ICYMI: Júsuf Šahín, Lynne Sachs, Arthur Jafa
Tomáš Hudák 28/6/2020

In Case You Missed It je výber noviniek, článkov a videí, pri ktorých by mohla byť škoda, ak by vám unikli.


Novinky:

Beyoncé zverejní 31. júla nový vizuálny album s názvom Black Is King.

Seriál Search Party sa po dva a pol roku vracia s treťou sezónou, tu je trailer.

Kirill Serebrennikov pripravuje seriál o živote Andreja Tarkovského.

Pablo Larraín by mal budúci rok začať nakrúcať film s názvom Spencer o princeznej Diane v podaní Kristen Stewart.


Čítanie:

Kamil Fila napísal rozsiahly komentár k hnutiu Black Lives Matter, o takzvanom blackface a sťahovaní filmov a seriálov z ponuky VOD služieb. Stereotypnému zobrazovaniu Afroameričanov nielen na príklade filmu Odviate vetrom sa zas venuje Guardian.

Laurie Ouellette sleduje vo Film Quarterly vzťah medzi zobrazovaním polície vo filmoch a televízii a policajným násilím v skutočnom živote.

Najnovšie číslo Eastern European Film Bulletin sa v sérii článkov venuje ukrajinskému videoartu od 80. rokov po súčasnosť.

Andrew Castillo preložil do angličtiny útlu knihu Chris Marker (The Impossible Book), ktorú napísala Markerova adoptovaná dcéra Maroussia Vossen.

V magazíne Believer nájdete rozhovor s filmárom a umelcom Arthurom Jafom, v ktorom rozsiahlo prezentuje svoje úvahy o koncepte černošskosti (blackness), tak výrazne prítomnom v jeho videách.

Caden Mark Gardner využil nový dokumentárny film Disclosure: Trans Lives on Screen, aby v Reverse Shot ponúkol krátke dejiny trans postáv v kinematografii (ktoré dokument opomenul).

Tara Judah napísala pre Ubiquarian „reportáž“ o retrospektíve avantgardnej filmárky Lynne Sachsovej na festivale Sheffield Doc/Fest.

Michael Koresky sa bližšie pozrel na jeden z najznámejších filmov New Queer Cinema Melónová žena režisérky Cheryl Dunyeovej.

Vulture prináša profil jednej z najzaujímavejších nezávislých režisérok súčasnosti Josephine Deckerovej.

V Calvert Journal zas nájdete profil maďarského animátora Marcella Jankovicsa, ktorý sa vo svojej tvorbe venoval predovšetkým pretváraniu (národnej) mytológie.


Pozeranie:

Od minulého týždňa na Netflixe nájdete 12 filmov Júsufa Šahína, jedného z najvýraznejších arabských režisérov vôbec.

Organizácia Performa ponúka do 15. júla online výstavu Bodybuilding – 24-hodinový stream filmov o prieniku medzi performanciou a architektúrou.

Na Mubi môžete vidieť najstarší dochovaný celovečerný film Within Our Gates afroamerického režiséra a priekopníka nezávislého filmu Oscara Micheauxa. Sophia Satchell-Baeza k filmu napísala úvod.

Na stránke Paula Cooper Gallery je do 29. júna k dispozícii krátky film Bruca Connera Looking for Mushrooms.

Festival Filmadrid začal v spolupráci s Mubi od pondelka predstavovať svoju každoročnú selekciu videoesejí. Deväť videí postupne pribúda na Mubi Notebook.

A nakoniec tri videoeseje, ktoré stoja na juxtapozícii: Cristina Álvarez López a Adrian Martin vytvorili videoesej o filmoch Raňajky u Tiffanyho a Holy Motors; Joji Baratelli kladie vedľa seba herečky Nadiu Sibirskaïu a Annu Karinu; a Olivier Godin spojil Arnolda Schwarzeneggera s Arnoldom Schönbergom.


Bonus:

Alfonso Cuarón, Nicolas Winding Refn, Harmony Korine alebo Martin Scorsese v TikTok videách svojich detí.

Cheryl Dunye, "The Watermelon Woman"
Lynne Sachs, "A Month of Single Frames"