ICYMI: Karel Vachek, Arthur Jafa, Jóhann Jóhannsson
Tomáš Hudák 15/1/2021

In Case You Missed It je výber noviniek, článkov a videí, pri ktorých by mohla byť škoda, ak by vám unikli.


Novinky:

Zomrel Karel Vachek, jeden z najvplyvnejších českých dokumentaristov.

Zomrel Michael Apted, autor slávnej dokumentárnej série Up.

MFF Rotterdam zverejnil svoj tohtoročný program. V premiére tu nové filmy predstavia Marta Popivoda, Ane Hjort Guttu či Dāvis Sīmanis.

Netflix zverejnil, aké filmy budú mať na platforme premiéru tento rok. Sú medzi nimi novinky Jane Campionovej, Paola Sorrentina, Nory Fingscheidtovej, Andrewa Dominika alebo štúdia Aardman.


Čítanie:

V novom čísle Cinema Scope píše Erika Balsom o dave a kinematografii, Michael Sicinski o seriáli Small Axe Steva McQueena či Phil Coldiron o La Nature Artavazda Pelešjana.

Druhé číslo Field Notes prináša texty o priekopníckom afroamerickom dokumentaristovi Williamovi Greavesovi, všestrannom umelcovi a filmárovi Williamovi Kleinovi aj o video umelkyni Onyeke Igweovej.

Nová Dok.revue sa okrem iného venuje tvorbe Jóhanna Jóhannssona či filmu Nokturno Gianfranca Rosiho. Na blogu Dok.revue zas Andrea Průchová Hrůzová uvažuje o mediálnych obrazoch pandémie.

V New Yorkeri nájdete veľký profil filmára a umelca Arthura Jafu, víťaza posledného benátskeho bienále.

V New York Times Magazine si zas môžete prečítať veľký profil legendárneho dokumentaristu Fredericka Wisemana.

Na konci roka sa objavili oneskorené nekrológy dvoch priekopníckych postáv antikoloniálnej kinematografie, ktoré zomreli na ťažkosti spôsobené koronavírusom: Sarah Maldoror v Sight & Sound a Fernando Solanas vo Photogénie.

Bomb Magazine ponúka rozhovor troch dokumentaristov – RaMella Rossa s bratmi Turnerom a Billom Rossovcami.

V stĺpčeku Quorum časopisu Film Quarterly píše Christina N. Baker o tom, ako vo filmoch chýbajú príbehy lásky u černošských postáv.

Patrick Holzapfel a Ivana Miloš začali na Mubi Notebook nový stĺpček s názvom Full Bloom venovaný rastlinám vo filmoch. Prvý príspevok hovorí o slnečniciach vo filme Šťastie Agnès Vardovej.


Pozeranie:

Sight & Sound zverejnil svoju každoročnú anketu o najlepšie videoeseje roka.

Nový film Ai Weiweia s názvom Cockroach dokumentuje hongkonské protesty v roku 2019. Film môžete vidieť na Vimeo on Demand.

Chloé Galibert-Laîné sprístupnila na Vimeu svoje dva najnovšie filmy – Forensickness, esej o filme Chrisa Kennedyho Watching the Detectives, ktorá mala minulý rok premiéru na FIDMarseille, a A Very Long Exposure Time, „meditáciu“ o temporalite a rôznych technológiách obrazu.

Gaspar Noé nakrútil pre značku Saint Laurent krátky film s názvom Summer of ’21.

Youtuberka kikikrazed vytvorila videoesej o „filmovom TikToku“.

Bill Ross & Turner Ross, "Contemporary Color"
William Greaves, "Symbiopsychotaxiplasm: Take One"