ICYMI: Gene Youngblood, Jocelyne Saab, Trinh T. Minh-ha
Tomáš Hudák 16/4/2021

In Case You Missed It je výber noviniek, článkov, videí a podcastov, pri ktorých by mohla byť škoda, ak by vám unikli.


Novinky:

Zomrel Gene Youngblood, teoretik médií, známy najmä vďaka priekopníckej knihe Expanded Cinema.

V júni bude mať premiéru nová sezóna seriálu Rick & Morty, zverejnený je prvý trailer.

Cinemateca Brasileira je z politických dôvodov od augusta minulého roku zavretá. Jej pracovníčky a pracovníci vydali tento týždeň manifest, v ktorom popisujú súčasný stav inštitúcie.

Taliansko ohlásilo, že filmy už nebude možné cenzurovať z morálnych a náboženských dôvodov.


Čítanie:

Vyšlo nové číslo časopisu Cinema Scope. Okrem iného v ňom nájdete rozhovory s Denisom Côtém alebo s Ramonom a Silvanom Zürcherovcami.

V prvom čísle nového magazínu Caligari si môžete prečítať rozhovor Deviky Girishovej s Johnom Akomfrahom či esej Amy Hellerovej, zakladateľky distribučnej spoločnosti Milestone Films, o nutnosti rozbiť kánon.

V magazíne Sabzian nájdete sériu textov o libanonskej režisérke Jocelyne Saabovej.

Pamela Hutchinson sa v Sight & Sound bližšie pozrela, ako môže NFT ovplyvniť filmový svet. Magazín zverejnil aj starší text o komplikovanej histórii jazzovej hudby a kinematografie.

Abby Sun sa rozprávala s akademikom a kurátorom Gregom de Cuirom ml. o možnostiach, ktoré ponúka digitálny priestor pre výstavy a filmové programy.

This Long Century priniesol staršiu prednášku filmárky a teoretičky Trinh T. Minh-ha o nutnosti robiť filmy politicky.

Pred časom sme upozorňovali na text Abby Sunovej o kritike a filmových festivaloch. Teraz naň zareagovala Tara Judah, ktorá píše: „Som unavená z festivalov.“

Na Mubi Notebook nájdete krátky úvod do poľskej povojnovej animácie.

Na blogu Verso si môžete prečítať, ako vznikol film Evanjelium sv. Matúša Piera Paola Pasoliniho.

Magazín Vulture sa nedávno venoval charakterovým hercom a herečkám a Alison Willmore sa pri tejto príležitosti bližšie pozrela na stereotypné postavy s východoázijskými koreňmi v amerických filmoch a seriáloch. Caroline Framke vo Variety kritizuje rovnaké stereotypy a tvrdí, že popkultúra má kvôli nim svoj podiel na súčasnom raste násilia voči americkému obyvateľstvu s východoázijskými koreňmi.

Na blogu Dok.revue nájdete dva zaujímavé príspevky: Martin Šrajer sa zamýšľa nad tým, ako Netflix formuje podobu súčasného dokumentu, zatiaľ čo Milan Kruml upozorňuje na problematickosť nápadu najsledovanejšej francúzskej televízie TF1 nechať publikum prispôsobovať si spravodajstvo svojmu vkusu.


Pozeranie:

San Francisco Cinematheque momentálne ponúka program Cousins and Kin venovaný filmárom a filmárkam z radov pôvodného obyvateľstva.

Na Mubi môžete vidieť dva taktilné filmy Jessicy Sarah Rinlandovej. Na Mubi Notebook taktiež nájdete ukážky z dvoch jej kníh a úvod k jednému z filmov, Those That, at a Distance, Resemble Another od Madeleine Wallovej.

Na YouTube nájdete oceňovaný dokumentárny film Garrett Bradleyovej Time.

Jessica McGoff vytvorila osobnú esej o svojej skúsenosti s digitálnymi festivalmi.

Johannes Binotto pokračuje v skúmaní praktík pozerania, tentoraz sa zameral na zastavenie obrazu.

Will DiGravio vo svojej videoeseji uvažuje, ako sa zrkadlia dva životy Grace Kellyovej – herečky a princeznej.


Počúvanie:

Do tretice Abby Sun – v nedávnom diele podcastu magazínu Film Comment sa Clinton Krute a Devika Girish rozprávali s Abby Sunovou a Jessicou Kiangovou o virtuálnych filmových festivaloch a o tom, prečo bol posledný rok premárnenou šancou na skutočnú zmenu.

Beirut, My City (r. Jocelyn Saab)
Jessica Sarah Rinland, "Those That, at a Distance, Resemble Another"