ICYMI: John Smith, Lemohang Jeremiah Mosese, Kazuhiro Soda
Tomáš Hudák 12/2/2021

In Case You Missed It je výber noviniek, článkov, videí a podcastov, pri ktorých by mohla byť škoda, ak by vám unikli.


Novinky:

Zomrel scenárista a spisovateľ Jean-Claude Carrière.

Berlinale zverejnilo svoj tohtoročný program, premiéru na festivale budú mať novinky Céline Sciammovej, Denisa Côtého, Benceho Fliegaufa, Radu Judeho, Jacqueline Lentzouovej, Juliana Radlmaiera, Any Vazovej, Alice Diopovej, Antona Vidokla či Kevina Jeroma Eversona.

V nedávnych ICYMI sme priniesli správy o pripravovaných filmoch Claire Denisovej a Joanny Hoggovej, v oboch prípadoch sú známe nové detaily.

Kelly Reichardt pripravuje nový film s názvom Showing Up, opäť s Michelle Williamsovou v hlavnej úlohe, zatiaľ čo Yorgos Lanthimos pripravuje adaptáciu knihy Poor Things, ktorá je inšpirovaná Frankensteinom Mary Shelleyovej, v hlavnej úlohe s Emmou Stonovou.


Čítanie:

V novom čísle Senses of Cinema nájdete rozhovory s Kazuom Harom alebo s Dieudom Hamadim.

Sight & Sound zverejnil dva staršie texty: Amy Taubin píše o Mlčaní jahniat a filmoch o sériových vrahoch, zatiaľ čo Simon McCallum sa venuje histórii zobrazovania vírusu HIV a choroby AIDS vo filmoch.

Caden Mark Gardner sa v Criterion Current venuje histórii trans časopisov a písania o trans postavách vo filmoch. Jeho text dopĺňa rozhovor s K. J. Rawsonom, riaditeľom Digital Transgender Archive.

V POV Magazine si môžete prečítať esej o dokumentárnych filmoch a propagande v časoch fake news.

V Mubi Notebook nájdete pomerne rozsiahly úvod Aarona E. Hunta k skupine afroamerických režisérov a režisérok, ktorá dostala pomenovanie L. A. Rebellion. Na dve autorky L. A. Rebellion, Alile Sharon Larkinovú a Omah Dieguovú sa bližšie pozrel článok Jheanelle Brownovej v novom časopise Seen.

Imogen Sara Smith píše v Criterion Current o tanci vo filme noir a s ním súvisiacej maskulinite, sexualite a pohľade.

Nicholas Elliott sa pre Bomb Magazine rozprával s lesothským filmárom Lemohangom Jeremiahom Mosesom.

Blog Invisible Women prináša profil britského černošského kolektívu Sankofa, aktívneho v 80. a 90. rokoch minulého storočia.

V magazíne Sabzian uvažuje filozof Frank Vande Veire o slávnej úvodnej scéne Godardovho filmu Pohŕdanie a tom, ako kinematografia konštruuje obraz ženy, v tomto prípade Brigitte Bardotovej.

V magazíne Africa Is a Country nájdete osobnú esej Rasny Warahovej o vplyve indickej kinematografie na mestský život vo východnej Afrike.

V Little White Lies si môžete prečítať krátku chválu Dereka Jarmana a jeho zobrazovania homosexuality.

Kolektív Celluloid Liberation Front píše o slávnom marockom filme About Some Meaningless Events režiséra Mostafu Derkaouiho, ktorý je teraz dostupný na Mubi.


Pozeranie:

DAFilms ponúka retrospektívu radikálneho japonského dokumentaristu Kazuhira Sodu.

Na Mubi si môžete pozrieť nový film legendy britského experimentálneho filmu Johna Smitha s názvom Citadel. Na Mubi Notebook nájdete aj Smithov úvod k filmu.

V rámci New York Times op-docs môžete vidieť tri krátke filmy, ktoré sa predstavili na tohtoročnom festivale Sundance.

Sundance zorganizoval aj diskusiu o New Queer Cinema s B. Ruby Richovou, Greggom Arakim, Isaacom Julienom (tiež členom spomínaného kolektívu Sankofa), Cheryl Dunyeovou, Lisou Cholodenkovou a ďalšími, ktorej záznam nájdete na YouTube.

V poslednom období vzniklo viacero zaujímavých videoesejí: Kevin B. Lee sa detailne pozrel film Bélu Tarra Satanské tango, Oswald Iten analyzuje hudbu Georgea Brunsa vo filmoch Walta Disneyho od konca 50. do začiatku 70. rokov, Philip Brubaker sa venuje vplyvu Roberta Altmana a špeciálne filmu The Long Goodbye na Paula Thomasa Andersona, Johannes Binotto vytvoril esej o zrýchlenom prehrávaní a Liz Greene a Niamh Thornton upozorňujú na dôležitosť obočia v hereckom prejave.


Počúvanie:

Nový diel podcastu The Cinematologists sa venuje koncertným filmom, špeciálne Stop Making Sense Jonathana Demma a American Utopia Spika Leeho.

Lemohang Jeremiah Mosese, "This Is Not a Burial, It’s a Resurrection"
Mostafa Derkaoui, "About Some Meaningless Events"