ICYMI: Joanna Hogg, Lynne Sachs, Chloé Zhao
Tomáš Hudák 29/1/2021

In Case You Missed It je výber noviniek, článkov, videí a podcastov, pri ktorých by mohla byť škoda, ak by vám unikli.


Novinky:

Štyri európske festivaly, Kurzfilmtage Oberhausen, Go Short Nijmegen, Short Waves Poznaň a Vienna Shorts vytvorili streamingovú platformu pre krátky film This Is Short. Fungovať začne 1. apríla.

Seriál Insecure, ktorý vytvorili Issa Rae a Larry Wilmore, sa skončí po tohtoročnej piatej sezóne.

Joanna Hogg údajne nakrútila nový film s Tildou Swintonovou s názvom The Eternal Daughter. Ich predchádzajúca spolupráca The Souvenir: Part II pritom ešte stále nemala premiéru.

Noah Baumbach nakrúti adaptáciu románu Dona DeLilla Biely šum. Hlavné postavy stvárnia Adam Driver a Greta Gerwig.

Netflix oznámil, že pomôže financovať reštaurovanie filmu Napoleon Abela Ganca a taktiež bude spolupracovať so Cinémathèque française na premietaniach, konferenciách a masterclassoch. Streamingová spoločnosť sa tak snaží zlepšiť svoj dlhodobo problematický vzťah s francúzskym filmovým priemyslom.


Čítanie:

V najnovšom čísle Eastern European Film Bulletin si môžete prečítať o filmových muzikáloch z Tadžikistanu a ich mieste v sovietskej politike alebo o zvuku vo filmoch Andreja Tarkovského v kontexte vývoja západnej hudby 20. storočia.

POV Magazine sa venuje hybridným drámam a špeciálnu pozornosť venuje filmom Chloé Zhaovej.

Na Mubi Notebook nájdete profil dokumentárnej a experimentálnej autorky Lynne Sachsovej.

Filmmaker Magazine zverejnil dobový rozhovor s Davidom Cronenbergom o jeho filme Crash z roku 1996.

Imogen Sara Smith napísala pre Bright Lights Film Journal profil jedného z najznámejších noirových hercov Danu Andrewsa. V rovnakom časopise si môžete prečítať aj esej o prienikoch avantgardného a amatérskeho filmu na príklade videodenníkov Georgea Kuchara a Carla J. Sukenicka.

Magazín Another Gaze prináša nekrológ priekopníčky talianskeho dokumentu Cecilie Manginiovej a esej o videoperformanciách Rebeccy Hornovej Berlin – Exercises in Nine Parts.

Dokumentarista a pedagóg Robert Greene reflektuje, ako pandémia a aplikácia Zoom zmenili výučbu na univerzite.

Filmová kritička Tara Judah v pravidelnom stĺpčeku Reflections uvažuje o tlaku pozerať, čítať a produkovať, o sociálnych médiách, úspechu a porovnávaní.

Magazín Jacobin sa vracia k dokumentárnej sérii Up tento mesiac zosnulého Michaela Apteda a sleduje, ako séria zachytáva triedne rozdelenie britskej spoločnosti.

Filmový historik Ian Christie píše o počiatkoch kinematografie v Londýne.

Chon Noriega napísal osobnú esej o Petrovi Wollenovi, filmárovi a jednom z najvplyvnejších britských filmových teoretikov, ktorý zomrel koncom roku 2019.


Pozeranie:

V novom čísle [in]Transition nájdete videoeseje o detailnom čítaní filmov, o excesoch v súčasných televíznych seriáloch, o športe, maskulinite a nacionalizme alebo o transmedialite Hviezdnych vojen.

DAFilms ponúka špeciálny program venovaný rozmanitosti Kanady a kanadskej kinematografie. Vo výbere sú filmy Petra Mettlera, Sofie Bohdanowiczovej, Mika Hoolbooma, Chrisa Kennedyho či Sylvaina L’Espéranca.

1. februára začína tretí ročník Locarno Shorts Weeks. Dostupných zdarma bude 22 krátkych filmov, ktoré sa predstavili na festival v Locane v roku 2019.

Na Desistfilm nájdete esej o konštruovaní kolektívu a vzťahu jednotlivca k skupine.

Kevin B. Lee ponúka niekoľko základných tipov, ako začať s výrobou desktop dokumentárnych filmov.


Počúvanie:

Podcast Pamely Cohnovej Lucid Dreaming začal svoju tretiu sériu. Vypočuť si môžete rozhovory s Takashim Makinom alebo neskôr s Lawrenceom Lekom.


Bonus:

Adam Sandler je módna ikona časov pandémie.

Lynne Sachs, "Photograph of Wind"
Rebecca Horn, "Berlin – Exercises in Nine Parts"