ICYMI: Fernando Solanas, Phil Solomon, Pablo Larraín
Tomáš Hudák 14/11/2020

In Case You Missed It je výber noviniek, článkov, videí a podcastov, pri ktorých by mohla byť škoda, ak by vám unikli.


Novinky:

Zomrel Fernando Solanas, argentínsky antikoloniálny režisér a jeden z hlavných predstaviteľov takzvanej tretej kinematografie.

Zomrel Sean Connery.

MFF Rotterdam predstavil plány na svoj blížiaci sa 50. ročník – festival sa bude konať v rôznych fázach od februára do júna 2021.

Český Inštitút dokumentárneho filmu zverejnil výsledky prieskumu o návykoch diváčok a divákov a ich vzťahu k dokumentárnemu filmu.


Čítanie:

Open access vydavateľstvo Meson Press zverejnilo novú publikáciu Pandemic Media, ktorá skúma, ako súčasná pandémia ovplyvnila digitálne média. Publikácia obsahuje vyše 30 esejí o živote na obrazovke, dronových záberoch, vizuálizácii dát, streamovaní filmov, online festivaloch či o spôsobe vládnutia Donalda Trumpa, ktorý vychádza z princípov teleshopingu.

Nové číslo Photogénie je venované berlínskej škole, nájdete v ňom texty o Angele Schanelecovej, Christianovi Petzoldovi, Maren Adeovej, Valeske Grisebachovej a Ulrichovi Köhlerovi.

Mediático zverejnil sériu šiestich textov o filme Ema Pabla Larraína, ktoré sa zaoberajú politikou, heteronormatívnosťou, geografiou priestoru vo filme či reggaetonom.

V Bright Lights Film Journal nájdete dva texty venované legendám amerického avantgardného filmu: rozsiahlu „autobiografiuPhila Solomona vyskladanú z rôznych textov, rozhovorov i videí; i profil transgresívnej filmárky Barbary Rubinovej, spojený s recenziou nedávneho dokumentárneho filmu o nej a knižne vydanej zbierky jej textov a listov.

Sight & Sound zverejnil starší text, v ktorom si Angelica Jade Bastién všíma, ako film noir zobrazoval afroamerické postavy.

Megan Garber sa v Atlantic pozrela na seriál The Office a postavu Dwighta Schruta, ktorá predpovedala trumpovskú Ameriku.

Jericho Brown napísal pre Criterion Current osobnú esej o afroamerickom queer filmárovi Marlonovi Riggsovi, známom najmä vďaka experimentálnemu dokumentu Rozviazané jazyky.

V rovnakom magazíne nájdete aj krátky prehľad nového kórejského filmu z prelomu 20. a 21. storočia, ktorého najznámejšími režisérmi sú Bong Joon-ho a Park Chan-wook.

V Mubi Notebook si môžete prečítať rozhovor s Frederickom Wisemanom nielen o jeho novom filme City Hall.


Pozeranie:

50 študentiek a študentov filmovej školy v Lodži vytvorilo spoločný animovaný film ako výraz protestu proti rozhodnutiu ešte väčšmi oklieštiť reprodukčné práva žien v Poľsku.

MoMA ponúka do 16. novembra film The Pruitt-Igoe Myth o neslávne známom komplexe sociálneho bývania v St. Louis a inštitucionálnom rasizme v urbanizme.

Film Quarterly zorganizoval diskusiu s umelcom a filmárom Isaacom Julienom, jej záznam si môžete pozrieť na Vimeu.

Na youtubovom kanáli MFDF Ji.hlava si môžete pozrieť záznamy masterclassov Roberta Minerviniho a Huberta Saupera, ktoré sa konali počas tohtoročného festivalu.


Počúvanie:

Nový diel podcastu Cinematologists sa venuje športovým dokumentom.

Nový diel Framing Media sa vracia k vyšetrovaniu Hollywoodu americkým senátom v roku 1941, ktorý so zjavne antisemitským podtónom skúmal silu hollywoodskych štúdií, zaoberal sa postavením filmu v spoločnosti a vzťahom medzi politikou a médiami.

Pablo Larraín, "Ema"
Frederick Wiseman "City Hall"
Marlon Riggs, "Black Is . . . Black Ain’t"
Joseph L. Mankiewicz, "No Way Out"