ICYMI: Gregg Araki, Bryan Singer, Broad City, IFFR master classy
Tomáš Hudák 7/2/2019

In Case You Missed It je výber noviniek, textov, videí a podcastov, pri ktorých by bola škoda, ak by vám unikli.

 

Novinky:

Len pár dní po Jonasovi Mekasovi zomrel aj zásadný juhoslovanský režisér Dušan Makavejev a francúzsky skladateľ Michel Legrand, ktorý pracoval na filmoch ako Cléo od 5 do 7, Banda pre seba, Dáždničky zo Cherbourgu alebo F ako falzifikát.

Index Edition, rakúsky label, ktorý vydáva experimentálne filmy na DVD, začal sprístupňovať svoj katalóg na Vimeo VOD. Filmy Kurta Krena, Valie Export, Gustava Deutscha a ďalších je možné vidieť za poplatok, film Petra Tscherkasskeho Outer Space je „manifestačne“ sprístupnený zdarma.

Legendárny Charles Burnett pripravuje nový film.

Julie Dash, prvá Afroameričanka, ktorej celovečerný film Daughters of the Dust sa dostal do americkej distribúcie, nakrúca po 28 rokoch svoj druhý film, biografiu Angely Davis.

Nový seriál Gregga Arakiho Now Apocalypse bude mať premiéru v marci, zverejnený je prvý trailer.

Festival v Locarne zverejnil vizuál najbližšieho ročníka.

Berlinale sa pridáva k výzve 5050×2020, ktorej cieľom je zlepšiť rodové zastúpenie a transparentnosť na filmových festivaloch. Sľub podpísali už festivaly v Cannes, Benátkach, Toronte, Locarne, San Sebastiáne, Sarajeve, Annecy či festival IDFA.

 

Čítanie:

The Atlantic priniesol dlhú investigatívnu reportáž s viacerými svedectvami, ktoré opisujú sexuálne predátorstvo Bryana Singera predovšetkým smerom k mladistvým.

Pri príležitosti retrospektívy neveľkej filmovej tvorby Elaine May v newyorskom Film Forum vznikol článok o tejto neprávom opomínanej komičke, ktorej kariéra je príkladom toho, ako dáva filmový priemysel ženám menej šancí.

Seriál Broad City začal svoju poslednú sezónu, čo viacerých autorov a autorky inšpirovalo k rekapitulácii a hodnoteniu jeho odkazu. Marianne Eloise v Dazed sa pozrela no to, ako seriál zmenil televíznu komédiu, Sonia Saraiya vo Vanity Fair sa zamerala na porovnanie s Girls a zobrazenie ekonomickej situácie mileniálov.

Americká verzia filmu Nedotknuteľní vyvolala polemiku o neobsadzovaní telesne znevýhodnených hercov a herečiek.

The New Yorker priniesol veľký profil komičky Pamely Adlon.

Jeden z našich obľúbených blogov Queer & Now & Then na Film Comment sa tentoraz pozrel na film Marlona Riggsa Tongues Untied, ktorý na konci 80. rokov otvoril tému homosexuality v afro-americkej komunite.

Diabolique Magazine prináša krátke dejiny nemeckého krimi, zabudnutého subžánru 60. rokov, ktorý sa nachádza niekde medzi expresionizmom, film noir, giallom a európskym hororom 70. rokov.

Krátky osobný text spisovateľky Juliet Lapidos popisuje, ako sa za posledné približne dve desaťročia zmenil vzťah medzi svetom literatúry a filmu – zdá sa, že o vydaných románoch sa teraz omnoho viac uvažuje, nakoľko majú „filmový potenciál“.

 

Pozeranie:

Na Vdrome, jednom z najlepších zdrojov súčasného pohyblivého obrazu, je možné do 11. februára vidieť film Information Skies od Metahaven.

Rotterdamský festival zverejnil na svojom YouTube kanáli záznamy z tohtoročných master classov, medzi nimi Claire Denis, Carlosa Reygadasa, Philippa Parrena alebo Alfreda Jaara.

Jedna z našich obľúbených dokumentaristiek Penny Lane sa rozprávala s magazínom Another Gaze.

 

Počúvanie:

Jacqueline Rose a Laura Mulvey hovoria o nedocenenom filme Niagara Henryho Hathawaya a o Marilyn Monroe.

Český dokumentarista Ivo Bystřičan nedávno nakrútil film o brnenskej Masarykovej univerzite. Na Rádiu Wave hovorí o nakrúcaní i súčasnom stave akadémie.

 

Bonus:

Instagramový účet Floor Plan Croissant prináša kresby filmovej architektúry, najnovším príspevkom je dom z filmu Roma.

Gregg Araki, "Now Apocalypse"
Locarno72 by Jannuzzi Smith
Marlon Riggs, "Tongues Untied"
Elaine May, "A New Leaf"
Abbi Jacobson, Ilana Glazer, "Broad City"