ICYMI: Jonas Mekas, Carolee Schneemann, John Smith
Tomáš Hudák 30/9/2022

In Case You Missed It je výber noviniek, článkov, videí a podcastov, pri ktorých by mohla byť škoda, keby vám unikli.


Novinky:

Zomrel Jean-Luc Godard.

Zomrel William Klein, americký fotograf a filmár dlhodobo žijúci vo Francúzsku.


Čítanie:

V novom čísle časopisu e-flux nájdete rozsiahly text historika Sauliusa Sužiedėlisa, ktorý kontextualizuje život Jonasa Mekasa v období druhej svetovej vojny v okupovanej Litve a vyvracia obvinenia, že Mekas bol sympatizantom nacistického režimu.

V Hollywood Reporter si môžete prečítať veľký text o tom, ako streamovacie služby menia dokumentárnu kinematografiu – náklady sa zvyšujú, menia sa témy i vplyv vysoko postavených ľudí, zrýchľuje sa práca a vznikajú nové etické otázky.

New Left Review zverejnil esej Petra Wollena Brecht in LA, nedávno objavenú v jeho pozostalosti, o rôznych prepojeniach Bertolda Brechta na ďalšie postavy Hollywoodu. Erika Balsom zas píše o tvorbe Wollena a jeho dlhoročnej spolupracovníčky Laury Mulvey pri príležitosti ich nedávnej výstavy v Grazi.

V Criterion Current nájdete profil priekopníka africkej kinematografie Paulina Soumanoua Vieyru.

Philippa Snow napísala pre ArtReview esej o tvorbe feministickej umelkyne Carolee Schneemann.

Julian Ross vo Film Comment pripomína nedávno zosnulého umelca a filmára Takahika Iimuru, ktorý bol známy vďaka audiovizuálnym performanciám.

Magazín Baffler zverejnil predhovor A. S. Hamraha k prvému anglickému vydaniu textov Sergea Daneyho s názvom The Cinema House and the World: The Cahiers du Cinéma Years, 1962-1981.

Sight & Sound ponúka krátke dejiny černošskej queer kinematografie.

Guardian si všíma pokles záujmu indického publika o tradičnejšie ladenú bollywoodsku produkciu a naopak rast kinematografií iných regiónov a jazykov krajiny.


Pozeranie:

Another Screen ponúka program troch filmov o domácom a ekonomickom násilí na berlínskom sídlisku Märkisches Viertel, ktoré bolo v čase svojho vzniku v 70. rokoch minulého storočia najväčším v Západnom Berlíne.

Už spomínaný Julian Ross pripravil pre e-flux sériu filmov s názov Takeover. Prvá časť s názvom Tongue Takeover tematizuje stelesnenie niekoho iného a možnosť „prepožičať“ svoje ústa cudziemu hlasu.

Na Mubi teraz nájdete viacero filmov legendy britského avantgardného filmu Johna Smitha.

Johannes Binotto pokračuje v sérii videoesejí s názvom Practices of Viewing, tentoraz sa venuje dabingu.

Grace Lee, ktorá zverejňuje svoje videá pod značkou What’s So Great About That?, vytvorila novú esej o parkoviskách vo filmoch a v kultúre.


Počúvanie:

Festival v Locarne usporiadal počas svojho posledného ročníka 24-hodinovú sériu diskusií s názvom The Future of Attention. Šesť hodinových záznamov z podujatia nájdete na stránkach Film Comment, medzi nimi aj rozhovory s Hito Steyerl, Kevinom B. Leem alebo Kamalom Aljafarim.

V nedávnom vydaní relácie Sounds on Screen internetového rádia NTS sa môžete započúvať do zvukov a piesní žánru blaxploitation.

Tongues Untied (r. Marlon Riggs)
Om (r. John Smith)