škoda, keby vám unikli.


Novinky:

Zomrel Stephen Wilhite, vynálezca formátu gif.

Asghar Farhadi čelí dvom žalobám za to, že údajne ukradol námet na svoj posledný film Hrdina (Ghahreman). Jeho niekdajšia študentka Azadeh Masihzadeh tvrdí, že Farhadi využíva príbeh jej dokumentárneho filmu All Winners, All Losers (režisérka ho pred časom sprístupnila aj na YouTube), zatiaľ čo hlavný protagonista dokumentu žaluje režiséra za poškodzovanie mena.

Včera sa začala tretia sezóna seriálu Atlanta, tu je trailer.

24. apríla má premiéru tretia sezóna seriálu Barry, tu je prvý teaser.

TikTok sa stal oficiálnym partnerom festivalu v Cannes.


Čítanie:

V Another Gaze si môžete prečítať o queer motívoch v tvorbe slávnej ukrajinskej režisérky Kiry Muratovej.

Dokumentaristka a experimentálna filmárka Courtney Stephens napísala osobnú esej o vplyve Joan Didion na svoju tvorbu.

Nina de Vroome a Leonardo Kovačević si píšu listy o filme Krava (Cow) Andrey Arnold, v ktorých uvažujú o empatii či zobrazovaní tela.

Andrew Hahn porovnáva subjektívne pohľady vo filmoch Oči bez tváre (Les yeux sans visage) Georgesa Franjua a Psycho Alfreda Hitchcocka.

V novom stĺpčeku Full Bloom sa Patrick Holzapfel venuje kvetom vo filme Svetlá veľkomesta (City Lights) Charlieho Chaplina.

Nadine Smith sleduje, ako sa séria Jackass inšpirovala skejterskými videami, wrestlingom a videoartom.

Filmový festival Cannes si tento týždeň zvolil novú prezidentku Iris Knobloch. Eric Kohn sa vo svojom stĺpčeku, ktorý vznikol niekoľko dní predtým, venuje pozadiu tejto voľby a výzvam, ktorým bude musieť festival v najbližšom čase čeliť. Zároveň sleduje problémy paralelnej sekcie Quinzaine des réalisateurs, ktorá takisto hľadá nové vedenie a možno aj nový spôsob fungovania.

Minulý týždeň sa uzavrelo odkúpenie štúdia MGM spoločnosťou Amazon. Hollywood Reporter sa bližšie pozrel na to, čo to znamená pre katalóg štúdia, produkciu nových filmov alebo ich kinodistribúciu.


Pozeranie:

Streamovacia platforma štyroch krátkometrážnych festivalov (Go Short, Oberhausen, Vienna Shorts a Short Waves) This Is Short je späť aj tento rok. Od apríla do júna ponúkne približne 120 krátkych filmov.

Na Mubi nájdete filmy čadského režiséra Mahamata-Saleha Harouna. V sprievodnom texte jeho tvorbu predstavuje Wilfred Okiche.

Na DAFilms si môžete pozrieť filmy konžského dokumentaristu Dieuda Hamadiho.

Jackass: The Movie (r. Jeff Tremaine)
Lingui, the Sacred Bonds (r. Mahamat-Saleh Haroun)