ICYMI: Harun Farocki, Maria Lassnig, Taciana Hacura-Javorská
Tomáš Hudák 30/4/2021

In Case You Missed It je výber noviniek, článkov, videí a podcastov, pri ktorých by mohla byť škoda, ak by vám unikli.


Novinky:

Zomrel Marc Ferro, jeden z najvplyvnejších francúzskych historikov, ktorý sa venoval aj kinematografii.

Zomrel Monte Hellman, americký režisér, ktorý sa spája s obdobím Nového Hollywoodu.

Otváracím filmom festivalu v Cannes bude novinka Leosa Caraxa Annette, zverejnený je prvý trailer.

Obrovské požiare v Kapskom Meste zničili časť vzácneho archívu miestnej univerzity, vrátane jednej z najväčších svetových zbierok afrických filmov a filmov o Afrike.

Začiatkom apríla z politických dôvodov zadržali riaditeľku festivalu Watch Docs v Minsku a politickú aktivistku Tacianu Hacura-Javorskú. Po 10 dňoch ju síce prepustili, no vyšetrovanie stále prebieha a jej manžel, aktivista a spoluzakladateľ festivalu Docudays UA Vladimir Javorskij bol nútený krajinu opustiť.


Čítanie:

Kolektív Post45 vydal súbor textov o nových filmových geografiách. Nájdete medzi nimi príspevky o adaptáciách Jamesa Baldwina, o politických a ekologických implikáciách streamovania či o tom, ako Netflix mení Nollywood.

Nové číslo Eastern European Film Bulletin sa venuje architektúre a sovietskej kinematografii. Prečítať si môžete o tom, ako filmy zobrazovali život v panelových domoch alebo architektúru v medzivojnovom západnom svete.

V novom čísle Photogénie nájdete texty o Glauberovi Rochovi, o Wernerovi Schroeterovi a Marii Callasovej či esej o mužskom hlase v dokumentárnych filmoch.

Magazín Sabzian premietal minulý týždeň film Haruna Farockiho Images of the World and the Inscription of War. Pri tejto príležitosti publikoval taktiež Farockiho esej o fotografii a vojne a dva rozhovory s umelcom.

MoMA Post píše o brazílskej umelkyni Letícii Parenteovej, predovšetkým o jej feministickom videu In.

Devika Girish sa v Criterion Current venuje kariére Bimala Roya a premenám Indie v prvých desaťročiach jej nezávislosti.

V Art Review si môžete prečítať profil maliarky a avantgardnej filmárky Marie Lassnigovej.

V Calvert Journal nájdete profil ukrajinskej režisérky Larisy Šepiťkovej.

Variety sa venuje komičke a režisérke Elaine Mayovej, ktorej štúdiový systém neumožnil naplno preraziť.

Hannah Giorgis v časopise Atlantic problematizuje rozmach černošského hororu a zobrazovanie násilia na afroamerických postavách. Emma Marris sa v tom istom časopise venuje prírodopisným dokumentom a vyčíta im zavádzanie.

Lucila Moctezuma napísala osobnú esej o tom, na koho sa počas stretnutia pozeráme a nepozeráme.

Teologička Donna Bowman sa v Criterion Current venuje tomu, ako filmy zobrazujú posmrtný život.


Pozeranie:

Nový program platformy Another Screen s názvom [Silence] […] [Laughter] sa venuje psychiatrizácii vrahýň a v samostatnom profile sa predstaví aj avantgardná filmárka Mara Mattuschka.

V novom čísle Časopisu [in]Transition nájdete videoeseje o filme Alfréda Radoka Ďaleká cesta či o suveníroch a kráse rozkladu.

Kevin B. Lee vytvoril videoesej o filme Leeho Isaaca Chunga Minari a o marcovej vražde šiestich žien ázijského pôvodu v Atlante.

Jim Jarmusch nakrútil krátky film pre značku Saint Laurent.


Počúvanie:

Nový diel podcastu magazínu Film Comment sa venuje trans kinematografii.


Bonus:

Medzinárodná federácia filmových archívov pozýva všetkých, aby sa zúčastnili na „programovacej hre“ a zostavili si vlastné pásmo krátkych klasických filmov z rôznych archívov.

Harun Farocki, "Images of the World and the Inscription of War"
Letícia Parente, "In"