ICYMI: Gustav Deutsch, Jonathan Glazer, simpsonovské memy
Tomáš Hudák 9/11/2019

In Case You Missed It je výber noviniek, článkov a videí, pri ktorých by bola škoda, ak by vám unikli.

 

Novinky:

Zomrel Gustav Deutsch, jedna z najvýraznejších postáv rakúskej avantgardy.

Nový krátky film Jonathana Glazera The Fall mal nečakanú premiéru na BBC – objavil sa vo vysielaní bez akejkoľvek propagácie a bez úvodných a záverečných titulkov.

Múzeum Louvre predstavilo svoj prvý VR projekt, ktorý je venovaný Mone Lise.

MFDF Ji.hlava priniesol správu o tom, koľko filmov zo strednej a východnej Európy sa objavuje na veľkých dokumentárnych festivaloch.

Netflix zverejnil dáta o najsledovanejších filmoch a seriáloch zo svojej pôvodnej tvorby za minulý rok a The Guardian sa pozrel na to, čo sa z týchto dát dá vyčítať – popularita hercov a herečiek z 90. rokov, návrat romantických komédií či záujem o nové seriály. Netflix zároveň testuje možnosť sledovať filmy a seriály zrýchlene a spomalene, čo sa, samozrejme, mnohým tvorcom nepáči.

 

Čítanie:

Senses of Cinemanové číslo, ktoré je zároveň oslavou 20. narodenín časopisu. Hlavnými témami čísla sú premeny kinematografie v tomto desaťročí a tvorba Jeana-Marieho Strauba a Danièle Huilletovej.

Akademička Leshu Torchin problematizuje etiku empatie, na ktorú sa neraz odvolávajú tvorcovia VR projektov.

Photogénie prináša text o práci s časom v dielach Rachel Cusk, Joanny Hogg a Chantal Akerman.

Daniel Glassman sa bližšie pozrel na dokumentárne filmy posledného obdobia a na to, ako zachytávajú absentujúce.

Filmová verzia Čarodejníka z krajiny Oz oslavuje 80. výročie. Amy Kenyon mapuje vplyv filmu na americkú kultúru, pričom píše o televízii, nostalgii, surrealizme či žánri road movie.

BFI Southbank hostí kompletnú retrospektívu Maurica Pialata. Sight & Sound pri tejto príležitosti predstavuje jeho tvorbu a ukazuje, ako ovplyvnil mladšie generácie francúzskych filmárov a filmárok.

Martin Scorsese v texte pre The New York Times vysvetľuje svoje slová na adresu filmov štúdia Marvel.

The Paris Review zverejnil text Umberta Eca o tom, čo robí román alebo film kultovým.

The New Yorker priniesol veľký profil Adama Drivera.

Pravidelný stĺpček Michaela Koreského Queer & Now & Then sa venuje americkému filmu 40. rokov a naznačovaniu homosexuality.

Frieze píše o animáciách Kary Walker.

The Guardian sa pozrel na ekonomiku filmových festivalov z pohľadu miest, v ktorých sa odohrávajú.

A nakoniec dva texty o filme Joker: dve psychologičky kritizujú, ako film zobrazuje psychickú chorobu, fotenie sa turistov na „Jokerových schodoch“ je zas ďalším príkladom toho, čo Wired nazýva „memovým turizmom“.

 

Pozeranie:

Video esej o filmoch Céline Sciamma.

Video esej o simpsonovských memoch – od gifov cez instagramové kontá až po fan art vrátane komiksu, ktorý prerozpráva Akiru pomocou postáv zo Simpsonovcov. Skrátka, fascinujúca esej o internete ako mieste tvorivosti.

 

Počúvanie:

Podcast You Must Remember This začal novú sezónu, ktorá sa venuje „najkontroverznejšiemu“ filmu štúdia Disney Song of the South z roku 1946.

Jonathan Glazer, "The Fall"
Joana Hogg, "Unrelated"