ICYMI: Kelly Reichardt, Sarah Maldoror, Pier Paolo Pasolini
Tomáš Hudák 22/4/2022

In Case You Missed It je výber noviniek, článkov, videí a podcastov, pri ktorých by mohla byť škoda, keby vám unikli.


Novinky:

Festival v Cannes zverejnil v dvoch vlnách svoj program, nové filmy na ňom uvedú Claire Denis, Kelly Reichardt, Patricio Guzmán, Albert Serra, Hirokazu Koreeda alebo Sergej Loznica. Slovenskú kinematografiu bude zastupovať Alica Bednáriková. Vo výbere Quinzaine des Réalisateurs zas nájdeme novinky Vérény Paravel a Luciena Castainga-Taylora, Joãa Pedra Rodriguesa, Mie Hansen-Løve či Marka Jenkina.

Filmový festival v Locarne udelí v auguste čestného leoparda americkej filmárke Kelly Reichardt.


Čítanie:

Pri príležitosti druhého výročia smrti priekopníčky africkej kinematografie Sarah Maldoror zverejnil časopis Another Gaze prepis panelovej diskusie o jej tvorbe.

V magazíne e-flux nájdete text o návšteve Piera Paola Pasoliniho v Bejrúte v roku 1974, ktorý je výsledkom archívneho výskumu i predstavivosti. Zároveň pojednáva o queer sexuálnej politike a protiimperialistických myšlienkach prítomných tak v živote filmára rok pred jeho smrťou, ako aj mesta rok pred vypuknutím občianskej vojny.

Rachel Pronger sa na Mubi Notebook venuje feministickým filmovým kolektívom 60. a 70. rokov minulého storočia.

Łukasz Mańkowski sa rozprával so zvukovým dizajnérom Akritchalermom Kalayanamitrom o jeho práci na filme Memoria a ďalších dielach Apichatponga Weerasethakula.

V magazíne New Yorker nájdete krátke dejiny britskej stanice BBC, ktorá tento rok oslávi svoje 100. výročie, i pohľad na jej možnú blízku budúcnosť.

V magazíne Aesthetics for Birds nájdete sériu krátkych úvah o knihe Matthewa Strohla Why It’s OK to Love Bad Movies, v ktorých filozofi a filozofky zamýšľajú nad tým, čo znamená mať rád zlé filmy.


Pozeranie:

Na DAFilms si môžete pozrieť filmy oceňovanej rakúskej dvojice Tizza Covi a Rainer Frimmel.

V novom čísle [in]Transition nájdete videoeseje o záverečných titulkoch vo filmoch, o osobnej a kolektívnej pamäti, o animačnom štúdiu Laika alebo o vplyve musique concrète na zvukový dizajn niektorých filmov.

Jason Mittell vo svojej eseji uvažuje nad tým, ako (žánrovo) kategorizovať seriál Breaking Bad.


Počúvanie:

Začala sa nová sezóna podcastu You Must Remember This, ktorá sa venuje sexualite v hollywoodskych filmoch 80. a 90. rokov.

Pravidelná rubrika Mubi Notebook s názvom Soundtrack Mix sa tentoraz zamerala na elektronickú hudbu predovšetkým z filmov 40. a 50. rokov minulého storočia.

Be Pretty and Shut Up! (r. Delphine Seyrig)
Sambizanga (r. Sarah Maldoror)