ICYMI: Jonas Mekas, cutecom, Elliott Gould, John Belushi
Tomáš Hudák 25/1/2019

In Case You Missed It je výber noviniek, textov a videí, o ktorých si myslíme, že by vás mohli zaujímať.

 

Novinky:

Zomrel Jonas Mekas.

Blížiace sa Berlinale ohlásilo ďalšie filmy, svoje novinky predstavia Agnès Varda, Nikolaus Geyrhalter, Jean-Gabriel Périot alebo Gabriel Mascaro (ktorý bude mať premiéru už na Sundance). Slovenskú kinematografiu bude zastupovať krátky film Šarkan animátora Martina Smatanu.

IMDb ohlásilo spustenie nového VOD.

Aj napriek rozmachu rôznych VOD služieb zažila Veľká Británia v roku 2018 najvyššiu návštevnosť v kinách od roku 1970.

 

Čítanie:

Seriál Brooklyn Nine-Nine sa vrátil šiestou sezónou a Todd VanDerWerff ho pri tejto príležitosti opisuje ako špeciálnu kategóriu komédie, tzv. cutecom.

Je tu sezóna výročných ocenení a tak sa znova o čosi viac hovorí o reprezentácii v kinematografii. The Guardian sa bližšie pozrel na to, či by mali byť neheterosexuálne postavy obsadzované iba LGBT+ hercami a herečkami.

Taktiež sa vynorila otázka, aký dopad na návštevnosť filmov majú top 10 rebríčky a výročné ceny. Filmmaker Magazine ukazuje, že nezávislým a „zahraničným“ filmom naozaj môžu pomôcť.

Len teraz sme objavili zaujímavý blog s názvom Daffy Duck in Hollywood, a preto z neho odporúčame hneď dva nedávne texty: prvý nachádza prepojenia vo westernovej ikonografii medzi novým filmom bratov Coenovcov The Ballad of Buster Scruggs a klasickými animovanými filmami The Looney Tunes and Merrie Melodies; druhý hľadá inšpirácie filmu Sorry to Bother You v politickej karikatúre.

Imogen Sara Smith pokračuje vo svojej sérii textov o opomínaných charakterových hercoch, tentoraz píše o Wallacovi Fordovi.

Ďalším príkladom zabudnutej histórie je skladateľ, spisovateľ, novinár, kritik a aktivista Gabriel Navarro, ktorý pracoval v 20. a 30. rokoch 20. storočia v Hollywoode, kde sa snažil upriamiť pozornosť na mexickú a latinskoamerickú kultúru.

Elliott Gould si v trochu bizarnom, no zábavnom rozhovore spomína na svoju úlohu Philipa Marlowa vo filme The Long Goodbye od Roberta Altmana.

John Belushi, jeden z najvýraznejších komikov prelomu 70. a 80. rokov, by mal tento mesiac 70 rokov. The Guardian pri tejto príležitosti prináša jeho profil.

Režisér a historik Bertrand Tavernier sa momentálne venuje reštaurovaniu francúzskej filmovej hudby. Viac o tomto projekte hovorí v rozhovore pre Variety.

V parížskom Musée d’Orsay je výstava venovaná Pierrovi-Augustovi a Jeanovi Renoirovcom. The Paris Review pri tejto príležitosti píše o ich vzťahu.

Filmový historik Luke McKernan píše na svojom blogu o filmoch a pamäti.

Začiatkom roka sa uchytil nový meme Hello, I’m a professor in a movie, v ktorom si filmový Twitter robil srandu z klišé. To inšpirovalo aj tento text na blogu Scientific American, ktorý vyzýva na pravdivejšie zobrazovanie vedy a vedcov vo filmoch.

 

Pozeranie:

Sight & Sound sa opýtal 47 esejistov, kurátorov a akademikov na najlepšie videoeseje roku 2018. Menovali približne 200 esejí. Uznávame, nevideli sme ešte všetky, ale určite odporúčame How Video Essays Are Deceiving You a The Video Essay: Lost Potentials and Cinematic Futures, ktoré reflektujú súčasný stav videoesejí; filozoficky ladenú Flânerie 2.0; pojednanie o vlakoch, modernite a filme Next Stop, Analysis: The Contradictory Trains of Cinema; desktop video o Jamesovi Benningovi Reading // Binging // Benning; alebo vyznanie béčkovým filmom Why B-Movies never won Oscars.

Vyšlo nové číslo [in]Transition – recenzovaného akademického časopisu, ktorý sa venuje videoesejám.

V stredu sa začal rotterdamský festival a aj keď sa IFFR Live tento rok nedeje, vybrané filmy z festivalu môžete vidieť na FestivalScope.

 

Bonus:

V Londýne je výstava originálnych ghanských filmových plagátov. Stephen Ellcock (ktorého určite odporúčame sledovať na Instagrame) niekoľko z nich predstavuje tu.

Robert Altman, "The Long Goodbye"
Ethan Coen, Joel Coen, "The Ballad of Buster Scruggs"
John Landis, "The Blues Brothers"
Gabriel Mascaro, "Divine Love"