ICYMI: Georges Perec, Jonas Mekas, Akosua Adoma Owusu
Tomáš Hudák 11/3/2022

In Case You Missed It je výber noviniek, článkov, videí a podcastov, pri ktorých by mohla byť škoda, keby vám unikli.


Novinky:

Keďže najväčší ukrajinský dokumentárny festival Docudays UA sa pre ruskú inváziu nemôže uskutočniť v Kyjeve, Krakovský filmový festival ho pozval k sebe – časť programu ukrajinského festivalu sa teda odohrá v Krakove, príznačne v kine Kijów.

Americký avantgardný filmár James Benning vystavuje v priebehu marca svoje rozsiahle dielo Alabama vo vlastnom dome.


Čítanie:

V novom čísle Film Quarterly nájdete rozhovor s Rossom Melnickom o jeho knihe Hollywood’s Embassies: How Movie Theaters Projected American Power around the World, v ktorej sleduje, ako hollywoodske štúdia budovali kiná v zahraničí, aby si upevňovali svoju pozíciu a šírili „americký“ spôsob života, alebo osobnú esej Bilala Qureshiho, v ktorej kritizuje povrchnosť niektorých aspektov snáh o vyváženú reprezentáciu v kinematografii a vo filmovej kritike.

Tiana Reid píše o priekopníkovi videoartu Ulyssesovi Jenkinsovi.

Erika Balsom sa v krátkosti venuje tvorbe americkej nezávislej filmárky Niny Menkes.

Magazín Vanity Fair sa bližšie pozrel na to, v akých podmienkach pracujú hudobní skladatelia a skladateľky v súčasnom Hollywoode – ako si iní privlastňujú prácu, za ktorú samotní skladatelia nedostávajú dostatočnú odmenu.

Jessica Devaney sa v Documentary Magazine venuje rozdielu medzi kurátorstvom a cenzúrou a zdôrazňuje spoločenskú zodpovednosť programových tímov veľkých festivalov.

Karolina Peroutková píše v Dok.revue o tom, ako sa dajú filmy zo začiatkov kinematografie využívať pri výučbe mediálnej gramotnosti detí.

Vo Filmmaker Magazine nájdete text o londýnskej firme CPC, ktorá umožňuje filmárom a filmárkam pomerne jednoducho a lacno vyrobiť 35mm kópiu ich filmu.


Pozeranie:

Minulý týždeň uplynulo 40 rokov od smrti Georgesa Pereca a na platforme Tënk môžete pri tejto príležitosti vidieť viacero jeho filmov.

Mubi ponúka voľnú trilógiu ghansko-americkej filmárky Akosuy Adomy Owusu, v ktorej sa zaoberá kultúrnym významom černošských vlasov.

Magazín e-flux začal retrospektívu indického filmára a umelca Amita Duttu, postupne zverejní šesť jeho filmov.

Na Ecstatic Static môžete vidieť filmy turecko-americkej experimentálnej filmárky Nazlı Dinçel.

Ukrajinský filmový archív Národné centrum Oleksandra Dovženka zverejnil na svojom youtube kanáli film Sergeja Loznitsu Maidan.

Na DAFilms teraz nájdete oceňovaný film RaMella Rossa Hale County This Morning, This Evening.


Počúvanie:

Nedávny diel podcastu Film Comment sa venuje denníkovým filmom a najmä tvorbe Jonasa Mekasa.

White Afro (r. Akosua Adoma Owusu)
Hale County This Morning, This Evening (r. RaMell Ross)