ICYMI: Kevin Jerome Everson, Cauleen Smith, Luis Ospina
Tomáš Hudák 4/12/2020

In Case You Missed It je výber noviniek, článkov, videí a podcastov, pri ktorých by mohla byť škoda, ak by vám unikli.


Novinky:

Céline Sciamma začala v Paríži nakrúcať svoj nový film Petite maman, Sean Baker mal naopak v novembri dokončiť nakrúcanie filmu Red Rocket.

Keďže Claire Denis musela posunúť nakrúcanie filmu Stars at Noon s Robertom Pattinsonom a Margaret Qualleyovou na jar budúceho roku, získaný čas využije na nakrútenie iného filmu s Juliette Binochovou a Vincentom Lindonom.


Čítanie:

Sight & Sound zverejnil starší text Eleny Gorfinkelovej, profil Kevina Jeroma Eversona, ktorý vo svojich esteticky radikálnych filmoch dokumentuje afroamerickú pracujúcu triedu.

Historik a filmár David Olusoga sa v Sight & Sound rozpráva so Stevom McQueenom o jeho novej antológii Small Axe a o postavení černošiek a černochov v britskej spoločnosti.

V Harper’s Bazaar nájdete rozhovor s filmárkou a vizuálnou umelkyňou Cauleen Smithovou o jej tvorbe, Black Lives Matter, pandémii či Donaldovi Trumpovi.

Metrograph publikoval rozhovor s Djibrilom Diopom Mambétym z roku 1999 o jeho filmoch, africkej kinematografii, špecifickom spôsobe rozprávania príbehov i politike.

Na blogu Edge of Frame nájdete rozhovor s experimentálnym holandským animátorom Johanom Rijpmom, ktorý dopĺňajú viaceré jeho filmy.

Chloe Lizotte sa v Reverse Shot venuje „antifenoménu“ Quibi, streamovacej platforme s krátkym obsahom pre mobilné telefóny a naratívnym experimentom Eduarda Williamsa, Terenca Nanca, Zie Angerovej a Jamesa N. Kienitza Wilkinsa.

Kyle Chayka v New Yorkeri píše o seriáli Emily in Paris a uvažuje o vzostupe ambientnej televízie (ako protikladu quality TV), ktorá môže bežať na pozadí a nerušiť nás, kým trávime čas na mobilnom telefóne.

V rovnakom magazíne sa Richard Brody venuje histórii sporu medzi Hermanom Mankiewiczom a Orsonom Wellesom (a Pauline Kaelovou a Petrom Bogdanovichom) o autorstvo filmu Občan Kane.


Pozeranie:

DAFilms pridali do svojho katalógu viacero filmov kolumbijského autora Luisa Ospinu.

Na Mubi môžete vidieť film Cintorín Carlosa Casasa o mýtickom putovaní starého slona na sloní cintorín. Prečítať si môžete taktiež Casasov úvod k filmu či starší rozhovor s ním.

Vizuálny umelec JR zverejnil na svojom youtubovom kanáli krátky film Omelia Contadina, ktorý nakrútil spolu s Alice Rohrwacherovou a ktorý mal premiéru na tohtoročnom festivale v Benátkach.

Bratia Safdieovci nakrútili videoklip k skladbe Lost But Never Alone hudobníka Oneohtrix Point Never (autora hudby k filmom Good Time a Uncut Gems).

Johannes Binotto vytvoril videoesej o pohľade na ženské telo a jeho fetišizácii, o centre pozornosti a pozadí vo filme.


Počúvanie:

V novom diele podcastu Fire These Times nájdete rozhovor s Jonathanom McIntoshom, ktorý vytvára dlhé videoeseje pod značkou Pop Culture Detective, o toxickej maskulinite vo filmoch a seriáloch.


Bonus:

Americká umelkyňa Bisa Butler pracujúca s textíliami vytvorila krásny portrét Chadwicka Bosemana.

Djibril Diop Mambéty, "Touki Bouki"
James N. Kienitz Wilkins, "Common Carrier"